بازرسی مکان‌های خطرناک با په‌پادهایی با الهام از حشره‌ها

سونار (Sonar) یا ناوبری و فاصله‌یابی صوتی، دستگاه ردیاب زیردریایی است که طرز کار آن از انتشار صوتی است. علاوه بر ردیابی، این روش معمولاً به معنای ناوبری و ارتباط با ایگان‌های شناور و زیرآبی نیز می‌شود.

در صنایعی مانند مواد معدنی، گاز و نفت و همچنین در سیستم‌های نصب، نیروگاه‌ها و بخش داروسازی می‌توان از پهپادهای Flyability استفاده کرد. داکویتز بیانان کرد: دارایی‌های فراوانی که نیاز به بازرسی دارند. به طور معمول، برای انجام یک بازرسی، ابتدا باید یک مخزن خالی و سپس یک بازرس به صورت مخزن شده و بررسی می شود که آیا مخزن به خوبی نگهداری می شود یا خیر. این کار به طور بالقوه خطرناک است و همچنین واقعاً زمان بر است. یک پهپاد Flyability می‌تواند به راحتی در داخل محفظه فرستاده شود تا عملیات بازرسی را انجام دهد.

نسل قبلی این پهپاد (پهپاد Elios 2) خیلی بد نبود، اما هنوز کار با آن به یک خلبان حرفه‌ای با آموزش زیاد نیاز دارد. اکنون Elios ۳ شبیه هواپیماهای بدون سرنشین مصرفی است و حتی قادرند که تجربه نداشته باشند نیز با آن کار کنند.

به جای ورود افراد به فضاهای خطرناک و محدود مانند معادن و سیلوهای غلات، می‌توان از پهپادها استفاده کرد. به این ترتیب، با پهپاد به این فضاها به جای انسان، علاوه بر صرفه‌جویی در هزینه‌ها و زمان، می‌توان از جان افراد نیز محافظت کرد.

داکویتز بیان کرد: چهار سال طول کشید تا جدیدترین پهپاد موسوم به «الیوس ۳» را بسازیم، که این یک زمان بسیار طولانی در صنعت پهپادها می‌شود. پهپاد باید به طور باورنکردنی پایدار باشد تا بازرس، تصویری لرزان از داخل محوطه مورد نظر دریافت نکند. یکی از چالش‌ها این بود که په‌پاد را به گونه‌ای بسازیم که پرواز آن آسان باشد.

بخوان  توسعه روشی جدید برای اندازه گیری دقیق اجسام کوچک

بازرسی مکان‌های خطرناک با په‌پادهایی با الهام از حشره‌ها

انتهای پیاممنبع

همه چیز از زمانی شروع شد که فاجعه فوکوشیما اتفاق افتاد و سپس سونامی رخ داد. زک داکویتز، مدیر ارتباطات ارتباطات شرکت Flyability می‌گوید: یکی از بنیانگذاران شرکت در تماشای تلویزیون بود و متوجه شد که ربات‌هایی برای ارزیابی آسیب در نیروگاه هسته‌ای (فوکوشیما) به آن محل فرستاده شده‌اند. این ایده باعث شد تا او به فکر ایجاد یک ربات بیفتد. رباتی برای فرستادن به مناطق خطرناک برای انسان. با کمک این ابزار، کارهای می‌توانند به خوبی ببینند که در آن فضای خطرناک یا محدود چه می‌گذرد.

داکویتز اولین می‌کند: شرکتی هستیم که یک پهپاد در قفس ساختیم. چیزی که این پهپاد را از سایر پهپادها متمایز می‌کند، آن را در پرواز در فضاهای محدود می‌کند. این قفسی است که در صورت مقابله با آن، طرح می‌کند. مهندسان طراح این پهپاد از حشره‌ها برای ساخت آن الهام گرفتند. حشره‌ها پرواز می‌کنند و در نهایت با چیزی برخورد می‌کنند، اما با وجود این که به چیزهایی برخورد می‌کنند، به زمین ادامه می‌دهند و به زمین نمی‌افتند.

بازرسی مکان‌های خطرناک با په‌پادهایی با الهام از حشره‌ها

داکویتز گفت: گرد و غبار نیز یک چالش واقعی است. ساده است، اما وقتی در یک معدن یا اطراف کارخانه سیمان پرواز می‌کنید و مقدار زیادی گرد و غبار وجود دارد، دوربین را کور می‌کند. این روند بازرسی راتر می‌کند. اما با Elios ۳ می‌توان یک مدل سه بعدی ایجاد کرد که در آن پهپاد ادامه در فضایی که در آن می‌کند قابل مشاهده باشد.

