انفجار تومور سرطانی با نانوحباب‌هایی ۲۵۰۰ برابر کوچکتر از دانه نمک

این پژوهش در مجله Nanoscale منتشر شده است.

دکتر تالی ایلوویتش از گروه مهندسی زیست‌پزشکی دانشگاه تل‌آویو می‌گوید: فناوری جدید ما به روشی نسبتاً ساده، تزریق نانوحباب‌ها به جریان خون را می‌توان می‌کند که در ناحیه تومور سرطانی تجمع می‌کند. پس از آن، با استفاده از فراصوت با فرکانس پایین، این نانوحباب‌ها و در نتیجه تومور را منفجر می‌کنیم.

به گزارش ایسنا و به نقل از آی‌ای، پژوهشگران روشی برای از بین بردن تومورهای سرطانی با تزریق نانوحباب‌ها به جریان خون و سپس انفجار آن‌ها ابداع کرده‌اند.

دکتر ایلویتش و همکارانش امیدوارند با تزریق نانوحباب‌ها به جریان خون، به جای خود تومور، بر این مشکل غلبه کنند.

وی افزود: این آزمایش در مدل آزمایشگاهی ما روی تومور سرطان سینه انجام شد، اما به احتمال زیاد برای انواع دیگر تومورها و در آینده نیز در انسان پزشکی خواهد بود.

کمک به درمان تومورها

پژوهشگران سلول‌های تومور سرطانی را با نانوحباب‌هایی با ۲۵۰۰ کوچکتر از یک دانه نمک منفجر کردند.

دکتر ایلویتش می‌گوید: استفاده از فراصوت با فرکانس پایین همچنین باعث افزایش عمق نفوذ می‌شود، به حداقل رساندن اعوجاج و تضعیف و بزرگ شدن نقطه‌ای می‌شود. این روش می‌تواند به درمان تومورهایی که در عمق بدن می‌تواند کمک کند و بعلاوه برای این درمان‌های بزرگ‌تر را درمان کند.

انتهای پیاممنبع

وی توضیح داد: ترکیب نانوحباب‌ها و فراصوت با فرکانس پایین، هدف‌گیری خاص از ناحیه تومور را می‌کند و به خارج از هدف کاهش می‌دهد.

وی می‌گوید: ما به پتانسیل تجاری این فناوری در درمان سرطان اعتقاد داریم و با شرکت‌هایی پیشرو در سراسر دنیا برای توسعه آن در تماس هستیم.

بخوان  رایانه کوانتومی گوگل راه 47 ساله را یک شبه می‌رود

پژوهشگران می‌گویند، قبلاً این روش غیرتهاجمی را روی یک مدل حیوانی که یک موش مبتلا به سرطان سینه بوده آزموده‌اند.

جایگزین برداشت تومورها با جراحی

کرن پریمور کوهن، مدیر عامل شرکت راموت(Ramot) که یک شرکت انتقال فناوری است، برای ثبت حق اختراع این فناوری جدید درخواست داده شده است.

اما این روش درمانی یک اشکال دارد و آن را گرما و بزرگی آن می توان به آسیب بافت های نزدیک تومور کرد.

اکنون محققان امیدوارند که روش درمانی جدید آنها را مصرف کنند.

وی افزود: استفاده از فرکانس پایین برای نانوحباب‌ها باعث تورم و انفجار شدید آن‌ها حتی در فشارهای پایین می‌شود. این امر باعث می‌شود که مکانیکی تومورها در آستانه‌های فشار پایین انجام شود. روش ما از فراصوت بهره می‌برد، زیرا ایمن، مقرون به صرفه و از نظر بالینی است و علاوه بر این، از نانوحباب‌ها هدف‌گیری تومورها را می‌کند، زیرا می‌توان آنها را با کمک تصویربرداری فراصوت (سونوگرافی) مشاهده کرد.

این حباب ها ۲۵۰۰ برابر کوچکتر از یک دانه نمک هستند. آنها با جمع شدن در اطراف تومور و انفجار پس از حرکت توسط فراصوت با فرکانس پایین عمل می‌کنند.

این روش به طور ویژه برای درمان تومورهای جامد در عمق بدن مناسب است و برای بیمارانی که انجام جراحی و برداشتن تومور را ندارند، مناسب است.