آیا این تکنولوژی اشتباهات را انجام می دهید؟

وزن لپتاپ معمولاً بین ۱ تا ۷ کیلو است که به اندازه و مواد مصرف شده در ساخت آن بستگی دارد. وجود درگاههای HDMI و VGA نیز برای اینکه شما بتوانید لپتاپ خود را به نمایشگر بزرگتری متصل کنید الزامی است. البته دقت کنید اگه از نرم افزارهای سنگین استفاده میکنید یا میخواهید اجرا برنامه سریع باشد بهتر است لپ تاپی با پردازنده قوی تر تهیه کنید که طبع قیمتش نیز کمی بالاتر میرود. آیندهی خوشایندتری را نیز میتوان تصویر کرد. Problem Solving (حل مسئله): در هوش مصنوعی حل مسئله عبارت است از انجام یک جستجوی نظاممند در میان مجموعهای از پاسخهای ممکن که با هدف دستیابی به یک راهحل یا هدف پیشفرض صورت میگیرد و این در حالی است که مقولهٔ حل مسئله احتمال دارد تا اهداف خاص و یا اهداف عمومی را دنبال کند. در ادامه ابتدا به بررسی مفاهیم کاربردی در حوزهٔ هوش مصنوعی پرداخته سپس به روندها و اهداف این علم اشاره خواهیم نمود و در پایان برخی از کاربردهای روزمرهٔ هوش مصنوعی را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

هوش مصنوعی کاربردهای متنوعــی در بخش مراقبتهای بهداشتی پیدا میکند. اگر «اسپیسایکس» بتواند این پروژه را بهطور کامل انجام دهد، اینترنت حتی از برق هم گستردهتر میشود و به دورافتادهترین مکانهای دنیا راه پیدا میکند. در روز های پایانی سال ۹۹ بسته های اینترنتی نامحدود شبانه به دستور وزیر ارتباطات به صورت کامل برداشته شد و تمامی اپراتور های تلفنی باید از آن تبعیت میکردند. در کلاس ها و آموزش های ریاضی می توان با کمک تکنولوژی پرینتر سه بعدی، اشیا و اشکالی را که در درک راحت تر و بهتر توابع ریاضی کمک می کنند، چاپ کرد. همچنین می توانند سلول ها، ویروس ها، اعضای بدن و سایر مصنوعات زیستی مهم را توسط پرینتر سه بعدی آموزشی را ایجاد کنند. و اعلام شماره مشترک مورد نظر، از سایر مشترکین همراه اول درخواست تماس نمایید. جولیا یک زبان برنامه نویسی مناسب برای آن دسته از برنامههای هوش مصنوعی است که به محاسبات عددی قدرتمند نیاز دارند.

حساب دیفرانسیل و انتگرال: در برنامههای هوش مصنوعی از این مفاهیم استفاده میشود، بنابراین درک مفاهیم پایهای از آنها میتواند برای برنامه نویسی هوش مصنوعی مفید باشد. توییتر همچنین از هوش مصنوعــی برای توصیه توییتهایی استفاده میکند که کاربران ممکن است از آنها لذت ببرند، بر اساس نوع توییتهایی که با آنها درگیر هستند. از هوش مصنوعــی برای ساخت وسایل نقلیه خودران استفاده میشود. نام Dense از «نوع اتصال» (Connection Type) آن گرفته شده است؛ زیرا در این لایه هر نورون به نورون دیگری در لایه بعدی متصل میشود. با استفاده از دانش برنامهنویسی رایانه میتوان ساختار دادهای طراحی کرد که همانند یک نورون عمل نماید. رباتها دارای ساختار و فرم مکانیکی و اجزای الکتریکی هستند که ماشینها را کنترل میکنند. رباتیک شاخهای از هوش مصنوعی است که از مهندسی برق، مهندسی مکانیک و علوم کامپیوتر برای طراحی، ساخت و کاربرد رباتها تشکیل شده است.