به عنوان مثال در کارخانه‌های داروسازی از مخازن ذخیره‌سازی بزرگ برای تولید دارو می‌شود. داکویتز روندی را به عنوان مثال می‌زند که از ویتامین ب2 یا ریبوفلاوین استفاده می‌کند. این ماده یک ماده شب تاب است و در طرفین مخازن است که در فرآوری مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌شود. سپس باید پاک شود. نکته اصلی این است که ببینیم آیا روش‌های تمیز کردن به خوبی انجام می‌شود یا خیر. اگر مقداری ریبوفلاوین باقی بماند، نشان می‌دهد که به اندازه کافی خوب نبوده است. بازرسان از پهپاد Flyability استفاده می شود تا به داخل مخازن رفته و مطمئن شود که ریبوفلاوین استفاده می شود و پس از آن، کاملاً تمیز می شود.

بخوان  پاسخ‌های حیرت‌آور 3 چت‌بات درباره تسخیر جهان و تسلط بر انسان

ویژگی های پهپاد

به گفته داکویتز، پهپاد می‌تواند نقشه‌ای از دور اطراف را که طول می‌کشد تا صوتی برگردند، کند کند. دریافت مدل‌های سه‌بعدی در حین پرواز اطلاعات بیشتری در مورد محیطی که در آن پرواز می‌کنید، ارائه می‌دهد. همچنین این کار به عملیات بازرسی کمک می‌کند.

یکی دیگر از کاربردهای بالقوه فناوری پهپاد Flyability در اطفای حریق است. داکویتز افزود: اگر ساختمانی در حال سوختن است و نمی‌داند کسی در آن وجود دارد یا خیر، می‌توان یک پهپاد را در داخل بفرستید و از دوربین حرارتی آن برای پیدا کردن نشانه‌های حرارتی استفاده کرد. علاوه بر این، دوربین حرارتی می‌تواند آتشی را که تشخیص آن آسان نیست، تشخیص دهد.

پژوهشگران شرکت «Flyability» راه‌حلی برای برخی از این خطرات خطرناک ارائه‌شده است. هدف نهایی آن‌ها جلوگیری از ورود افراد به فضاهای محدود و خطرناک است.

علاوه بر این، این دستگاه به حسگر لایدار (Lidar) مجهز شده است که امکان ایجاد مدل‌های سه‌بعدی را در زمان واقعی به همراه یک بازخورد بصری زنده می‌کند. این دستگاه مانند یک سونار عمل می‌کند و دائما را به بیرون می‌فرستد.

زمینه های استفاده

چالش های پیش روی Flyability

برنامه های آینده

یکی دیگر از ویژگی‌های په‌پادهای Flyability این است که بدون استفاده از GPS پرواز می‌شود. داکویت افزود: این بسیار مفید است، به‌ویژه اگر می‌خواهید در یک معدن یا در یک خط لوله در زیر زمین پرواز، مکانی که نمی‌توانید GPS دریافت کنید.

یکی از اهداف آینده این شرکت است که پهپادهای خود را خودمختارتر کند. این معناست که آن‌ها به تنهایی قادر به پرواز خواهند بود. داکویت مطمئن می‌دهد که در حال حاضر روی ویژگی بازگشت به کار می‌کند که در صورت بروز مشکل، په‌پاد را به خانه‌ای که قادر می‌سازد باز می‌گردد. وی گفت: Elios ۳ دارای حسگر لایدار است اما می‌تواند دیگری از حسگر را حمل کند. ما هنوز این فناوری را توسعه نداده ایم. ما روی این کار انجام دادیم تا پهپاد را بتوانیم انواع دیگر داده‌ها را با استفاده از حسگرهای مختلف جمع آوری کنیم.

بخوان  سیستمی که پشت دیوار را نشان می دهد!

په‌پادی ساخته‌شده است که می‌تواند در فضاهای خطرناک و محدود، پرواز کرده و علاوه بر صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌ها، از جان افراد در مکان‌های خطرناک نیز حفاظت کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از آی او، هر روز افراد جان خود را به خطر می‌اندازند تا وارد فضای خطرناک و محدود برای انجام کارهای روزمره خود شوند. این نه تنها می‌تواند خطرناک باشد، بلکه می‌تواند کشنده نیز باشد؛‌ اما گاهی اوقات به جای به خطر انداختن جان کسی، می‌توانیم از یک ربات کوچک برای انجام کارهایی که معمولاً توسط افراد انجام می‌شود، استفاده کنیم.