ایران برای نخستین بار موفق به تعمیر کابل دریایی فیبرنوری شد

لاجوردی تاکید کرد: بحث فیبرکشی کار سخت و دشواری است و دولت‌های قبل از راه‌اندازی آن فرارمی‌کردند، اما اکنون برای توسعه زیرساخت‌ها و افزایش سرعت، چاره‌ای نداریم که به سمت آن حرکت کنیم. مدتهاست لایه تجمیع که در اختیار شبکه مخابرات است بهسازی و نوسازی نداشته و از سرعت پیشرفت شبکه عقب مانده است. به همین دلیل دولت سیزدهم تصمیم گرفت که اپراتور‌های ثابت و سیار را درگیر مقوله فیبرکشی کند تا این روند سرعت بگیرد.

معاون وزیر ارتباطات گفت: اکنون در مناطق پرجمعیت اگر دکل‌های مخابراتی (BTS) کم باشد، کاربر احساس کندی سرعت خواهد داشت. ارتباط کاربر اکنون مبتنی بر سیم‌های مسی برقرار می‌شود که سرعت محدودی دارد، به همین علت دولت سیزدهم نهضت فیبرنوری را راه‌اندازی کرد تا فناوری سیم‌مسی را پشت سر بگذاریم و فیبرنوری را جایگزین کنیم.

منبع سیتنا


وی خاطرنشان کرد: از سال گذشته تا کنون به دو میلیون دسترسی فیبرنوری رسیدیم و تا پایان دولت سیزدهم آن را به ۲۰ میلیون می‌رسانیم. اکنون سرعت اینترنت ثابت در کشور ۱۰ مگابیت بر ثانیه است و با فیبرنوری سرعت تا ۱۰۰ مگابیت برثانیه افزایش پیدا می‌کند و کیفیت سرعت اینترنت را تا سه دهه آینده تضمین می‌کند.

 منبع

«امیر محمدزاده لاجوردی» صبح امروز (یکم شهریورماه سال جاری) با حضور در یک گفتگوی تلویزیونی درباره وضعیت ارتباطات زیرساختی کشور گفت: از زمانی که کاربر سعی می‌کند به اینترنت متصل شود تا زمانی که پاسخ را دریافت کند، یک مسیری طی می‌شود. در این مسیر اگر اختلالی به وجود بیاید روی کل ارتباطات تاثیر می‌گذارد. هرچقدر بتوانیم درخواست کاربران را محلی سازی کنیم، تجربه کاربری بهتری خواهیم داشت.

بخوان  یوتیوب بالاخره به شما اجازه بزرگنمایی و کوچکنمایی روی ویدیوها را می دهد

لاجوردی تصریح کرد: اکنون درصد اندکی از تجهیزات شبکه ارتباطی کشور از محصولات بومی است ما معتقد هستیم که باید این میزان افزایش پیدا کند. ابتدای دولت سیزدهم ظرفیت انتقال اشباع شده بود و یکی از گزینه‌ها این بود که مانند گذشته از شرکت تولیدکننده خارجی استفاده کنیم، اما معتقد بودیم که توانمندی داخلی وجود دارد. به همین دلیل با یک شرکت دانش بنیان داخلی قرارداد بستیم و کاری که برای اجرایی شدن آن به پنج سال زمان نیاز بود را ظرف مدت یک سال به سرانجام رساندیم تا بتوانیم به ظرفیت شبکه انتقال خود اضافه کنیم.

همچنین ظرفیت پهنای باند داده‌های داخلی از سال ۹۶ تا پایان سال ۱۴۰۰ از شش هزار و ۹۸۶ گیگابیت بر ثانیه به ۳۲ هزار گیگابیت برثانیه رسیده است. علاوه بر آن، ترانزیت بین‌الملل از سال ۹۶ تا پایان سال ۱۴۰۰ از هزار و ۵۰۰ گیگابیت بر ثانیه به چهار هزار و ۹۹۴ گیگابیت بر ثانیه رسیده است.

ظرفیت پهنای باند شبکه انتقال از سال ۹۶ تا سال ۱۴۰۰ از ۱۰ هزار و ۴۱ گیگابیت برثانیه به ۳۶ هزار و ۳۱۳ گیاگابیت بر ثانیه رسیده است. در کنار آن ظرفیت اینترنت پهنای باند بین‌الملل که از سال ۹۶ تا پایان سال ۱۴۰۰ از یک هزار و ۵۰۰ گیگابیت بر ثانیه به ۷هزار ۱۱۹ گیگابیت برثانیه رسیده که حکایت از افزایش ۴.۷ برابری دارد.

بیشتر بخوانید


وی تاکید کرد: اکنون میزان ازدحام و اشباع شبکه ارتباطی حدود صفر است و ۳۰ درصد بیش از نیاز کاربران پهنای باند ایجاد کرده‌ایم. به همین دلیل، زمانی که بخشی از ارتباطات ما به دلایل مختلف قطع است، دسترسی به اینترنت مختل نمی‌شود. اکنون در خلیج فارس بخشی از ارتباطات قطع شده، اما کاربران احساس نمی‌کنند، چرا که ۳۰ درصد مازاد نیاز کاربران پهنای‌باند داریم و آن را به ۵۰ درصد خواهیم رساند.

بخوان  روش جدید چاپ سه‌بعدی ماشین‌آلات الکترونیکی

معاون وزیر ارتباطات درباره تجربه کاربران در خصوص کندی اینترنت افزود: برای رفع این مشکل در شهر‌های تهران، مشهد، شیراز و تبریز قطب مراکز داده را راه‌اندازی خواهیم کرد. امسال با راه‌اندازی اولین قطب مرکز داده تجربه کاربران از دسترسی به اینترنت افزایش خواهد یافت.