انتشار اولین تصاویر برنامه کاوش کیهان توسط “جیمز وب”

این هدف برنامه‌های موسوم به COSMOS-Web است که در آن از جیمز وب برای بررسی منطقه وسیعی از آسمان و جستجوی این برنامه‌های کمیاب و باستانی استفاده می‌شود. هدف آن مطالعه یک میلیون کهکشان در طول بیش از ۲۵۵ ساعت رصد، با استفاده از دوربین مادون قرمز نزدیک وب (NIRCam) و دوربین ابزار مادون قرمز میانی آن (MIRI) است. در حالی که هنوز مشاهدات زیادی برای انجام باقی مانده است، برنامه‌های COSMOS-Web به تازگی برخی از نتایج خود را به اشتراک بگذارید.

جیهان کارتالتپ (Jeyhan Kartaltepe)، محقق اصلی مؤسسه فناوری روچستر، در بیانیه‌ای گفت: به دست آوردن اولین داده‌ها از تلسکوپی وب برای برنامه COSMOS-Web فوق‌العاده هیجان انگیز است. همه چیز به زیبایی کار می‌کرد و می‌داد حتی بهتر از چیزی که انتظار داشتیم. ما واقعاً سخت کار‌ایم تا تصاویر با کیفیت علمی، تولید و برای تجزیه و تحلیل خود از آنها استفاده کنیم.

ستاره‌شناسان تصاویر اولیه یک بررسی کهکشانی توسط جیمز وب را به اشتراک گذاشتند.

برای درک درست اولین مراحل جهان، اختراعان همچنین باید ببینند که این کهکشان‌های بسیار قدیمی چگونه شناسایی شده و تا ساختار ساختار جهان را در تشخیص بزرگ کنند.

اولین تصاویر شامل چهار کهکشان هستند که به این دلیل انتخاب شده‌اند که نشان‌دهنده‌ی انواعی از آن‌ها هستند که در این مطالعه خواهند یافت. یک کهکشان مارپیچی میله‌ای مانند راه شیری ما وجود دارد و یک کهکشان مشابه به شدت در حال تشکیل ستاره است. همچنین یک کهکشان وجود دارد که به نظر می‌رسد به تازگی ادغام شده باشد و یک کهکشان که نور آن به دلیل همگرایی گرانشی خمیده شده است.

بخوان  رباتی که مایع می‌شود و از قفس فرار می‌کند!

اینها تنها بخش‌های کوچکی از کهکشان‌هایی هستند که توسط این برنامه مطالعاتی شناسایی شده‌اند. تصویر بالا رصدهایی که بین پنجم و ششم ژانویه سال جاری انجام شده است، نشان می‌دهد. این نشان‌دهنده آن است که بررسی کامل نهایی چقدر بزرگ و دقیق خواهد بود. این تصویر موزاییکی از ۶ نقطه‌ای که تلسکوپ به آن‌ها نگاه کرده است، ساخته شده و در مجموع ۷۷ مورد در ماه‌های دیگر آوریل و ماه امسال ایجاد می‌شود و ۶۹ مورد در ماه دسامبر ۲۰۲۳ و ژانویه ۲۰۲۴ می‌شود.

انتهای پیاممنبع

به گزارش ایسنا و به نقل از دیجیتال ترندز، یکی از اهداف اصلی تلسکوپ فضای جیمز وب، رصد برخی از کهکشانهای اولیه در جهان است و برای انجام این کار وب باید اجرام بسیار دور راصد کند. اما رصد کهکشان بسیار قدیمی با جزئیات تنها نیمی از مشکل است.

کیتلین کیسی (Caitlin Casey)، محقق اصلی دانشگاه تگزاس در آستین، می‌گوید: اولین عکس وب از برنامه‌های COSMOS-Web شامل حدود ۲۵ هزار نفر است. این شگفت انگیز بوده و بزرگتر از آن چیزی است که در میدان فوق العمیق هابل قرار دارد. این یکی از بزرگترین جیمز وب است که تنها تصاویر گرفته شده است و با این حال شامل چهار درصد از داده ها می شود که ما در کاوش کامل دست می آوریم. وقتی کار تمام شود، این میدان به طرز شگفت‌آوری بزرگ و فوق‌العاده زیبا خواهد بود.

انتشار اولین تصاویر برنامه کاوش کیهان توسط "جیمز وب"

انتشار اولین تصاویر برنامه کاوش کیهان توسط "جیمز وب"