استفاده از خاک مریخ برای چاپ سه بعدی

باندیوپادی می‌گوید: این نشان می‌دهد که چاپ سه بعدی، امکان پذیر است و شاید ما باید در این راستا بیشتر بیاندیشیم، زیرا این فقط ساخت قطعات پلاستیکی ضعیف نیست، بلکه قطعات کامپوزیت فلز-سرامیک است که قوی هستند و می‌توانند برای هر نوع قطعات ساختاری استفاده شوند.


محققان دریافتند خاک مریخ می‌تواند به عنوان یک ماده چاپ سه بعدی عمل کند، به این معنی که می‌توان از آن برای ساخت اقلام در سیاره سرخ استفاده کرد.

باندیوپادی در بیانیه‌ای گفت: «در فضا، اگر بخواهیم به یک ماموریت سرنشین دار فکر کنیم، چاپ سه بعدی چیزی است که باید اتفاق بیفتد، زیرا ما واقعا نمی‌توانیم همه چیز را از اینجا حمل کنیم، و اگر چیزی را فراموش کردیم، نمی‌توانیم برای دریافت آن برگردیم.»

در مجموعه‌ای از آزمایش‌ها، آمیت باندیوپادی، استاد دانشکده مهندسی مکانیک و مواد دانشگاه ایالتی واشنگتن و تیمش از سنگی خرد شده شبیه‌سازی شده مریخ برای نشان دادن قابلیت‌های آن به عنوان یک ماده چاپ سه‌بعدی استفاده کردند. نتایج ممکن است برای ماموریت‌های خدمه آتی به مریخ بسیار مهم باشد.

منبع:spaceمنبع

علاوه بر رسیدگی به مشکلات لجستیکی، ساخت اشیاء در مریخ هزینه‌ها را کاهش می‌دهد؛ برای مثال در شاتل فضایی، هر کیلوگرم محموله حمل شده به مدار پایین زمین، ناسا ۵۴۰۰۰ دلار هزینه داشته است.

این تیم کشف کرد که مخلوطی حاوی ۵ درصد سنگ‌لیت سخت‌تر و قوی‌تر از آلیاژ تیتانیوم به تنهایی است. سنگ خالص پس از سرد شدن پس از چاپ ترک خورد، اما تیم پیشنهاد کردند که می‌توان از آن برای پوشش محافظ تشعشع استفاده کرد، که تحت تاثیر ترک‌ها قرار نمی‌گیرد.

بخوان  پیش بینی واکنش انسان به داروهای جدید توسط هوش مصنوعی

آن‌ها مواد خشک را تا دمای ۳۶۳۲ درجه فارنهایت (۲۰۰۰ درجه سانتیگراد) گرم کردند و سپس مواد ذوب شده را در یک چاپگر سه بعدی ریختند تا مواد را به اشکال و اندازه‌های مختلف بسازند. محققان هر جسم را از نظر استحکام و دوام آزمایش کردند.

میانگین فاصله بین زمین و مریخ ۱۴۰ میلیون مایل (۲۲۵ میلیون کیلومتر) است و هزینه دریافت تدارکات برای سیاره سرخ بسیار بیشتر از ایستگاه فضایی بین‌المللی در مدار پایین زمین است.

بیشتر بخوانید 


در بیشتر آزمایش‌های چاپ سه‌بعدی، محققان مقادیر مختلفی از سنگ شبیه‌سازی شده مریخ را با آلیاژ تیتانیوم ترکیب کردند. آن‌ها همچنین تلاش کردند تا یک ماده پرینت سه بعدی از سنگ شبیه سازی شده خالص بسازند.