ابتکار دانشمند ایرانی در چاپ مستقیم بافت‌ها و اندام‌ها روی بدن

ویژگی برجسته این چاپگر دستی، کارتریج های جوهر زیستی متعدد آن است که هر کدام به طور مستقل توسط یک سیستم پنوماتیک کنترل می شوند. این سطح از کنترل، اپراتورها را قادر می‌سازد تا ساختارهایی را با ویژگی‌های مورد نظر توسعه دهندگان. همچنین، این دستگاه شامل یک ماژول خنک‌کننده و یک ماژول فوتوکورینگ دیود ساطع‌کننده نور است که امکان کنترل و تطبیق پذیری بیشتر را فراهم می‌کند.

انتهای پیاممنبع

این دستگاه قابل حمل، بر روی طرح‌های پیشین غلبه می‌کند و امکان چاپ مواد متعدد و کنترل کیفیت ویژگی‌های چاپی را می‌آورد. این نوآوری با کاربردهای بالقوه خود در پزشکی ترمیمی، کشف دارو و ابداع ارتوزها و پروتزهای سفارشی قرار است تحولی را در مراقبت‌های بهداشتی ایجاد کند.

پزشکی ترمی با بازسازی بافت‌ها و اندام‌های آسیب دیده، گام‌های قابل توجهی را در بهبود زندگی بیماران برداشته است. چاپ زیستی در محل توسعه فناوری چاپ سه‌بعدی است، با امکان‌پذیری ساخت بافت‌ها و اندام‌ها در بدن، این پیشرفت را حتی بیشتر می‌کند. این روش، نویدبخش را به چالش‌هایی تبدیل می‌کند که نقش‌آفرینان و خطرات مرتبط با پیوند هستند.

قابل حمل بودن این چاپگر زیستی دستی، پزشکان را قادر می‌سازد تا آن را به دقت با آناتومی بافت مطابقت دهند و در نتیجه، عملکرد و ساختارهای زیبایی چاپ‌شده زیستی را بهبود بخشند.

با معرفی این چاپگر زیستی دستی، شاهد جهش قابل توجه در زمینه پزشکی ترمی هستیم. چاپ بافت‌ها و اندام‌های کاربردی در بدن، در را به روی جهانی از امکانات مراقبت‌های بهداشتی شخصی‌سازی شده باز می‌کند. از آنجایی که پژوهشگران و متخصصان مراقبت‌های بهداشتی به کشف پتانسیل چاپ زیستی در محل ادامه می‌دهند، می‌توانیم پیشرفت‌های متحول‌کننده را در آینده پزشکی پیش‌بینی کنیم.

بخوان  نظافت توالت عمومی بوسیله رباتها در ژاپن

این پژوهش، در مجله «Biofabrication» به چاپ رسید.

کاربردهای بالقوه این چاپگر زیست دستی بسیار قوی هستند. این را می‌توان برای ترمیم کردن نقایص بزرگ ناشی از تروما، جراحی یا سرطان به کار برد و ساختارهای بافتی را در بزرگ‌سازی ایجاد کرد. این فناوری در بلندمدت ممکن است به کمک‌کنندگان نیاز داشته باشد، خطرات مرتبط با پیوند را کاهش دهد و عمر طولانی‌تر و سالم‌تری را به بیماران ببخشد.

اکبری گفت: دو دهه پیش، مادرم به سرطان پستان مبتلا شد که در نهایت به برداشتن بافت انجام شده و به طور قابل توجهی بر روحیه او تأثیر گذاشت. این موضوع باعث شد که من متوجه شوم که نوعی فناوری مانند چاپ زیستی دستی نه تنها می‌تواند به توسعه ایمپلنت‌های شخصی‌سازی‌شده برای ایجاد پستان کمک کند که با شکل و اندازه بافت بیمار مطابقت داشته باشد، بلکه برای ایجاد مدل‌های تومور به منظور مطالعه بیولوژیک سرطان پستان نیز می‌توانم. از آن استفاده کرد. چنین برنامه‌هایی می‌توانند نتایج درمانی را برای بیمارانی که به سرطان مبتلا شوند، به طور خاص بهبود بخشد.

به گزارش ایسنا و به نقل از استادی فایندز، تجهیزات پزشکی که می‌توانند دوباره رشد کنند و ترمیم اندام‌ها کمک کنند، شاید به نظر بسیاری از مردم فقط در فیلم‌های علمی-تخیلی وجود داشته باشد، اما این تخیل ممکن است به زودی تبدیل شود. پژوهشگران «دانشگاه ویکتوریا» (UVic) با همکاری دکتر «محسن اکبری» (محسن اکبری) دانشمند ایرانی این دانشگاه، یک چاپگر زیستی دستی ساخته‌اند که پزشکی مدرن را یک گام به چاپ مستقیم بافت‌ها و اندام‌های کاربردی روی بدن انسان نزدیک‌تر می‌کند.

بخوان  ارتقاء ChatGPT Grammarly نه تنها نوشتار شما را بهبود می بخشد، بلکه این کار را برای شما انجام می دهد.

پژوهشگران کانادایی با همکاری دکتر «محسن اکبری» دانشمند ایرانی، نوعی چاپگر زیستی دستی ابداع کرده است که می‌تواند بافت‌ها و اندام‌ها را مستقیماً روی بدن انسان چاپ کند و یک روش امیدبخش برای پزشکی ترمیمی باشد.

یکی دیگر از کاربردهای فناوری های هیجان انگیز، در تولید سیستم های دارورسانی است. این دستگاه به اپراتورها امکان می‌دهد تا ساختارهایی بسازند که دقیق از داروها و سلول‌ها را در نواحی خاصی از بدن آزاد می‌سازند. این دارورسانی هدفمند، کارآیی دارو را افزایش می‌دهد، عوارض جانبی را به حداقل می‌رساند و ایمنی کلی را بهبود می‌بخشد. به علاوه، این فناوری می‌تواند با ارائه مدل‌های آزمایشی دقیق‌تر، کشف داروهای جدید را افزایش دهد.

ابتکار دانشمند ایرانی در چاپ مستقیم بافت‌ها و اندام‌ها روی بدن

فناوری‌های کنونی چاپ زیستی در محل، محدودیت‌های خود را دارند. از دستگاه‌ها فقط می‌توانند با انواع خاصی از جوهر زیستی کار کنند. این در حالی است که برخی دیگر فقط می‌توانند تکه‌های کوچکی از بافت را طی زمان تعیین‌شده بسازند. علاوه بر این، طراحی‌های پیچیده‌ی چنین دستگاه‌هایی، هزینه‌های آن‌ها را بالا می‌برد و کاربردهای آن را محدود می‌کند.

این گروه پژوهشی، چاپگر زیست دستی را با طراحی مدولار مناسب توسعه داد که امکان چاپ ساختارهای زیست‌سازگار پیچیده را می‌کند. تجربه شخصی اکبری در مورد سرطان پستان، او را به کشف پتانسیل چاپ زیستی دستی برای ترمیم بافت پستان و مدلسازی تومور در تحقیقات سرطان ترغیب کرد.