اولین سوخت‌گیری کامل استارشیپ انجام شد

اسپیس‌ایکس اوایل ماه جاری استارشیپ را روی سکوی پرتاب مداری استاربیس قرار داد.

انتهای پیاممنبع

روش نمونه اولیه از سفرهای استارشیپ مشابه را انجام دادند، اما SN15 اولین بار بود که فرود موفقیتیزی داشت.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، شرکت اسپیس‌ایکس(SpaceX) برای اولین بار روز گذشته ۲۳ ژانویه یک موشک استارشیپ را کاملاً سوخت‌رسانی کرد و نقطه عطف بزرگی را در مسیر این موشک به سمت اولین پرواز مداری دیجیتال زد.

آیا آینده پرواز فضایی استارشیپ باید مملو از فعالیت و پرتاب باشد، اما این وسیله نقلیه نزدیک به دو سال است که به زمین پیچ شده است. آخرین پرواز آزمایشی استارشیپ در ماه مه ۲۰۲۱ انجام شد که یک نمونه اولیه سه موتوره مرحله فوقانی آن به نام SN15 حدود ۱۰ کیلومتر به آسمان رفت و برگشت.

شرکت اسپیس‌ایکس برای اولین بار مخازن جدیدترین موشک در حال توسعه خود موسوم به استارشیپ را کاملاً از سوخت برای کرد و اصطلاح «تمرین لباس خیس» آن را به انجام رساند تا به زودی رهسپار اولین پرواز آزمایشی مداری خود شود.

این شرکت در توییت دیگری اضافه کرد: آزمایش امروز به شمارش معکوس برای پرتاب مداری استارشیپ کمک می‌کند.

با این حال، اسپیس‌ایکس هنوز باید برخی از کارهای مهم را بررسی کند تا این اتفاق بیفتد. به عنوان مثال، این شرکت، استارشیپ را از تقویت کننده جدا می کند تا تمام 33 موتور رپتور (Raptor) آن را به طور معمول آزمایش کند که قوی ترین آزمایش «آتش ثابت» خواهد بود که اسپیس ایکس تا امروز با این موشک انجام می شود. . اسپیس‌ایکس آن فقط ۱۴ رپتور را روشن کرده است.

بخوان  پیش‌بینی نوع ۱ قبل از وقوع احتمالی ممکن است

اسپیس‌ایکس در حال توسعه است که تا افراد و محموله‌ها را به ماه، مریخ و فراتر از آن می‌رساند. ناسا این وسیله نقلیه را به عنوان اولین فرودگر ماه برای برنامه آرتمیس(Artemis) خود انتخاب کرده و یوساکو مائزاوا میلیاردر ژاپنی را برای خود و از هنرمندان و عوامل عامل پرواز به مدار ماه را با این وسیله نقلیه رزرو کرده است.

بنابراین استارشیپ اولین تمرین کامل لباس خیس خود را روز گذشته به پایان رساند. اسپیس ایکس در توییتر گفت: این اولین باری بود که استارشیپ و تقویت کننده آن به صورت یکپارچه به طور کامل با بیش از 10 میلیون پوند پیشران بارگیری می‌شد.

استارشیپ پرتابگر فوق سنگین دومرحله‌ای با قابلیت استفاده مجدد است که در سال ۲۰۱۲ یک شرکت اسپیس‌ایکس در حال ساخت و توسعه است. فضاپیمای استارشیپ و پرتابگر فوق‌سنگین (سوپر هوی) که در مجموع استارشیپ نامیده می‌شوند، یک سامانه حمل انسان و محموله به مدار زمین، ماه، مریخ و حتی فراتر از آن است که قابلیت استفاده مجدد و حمل بیش از صد تن را دارد.

«تمرین لباس خیس» به مجموعه آزمایش‌ها و شبیه‌سازی‌های حیاتی برای کمک به انجام اقدامات درمانی برای پرتاب گفته می‌شود.

این شرکت که متعلق به ثروتمندترین فرد دنیا یعنی ایلان ماسک است، روز گذشته در تاسیسات موسوم به استاربیس(Starbase) خود واقع در جنوب تگزاس یک «تمرین لباس خیس» را با استارشیپ 100 متری انجام داد و بسیاری از مراحل را که در روز پرتاب بود. انجام خواهد داد، آزمود.

این تمرین شامل بارگیری مایعات و پیشرانه متان مایع در مرحله اول موسوم به سوپر هوی(Super Heavy) و مرحله فوقانی آن به نام استارشیپ.

بخوان  هوش مصنوعی جدید گوگل به شما امکان می دهد کلمات را به ویدیوهای HD تبدیل کنید

ایلان ماسک گفته است که این مأموریتی که به دور زمین سفر خواهد کرد، به صورت هدفمند در اقیانوس در نزدیکی هاوایی خواهد آمد و می‌تواند در ماه آینده از پایگاه استابیس پرتاب شود.

این شرکت همچنین روی استارشیپ حساب ویژه‌ای باز کرده است تا بخش عمده‌ای از ماهواره‌های اینترنتی بزرگ و نسل جدید Starlink 2.0 خود را به فضای پرتاب کند و معمولاً تمام وظایف پروازی این شرکت را از یک نقطه به بعد برای ساختن انجام می‌دهد. در حالی که در سالهای ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ موشک «فالکون ۹» حداکثر ۶۰ ماهواره استارلینک را به طور همزمان به مدار زمین می‌فرستاد، برنامه‌ریزی شرکت اسپیس‌ایکس برای ارسال حدود ۴۰۰ ماهواره با هر بار پرتاب استارشیپ است.