آیا ربات‌ها می‌توانند به طور کامل مانند انسان‌ها رفتار کنند؟

 منبع براساس گزارش‌ها، محققان در این آزمایش‌ها بر دو ویژگی دقت پاسخگویی و زمان انسان تمرکز داشتند. در آزمایش مذکور ربات‌ها به دو گروه تقسیم شدند. دسته اول توسط اپراتور‌های انسانی کنترل می‌شدند و گروهی دیگر به صورت خودکار و پیش فرض کار می‌کردند. پس از بررسی محققان دریافتند که اگر ربات به یک از  ویژگی‌های  انسانی عمل کند، شرکت‌کنندگان نمی‌توانند تشخیص دهند که با یک فرد تعامل دارند یا یک ربات.

اخیرا گروهی از محققان ایتالیا برای افزایش شباهت ربات‌ها به انسان برخی از ویژگی‌های او مانند مدت زمان متغیر برای پاسخ دهی به سوالات را در یک ربات آزمایش کردند تا مشاهده کنند آیا ربات می‌تواند با موفقیت دانشمندان را متقاعد کند که در حال تعامل با یک انسان است یا خیر.

بیشتر بخوانید


ربات

آگنیشکا ویکوفسکا، گفت: “این آزمایش نشان می‌دهد که در مغز ما حساسیتی برای تشخیص نشانه‌های بسیار ظریف انسان‌بودن در رفتار ربات وجود دارد. آنچه ما می‌خواهیم بررسی کنیم این است که چه نوع تاثیری بر هماهنگی اجتماعی با یک ربات دارد”؟

او افزود: اگر ما ربات‌هایی با این نوع رفتار‌های بسیار ظریف طراحی کنیم که ما را به یاد انسان‌های دیگر می‌اندازد، آیا این باعث می‌شود که ما انسان‌ها با ربات بهتر تعامل داشته باشیم. این مطالعه که در ژورنال Science Robotics منتشر شده، اولین قدم برای درک فعالیت‌هایی است که با کمک آن ربات‌ها می‌توانند با موفقیت در آینده در بخش مراقبت‌های بهداشتی یا تولید. مورد استفاده قرار بگیرند.


به گزارش یورو نیوز، آگنیسکا ویکوفسکا، رئیس بخش شناخت اجتماعی در تعامل انسان و ربات در مؤسسه فناوری ایتالیا، با استفاده از آزمون تورینگ روشی برای تعیین ربات هوشمند ابداع و سپس آزمایشی را طراحی کرد. در این آزمایش از شرکت کنندگان خواسته شد زمانی که یک کادر سبز رنگ روی صفحه ظاهر می‌شود دکمه‌ای را فشار دهند، در حالی که ربات انسان نما iCub که در کنار آن‌ها نشسته بود به جعبه‌های قرمز پاسخ می‌داد.

بخوان  کار روی مریخ‌نورد «روزالیند فرانکلین» از سر گرفته می‌شود