یادگیری ماشینی: Machine Learning یکی از مفاهیمی است که در شبکههای عصبی مصنوعی کاربرد فراوانی دارد. شبکههای عصبی (Neural Networks) در لایههایی سازماندهی میشوند که با خطوطی شبیهسازی شده به یکدیگر متصل هستند. کامپیوترها و ماشینها بهمرورزمان هوشمندتر میشوند. Artificial Intelligence یا به اختصار AI شاخهای از علوم کامپیوتر است که شامل فرآیندهایی میشود که به شبیهسازی هوش انسان بر روی کامپیوترها و یا دستگاههایی میپردازد که توسط کامپیوتر کنترل میشوند و امروزه پژوهشهای این حوزه عمدتاً بر جنبههای یادگیری، استدلال، حل مسئله، ادراک و زبانهای زندهٔ دنیا متمرکز شدهاند. پردازش زبانهای طبیعی بر ارتباط انسان و رایانه، متمرکز است.

هوش مصنوعــی میتواند شخصیسازیهای بیدرنگ را بر اساس رفتار کاربران ارائه دهد و میتواند برای ویرایش و بهینهسازی کمپینهای بازاریابــی متناسب با نیازهای بازار محلی استفاده شود. لپ تاپ لنوو مدل ThinkBook 15-FF دارای نسل یازدهم پردازنده Core i3 به همراه 8 گیگابایت رم و صفحه نمایش Full HD است که برای نیازهای یک کاربر معمولی در این رنج قیمتی یکی از بهترین انتخاب هاست. توسعه یک وب سایت به طور معمول با 3 زبان اصلی انجام میشود JavaScript ، HTML و CSS و درک تکنولوژی وب و نحوه کار آن به طور قابل توجهی به شما کمک میکند تا قادر باشید به بهترین وجه سایت مورد نیاز خود را طراحی کنید. به عبارت ساده تر شما که میخواین کار گرافیکی تخصصی انجام بدید بهتره لپ تاپ تخصصی گرافیکی تهیه کنید. نام تورنتو همچنین در فهرست کلانشهرهای Clinton 40 نیز دیده می شود و به عبارت دیگر می توان گفت وابستگی اقتصاد آن به کربن و سوخت های فسیلی بسیار اندک است.

به عبارت دیگر، هوش مصنوعی حوزهای است که تلاش میکند سیستمهایی بسازد که مانند انسانها بتوانند یاد بگیرند، استدلال کنند، از تجربیات خود بیاموزند، برای مشکلات راهحل پیدا کنند، اطلاعات را بررسی کنند و وظایف منطقی را مشابه یک انسان انجام دهند. هوش مصنوعی به استخدام نابینا کمک میکند. در مثال اول فیلترهابا کمک هوش مصنوعی متوجه میشوند که چشمهای شما کدام است و بعد آن را تغییر میدهند. با استفاده از هوش مصنوعی، بازاریابان میتوانند تبلیغات بسیار هدفمند و شخصــی شده را با کمک تجزیه و تحلیل رفتار، تشخیص الگو و غیره ارائه دهند. مثلاً الگوریتمهای هوش مصنوعی در ساعتهای هوشمند فعالیتهای حیاتی فرد را برای تشخیص مشکلات قلبی و سایر اختلالات کنترل میکنند و حتی وخامت حال بیماران را به اورژانس گزارش میدهند.

