اولین پرتاب اسپیس‌ایکس در سال ۲۰۲۳ امروز انجام می‌شود

اسپیس‌ایکس اولین پرتاب موشک در سال ۲۰۲۳ را امروز می‌دهد و ماهواره‌های EOS SAT-۱ و ۱۱۳ ماهواره دیگر را به مدار می‌رساند.

زمانی که ناوگان EOS SAT، حوالی سال ۲۰۲۵ کامل شود، ماهواره‌های آن روزانه ۴.۶ میلیون مایل مربع (۱۲ میلیون کیلومتر مربع) راصد خواهد کرد.

ماهواره EOS SAT-1 برای بررسی دقیق یک میلیون کیلومتر مربع در روز با استفاده از 11 باند نور طراحی شده است. انتظار می‌رود که بررسی سلامت محصول با این روش به کشاورزان اجازه دهد تا مراقبت‌های بهتری از محصولات تولیدکننده و انتشار دی کربن، انرژی و آب را کاهش دهند.

این مأموریت که «Transporter-6» نام دارد به شرکت تجزیه و تحلیل داده شده ESO را به مدار می‌برد. این اولین ماهواره از هفت ماهواره بر کشاورزی این شرکت است که می‌خواهد یک فلکی از ماهواره‌ها را در فضای ایجاد کند. طبق جدول زمانی ماموریت اسپیس‌ایکس، ماهواره EOS SAT-1 آخرین ماهواره از 114 ماهواره‌ای خواهد بود که در طول ماموریت Transporter-6 در مدار مستقر می‌شود.

انتهای پیاممنبع

طی این ماموریت یک موشک فالکون ۹ در ساعت:۵۶ صبح به وقت منطقه زمانی شرقی(۱۸:۲۶ به وقت ایران) از پایگاه فضایی کیپ کاناورال در فلوریدا پرتاب خواهد کرد. این پرتاب به صورت زنده در وبسایت خبری اسپیس پخش خواهد شد.

آرتیوم انیسیموف (Artiom Anisimov)، مدیر عامل شرکت EOSDA در بیانیه‌ای گفت: این پرتاب امکانات جدید متحول‌کننده‌های را برای فناوری‌های ماهواره‌ای در صنعت کشاورزی به ارمغان می‌آورد. EOSDA اکنون با مجموعه داده‌های اختصاصی کار خواهد کرد تا درک‌تر و دقیق‌تری را برای مشتریان و شرکای خود فراهم کند.

بخوان  آزمایش "استارشیپ" با دقت بسیار عالی انجام می شود

شرکت Spaceflight نیز قصد دارد چهارپیمای Kle را به مدار خورشیدهم کند که شرایط نوری ثابتی برای ناوگان آن حفظ می‌کند. وبسایت این شرکت نوشته است که Kleos انتقال فرکانس رادیویی از فضا را برای جستجوی «فعالیت‌های پنهانی و غیرقانونی» بررسی می‌کند.

اولین پرتاب اسپیس‌ایکس در سال ۲۰۲۳ امروز انجام می‌شود

مرحله اول موشک فالکون ۹ که ماموریت Transporter-6 را می‌دهد پانزدهمین پرواز خود را تجربه می‌کند. اسپیس‌ایکس گفته است که این پیشران پیش از این ماموریت Transporter-2، سه پرواز ماهواره‌ای تجاری و ۱۰ ماموریت ماهواره‌ای استارلینک را به انجام رسانده است. اگر همه چیز خوب پیش برود، پیشران باید به سکوی فرود در ایستگاه نیروی فضایی کیپ کاناورال برگردد.

دیگران نیز طی این ماموریت به فضا خواهند کرد. به عنوان مثال، شرکت Spire Global قصد دارد شش ماهواره را برای گسترش نظارت بر ترافیک دریایی و حمل و نقل هوایی با استفاده از فناوری ADS-B پرتاب کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، چندین ماهواره برای بهبود کشاورزی، نظارت و بررسی دقیق فرکانس رادیویی در این مجموعه قرار دارد.