اولین تصاویر کاوشگر جدید ژاپن از ماهفرودگر SLIM ژاپن که به تازگی به مدار تنها قمر زمین رسیده است، تصاویری از ماه را قبل از فرود روی این کره به تصویر کشیده شده است.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، فرودگر هوشمند ژاپنی برای بررسی ماه موسوم به SLIM پس از رسیدن به مدار ماه در روز کریسمس، حالا اولین تصاویر را از سطح ماه منتشر کرده است.

آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن(JAXA) تصاویر تک رنگ اما بسیار دقیق از سطح ماه را در شبکه اجتماعی X (توییتر سابق) منتشر کرده است.

این تصاویر پس از قرارگیری موفقیت آمیز این فضاپیما در مدار ماه در روز دوشنبه 25 دسامبر گرفته شده است.

مقامات آژانس فضایی ژاپن نوشتند: کاوشگر SLIM با موفقیت وارد مدار ماه شد و اکنون تصاویری از ماه ارسال کرده است.

کاوشگر رباتیک SLIM در تاریخ 6 سپتامبر همراه با ماموریت تصویربرداری و فضای سنجی پرتوی ایکس(XRISM) به پرتاب شد.

سپس در حالی که تلسکوپ XRISM در مدار زمین باقی مانده و ماموریت خود را برای بررسی منابع پرتوی ایکس کیهانی آغاز کرد، کاوشگر SLIM سیاره ما را در یک مدار بیضی‌شکل به دور ماه ترک کرد و تقریباً هر 6.4 ساعت یک بار دور تنها شد. قمر زمین می‌چرخد.

این مدار، کاوشگر را تا فاصله 600 کیلومتری به سطح ماه نزدیک می‌کند و در دورترین فاصله نیز در فاصله 4000 کیلومتری از آن قرار می‌گیرد.

این فضاپیمای 2.7 متری قرار است در تاریخ 24 ژانویه(4 بهمن 1402) روی ماه فرود آید.

اگر فرود SLIM روی ماه موفقیت آمیز باشد، ژاپن پس از اتحاد جماهیر شوروی، ایالات متحده آمریکا، چین و هند به پنجمین کشوری تبدیل خواهند شد که موفقیت آمیز روی کره ماه داشته باشد.

بخوان  موضوع مبهمی به نام «اخلاق هوش مصنوعی»

به گزارش آژانس فضایی ژاپن، کاوشگر SLIM پس از موفقیت‌آمیز بر روی، فناوری مورد نیاز برای فرود روی و سیارات منظومه شمسی و همچنین بررسی‌های نزدیک و شخصی از سطح ماه را با یک کاوشگر ماه در کوچکترین سطح می‌دهد.

آژانس فضایی ژاپن در شرح ماموریت خود نوشت: با ایجاد فرودگر SLIM، انسانها تغییر کیفی را به سمت پایین در جایی که ما میخواهیم انجام دهند و نه فقط در جایی که فرود آمدند در آن آسان است. با دستیابی به این امر، فرود بر روی سیاراتی که منابع غنی‌تر از ماه ممکن است پذیرفته شوند.

اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، SLIM پس از لمس سطح ماه، دو مینیکاوشگر را روی سطح ماه مستقر خواهد کرد. آژانس آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن می‌گویند: این کاوشگرها به اعضای گروه ماموریت در نظارت بر وضعیت SLIM کمک خواهند کرد و یک سیستم ارتباطی مستقل را برای ارتباط مستقیم با زمین خواهند داد.

SLIM اولین کاوشگر ژاپنی نیست که به مدار ماه می‌رسد. کاوشگر «هیتن» (Hiten) این کار را در سال ۱۹۹۰ انجام داد و به دنبال آن کاوشگر «سلن» (SELENE) در سال ۲۰۰۷ به مدار ماه رسید.

همچنین فرودگر «هاکوتو-آر»(Hakuto-R) ساخت شرکت «آی‌اسپیس»(ispace) در مارس سال گذشته به مدار ماه رسید. این فرودگر یک ماه پس از پرتاب جستجو کرد ماه را لمس کرد، اما پس از اینکه حسگرهای آن به خاطر لبه یک دهانه ماه گیج بودند، روی ماه سقوط کرد.

انتهای پیاممنبع