مأموریتهای جستجو و نجات، اطفا حریق و حمل و نقل، رساندن سریع دارو به بیماران، جابهجایی نمونههای بیماران به بیمارستانها و … ما به عنوان ارگانیسمهای جستجوگر آسایش، بیشترین هزینه را صرف به حداقل رساندن درد و به حداکثر رساندن لذت میکنیم؛ و زمانی که بحث از تکنولوژی میشود، ما اصولاً در پی آسان کردن امور هستیم یا نهایتاً اینکه حوصلهیمان سر نرود؛ و البته اینکه قدری جوانتر به نظر بیاییم. چند خازن به عنوان فیلتر در داخل اسیلاتور قرار میگیرد. مرحله بعدی در ایران ایجاد دانشگاه آزاد ایران و دانشگاه پیام نور است که به نظر میرسد هدفشان همگانی کردن سطح آموزش باشد. کافی است نگاهی به فهرست ارزشمندترین و بزرگترین شرکتهای جهان یا بزرگترین شرکت هوش مصنوعی ایران بیندازید. درآمد یه متخصص هوش مصنوعی تو ایران چقدره؟ این سیستمها هنگامی کاربرد دارند که قرار است کاری تخصصی در غیاب متخصص صورت بگیرد (مثلاً در مورادی که استخدام یک متخصص از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیست و یا اینکه دسترسی به محل انجام کار بسیار دشوار است و متخصصی حاضر نیست تا در آنجا کار کند.) سیستمهای خبره در مواردی چون تشخیص پزشکی، انجام بازیهایی که نیاز به فکر کردن دارند (مانند شطرنج)، پیشنهادات اقتصادی، تشخیص اشیاء، تعیین محل مناسب حفاری برای دستیابی به آب یا نفت و …

هر دستگاهی که محیط خود را درک کند و بر اساس ادراکش اقدامی انجام دهد که شانس دستیابی موفقیتآمیز به هدف را بیشینه کند، یک عامل هوشمند است. پس از دستیابی به نتیجهٔ مطلوب، سیستم میتواند موقعیتهای ایجادشده در این بازی و تصمیمات خود را ذخیره کند تا اگر بعداً دوباره با موقعیتی مشابه مواجه شد، بتواند تصمیمی که قبلاً اتخاذ نموده را به کار گیرد. یادگیری این الگوریتمها به تقلید از شیوه یادگیری انسان انجام میشود و با بیشتر شدن تجربه رایانه، بهتدریج دقت آن هم بالاتر میرود. او با گفتن این سخن که «ماهیت تکنولوژی هم، به هیچ وجه، امری تکنولوژیک نیست» سعی میکند تا ماهیت تکنولوژی را از مصادیق و ظواهر آن تفکیک نماید او در این درس – گفتار خود – به تبیین رابطه تکنولوژی با حقیقت پرداخته و آن را «نحوهای از انکشاف حقیقت» میشمارد، انکشافی تعرضآمیز که به موجب آن نگاه انسان به عالم و آدم عوض شده و همه چیز برای او در قالب یک «منبع ذخیره» آشکار میشود، منبع ذخیرهای که آماده تصرف و ذخیره شدن است.

هوش مصنوعی نمادین، هوش مصنوعی کلاسیکی است که بر اساس این ایده کار میکند که تفکر انسان را میتوان در سطحی سلسله مراتبی و منطقی بازسازی کرد. برای کسانی که هر گونه نگرانی در مورد دقیقا کجا و همچنین راهنمایی در مورد چگونگی استفاده از مجله یک بیتی ، شما احتمالا می توانید با ما در صفحه وب تماس بگیرید. این هوش مصنوعی چیزی شبیه به یک مغز بازسازی شده است. این ویژگی ها شامل قالب های ساخته شده ، معماری MVC ، تولید کد ، تقسیم کد و… وقتی از تکنولوژی و فناوری های نوظهور حرف می زنیم منظورمان فقط کالای دیجیتال و تکنولوژی های جدید در این صنعت نیست. رویکرد منطق فازی از شیوه تصمیمگیری در انسان تقلید میکند که شامل تمام احتمالات میانی بین ارزشهای دیجیتال بله و خیر میشود.

