“اوریون” دهانه های ماه را در فیلمی خیره کننده به تصویر کشید

شرکت فضایی لاکهید مارتین که کپسول اوریون را ساخته است نیز به تازگی فیلمی از درون این فضای کپسول هنگام پرتاب در صفحه توییتر خود منتشر کرده است.

انتهای پیاممنبع

با این حال، محدودیت‌های مهندسی از تبدیل شدن به گاسندی به مکانی برای فرود آپولو جلوگیری می‌کند، زیرا مشخص نیست که آیا سطح داخل گاسندی برای فضانوردی است که می‌خواهند به قله مرکزی برای نمونه‌هایی نزدیک شوند، ناهموار و خطرناک است یا خیر.

مقامات ناسا درباره کپلر نوشتند: دهانه‌های پیچیده اطراف یک دهانه با قطر معین قرار دارند، قطر برشی به گرانش دارد، بنابراین از سیاره‌های دیگر یا قمری به قمر متفاوت است. دهانه‌های ساده‌تر ماه، که شبیه به یک کاسه هستند، کمتر از ۶ مایل (۱۰ کیلومتر) قطر دارند و دهانه‌های پیچیده تا حدودی بزرگ‌تر هستند.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، فضاپیمای اوریون فیلم قدیمی منتشر کرده است که در آن دو دهان بسیار بزرگ ماه در طول گذر این کپسول آرتم زمینیس ۱ از نزدیکی قمر در روز دوشنبه(پنجم دسامبر) دیده می‌شوند.

فضاپیمای و ماموریت آرتمیس ۱، فیلم خیره‌کننده‌ای از دهانه‌های ماه ثبت و منتشر شده است.

در حال حاضر قرار است ماموریت آرتمیس ۲ ناسا که در آن فضانوردان تا نزدیکی ماه سفر می‌کنند در سال ۲۰۲۴ انجام شود. به دنبال آن ماموریت آرتمیس ۳ اولین فرود انسانها پس از دهه‌ها را روی ماه در سال ۲۰۲۵ رقم خواهد زد.

دهانه گاسندی(Gassendi) که به سختی در نزدیکی افق دیده می‌شود، ۶۹ مایل(۱۱۱ کیلومتر) قطر دارد. هنارجوس در توییتی گفت: هر دو دهانه از روی سطح زمین با استفاده از یک تلسکوپ کوچک قابل مشاهده هستند. گاسندی محل فرود جایگزین برای ماموریت آپولو ۱۷ بود که تقریباً ۵۰ سال قبل در تاریخ ۱۹ دسامبر سال ۱۹۷۲ در منطقه توروس-لیترو(Taurus–Littrow) فرود آمد.

بخوان  ماموریت «آرتمیس۱» اولین عکس‌ها را به زمین فرستاد

هنگام آغاز پرتاب فضاپیمای اوریون بر فراز موشک سامانه پرتاب فضایی ناسا، نوری تصویری رنگ درون کپسول می‌درخشد. این فیلم به بینندگان این امکان را می‌دهد که چه فضایی را در مأموریت سرنشین دار آرتمیس ۲ تجربه می‌کنند.

به گفته ناسا، آپولو ۱۷ قرار بود در منطقه‌ای در جنوب قله‌های مرکزی دهانه گاسندی فرود بیاید، با این امید که سنگ‌های باستانی را در ارتفاعات بپردازد. این سنگ‌ها می‌توانند به تعیین تاریخ برخوردی که باعث ایجاد دهانه گاسندی می‌شود و همچنین حوضه هوموروم (Humorum) را در نزدیکی آن، کمک کنند.

این فیلم باورنکردنی، محیط داخلی کپسول اوریون را نشان می‌دهد که نمایانگر تجربه‌ی فضانوردان در طول ماموریت آرتمیس ۲ است. قرار است انسان‌ها سوار بر فضاپیمای اوریون ناسا طی ماموریت‌های آرتمیس ۲، ۳ و ۴ به سمت ماه پرواز کنند و در دو ماموریت آرتمیس دو و سه بر روی سطح تنها قمر زمین فرود بیایند.

کپلر یکی از هشت دهانه اصلی است که می‌توانم آن را با تلسکوپ شخصی مشاهده کنم. به گفته ناسا، یافتن این دهانه لذت بخش خواهد بود، زیرا کپلر یک دهانه پیچیده است که شامل یک کف مسطح و همچنین بخش هایی مانند قله ها و بام ها است.

ماموریت‌های آینده برنامه آرتمیس ناسا، مناطق دیگر از ماه را در نزدیکی قطب جنوبی این قمر مورد هدف قرار خواهند داد.

ناسا در توییت‌های خود یا در طول پوشش زنده خود از این لحظه، دهانه‌ها را شناسایی نکردند، اما فیلیپ هنارجوس(Philippe Henarejos)، روزنامه نگار فضایی، اذعان دارد که دهانه بزرگتر در مرکز ویدیو قابل مشاهده است، دهانه ۱۹ مایلی(۳۱ کیلومتر) ) کپلر است که نزدیک به منطقه فرود آپولو ۱۲ قرار دارد.

بخوان  شیر می‌تواند ابزارهای پوشیدنی را متحول کند