هوش مصنوعی نمادین (Symbolic) با نمادهایی انتزاعی کار میکند که برای نشان دادن دانش استفاده میشوند. سفارشات ثبت شده، بیمه میشوند و معمولاً بعد از 2 الی 3 روز کاری به دست شما میرسد ما این اطمینان را به شما میدهیم که در صورت بروز هر مشکلی در هر ساعت از شبانه روز پاسخگوی شما باشیم. شارپنس و جزئیات نسبت به سنسور اصلی مقداری افت میکنن که خب این کاملا طبیعیه. اما شروع توسعهی این تکنولوژی در واقع به خیلی قبلتر برمیگردد؛ یعنی زمانی در دههی ۵۰ میلادی که «دانشگاه دارتموث» (Dartmouth College) در ایالات متحده یک پروژهی تحقیقات تابستانی را به هوش مصنوعی اختصاص داد. لاراول یک فریمورک توسعه PHP است که برای توسعهی برای وب سایت های کوچک ایده آل است. فیس بوک یکی از سریعترین مشاغل و یکی از برند های گران قیمت در سراسر جهان است که توسط مارک زاکربرگ در فوریه ۲۰۰۴ توسعه داده شد.

WABOT-2 در دانشگاه وسدا ساخته شد. در ادامه، Deep Blue که یک برنامهٔ کامپیوتری شطرنجباز بود، در سال ۱۹۹۷ برای نخستین بار توانست یکی از قهرمانان مسابقات جهانی شطرنج را شکست دهد همچنین نخستین ربات حیوان خانگی و رباتی که قادر به تقلید احساسات بود به ترتیب در سالهای ۱۹۹۸ و ۲۰۰۰ تولید شدند. هوش مصنوعی: علم، دانش، حرفه و کسب و کاری است با وجود اینکه چندین سال است که در خدمت بشر قرار دارد، ولی همچنان در اذهان عموم و حتی بعضی از علاقه مندان به رشته هوش مصنوعی ناشناخته مانده است، جالب است که بدانید که خیلی از افراد، هوش مصنوعی را مترادف با ربات میدانند و ربات هایی در ذهنشان تداعی می شود که قرار است در تمامی امور جای انسان ها را بگیرند و شاید این نوع تفکر برگرفته از فیلم های علمی و تخیلی می باشد، ولی هوش مصنوعی در واقعیت با آنچه که اینگونه تصور می شود متفاوت است، هوش مصنوعی در واقع به تکنولوژی خطاب می شود که قابلیت تفکر و یادگیری دارد و باید این موضوع را هم در نظر گرفت که این قابلیت با نوع تفکر انسانی تفاوت زیادی دارد ولی هوش مصنوعی در صدد است تا از نوع تفکر انسانی تقلید کند.

خانه های هوشمند را می توان به عنوان یکی از دستاوردهای فناوری 2020 دانست. به عنوان مثال Computer Vision (بینایی کامپیوتری) یکی از جنبههای کاربردی هوش مصنوعی در رباتیک است که امکان بررسی و تحلیل محیط پیرامون را برای رباتها فراهم میآورد. در حال حاضر، ادراک مصنوعی توانسته است امکان شناسایی اشیاء، راندن خودروهای بدون راننده با سرعتهای متوسط و در جادههای خلوت و همچنین جمعآوری زباله از طبیعت توسط رباتها را امکانپذیر سازد. از هوش مصنوعی میتوان برای ایجاد NPCهای هوشمند و شبیه انسان برای تعامل با بازیکنان استفاده کرد. این فناوری های جدید بر زندگی و نحوه تعامل ما با آنها اثر میگذارند، ِآیا دوست دارید درباره این “تکنولوژی های جدید” بیشتر بدانید؟

شرکتهای گردشگری از چتباتهای مجهز به هوش مصنوعی استفاده میکنند که میتوانند برای پاسخگویی بهتر، دقیقتر و سریعتر از انسان با مشتریان تعامل و نیاز آنها را برطرف کنند. این سطح از هوش مصنوعی باید تکتک انسانها را بهعنوان افرادی که ذهن هر یک از آنها با عوامل مختلفی شکل داده شده است، درک کند و به بیان ساده تمام انسانها را بفهمد. در واقع، مشابه ماشینها و ابزارهای الکترونیک، برای ریزتراشهها نیز چنین سرنوشتی پیش آمد تا نشانهای دیگر از زوال این صنایع در آمریکا باشد. گوشیهای هوشمند تاشو با بهرهمندی از صفحه نمایش انعطاف پذیر این امکان را به کاربرانش میدهند تا در صورت لزوم، از قابلیت بزرگ شدن نمایشگر و تبدیل به تبلت آن نیز استفاده کنند. این مورد یکی از جذابترین بخشها در تاریخچه هوش مصنوعی است. هوش مصنوعی توانایــی یک سیستم یا یک برنامه برای تفکر و یادگیری از تجربه است.

«یادگیری تقویتی» (Reinforcement Learning): این نوع یادگیری روشی است که بر اساس ارزش یا دادن پاداش به اشیا، آنها را دستهبندی میکند. ۲. یکی از دوستان شما در کلاسهای ساعت ۸ صبح همیشه کمی دیرتر از سایرین حاضر میشود و هنگامی که دلیل آن را جویا میشوید، بیان میکند که صبح خواب مانده است. از مشخصات جالب توجه این موبایل جدید میتوان به برخورداری از تراشهی ۶ نانومتری اسنپدراگون ۶۸۰ و پشتیبانی از رفرش ریت۹۰ هرتزی تصویر و فست شارژ ۳۳ واتی اشاره کرد. اسکالا یک زبان برنامه نویسی همه منظوره است که هم از برنامه نویسی شی گرا و هم از برنامه نویسی تابعی پشتیبانی میکند. صفحه نمایشهای بزرگ، کیفیت بالای قطعات سازنده، قدرت بالای پردازنده، پشتیبانی از فناوریهای نوظهور مثل 5G و استفاده از فناوریهای تسهیلگر دیگر مثل تشخیص چهره، قابلیت شارژ هرچه سریعتر، شارژ بیسیم و واترپروف از ویژگیهای این گوشیها هستند. سیستمهای تشخیص چهره میتوانند در تأیید یک کاربر نقش داده باشند و اطمینان حاصل کنند که فقط کاربران مجاز و تأیید شده، به یک سیستم، شبکه یا دادهها دسترسی دارند.

خودروهای هوشمند: شاید تا به حال ندیده باشید که کسی هنگام رانندگی روزنامه یا کتاب بخواند اما در آینده به احتمال زیاد خواهید دید زیرا خودروهای بدون راننده در آینده به زندگی روزمرهٔ انسانها وارد خواهند شد. در دومی هم با استفاده از تشخیص چهره متوجه میشود که شما صاحب گوشی هستید و میتوانید به آن وارد شوید. اگر می خواهید درباره اجسام فضایی آموزش دهید، کافیست یک فیلم سه بعدی بسازید و آن را با یک عینک واقعیت مجازی به دانش پذیران خود نمایش دهید و آن ها را وارد فضا کنید به گونه ای که انگار واقعا به فضا رفته اند و در میان ستاره ها و اجسام فضای گشت و گذار می کنند. ما را در ادامه همراهی کنید. دستیار شخصی مجازی: Siri ،Google Now و Cortana دستیارهای شخصی هوشمندی هستند که به ترتیب در پلتفرمهای اندروید، آیاواس و ویندوز در اختیار کاربران قرار دارند. دستیارهای مجازی Google Now ،Siri و Cortana به ترتیب در سالهای ۲۰۱۱، ۲۰۱۲ و ۲۰۱۴ در اختیار کاربران پلتفرمهای مختلف قرار گرفتند و در حال حاضر هم شاهد مشارکت و سرمایهگذاری بیش از پیش شرکتهای بزرگ تکنولوژی در پیشرفت و توسعهٔ هوش مصنوعی هستیم.