بررسی تاثیر هوش مصنوعی بر مراقبت‌های بهداشتی اولیه

در مصاحبه ها، نظر مصاحبه شونده‌ها در معرفی هوش مصنوعی در مراقبت‌های بهداشتی اولیه مثبت بود، اما نگرانی‌های متعددی نیز وجود داشت، از جمله هزینه و در دسترس بودن فناوری جدید، نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی، تهدید به مهارت‌ها و ظرفیت بالینی، از دست دادن کنترل انسانی بر تصمیم گیری، ایجاد و پیامد‌های اخلاقی، حقوقی و اجتماعی گسترده تر.

دن لیزوت، دانشیار علوم کامپیوتر و دانشکده پزشکی و دندانپزشکی Schulich و نویسنده ارشد این مطالعه می‌گوید: «ما برای هوش مصنوعی آماده هستیم، اما باید در مورد چگونگی و زمان استفاده از آن فکر کنیم؛ بنابراین اجازه دهید اصلاح کنم و بگویم، فکر می‌کنم ما آماده‌ایم تا روند اجرای موفقیت‌آمیز را آغاز کنیم.»

 تری، مدیر مرکز مطالعات پزشکی خانواده در Schulich Medicine and Dentistry می‌گوید: از نظر افرادی که به دنبال راه‌حل‌هایی با استفاده از فناوری از جمله هوش مصنوعی هستند که می‌تواند به حمایت از پزشکان مراقبت‌های بهداشتی اولیه کمک کند، آمادگی وجود دارد، اما موارد زیادی از نظر شفافیت، تضمین حفظ حریم خصوصی و هزینه وجود دارد که باید از ابتدا فراهم باشد. 

برای این مطالعه، جکی کوپر، دانشجوی فارغ التحصیل سابق، لیزوت و آماندا تری، محقق اصلی، ۱۴ مصاحبه تفصیلی با سهامداران مراقبت‌های بهداشتی اولیه و سلامت دیجیتال در انتاریو انجام دادند.

هنگام در نظر گرفتن استفاده از هوش مصنوعی در تنظیمات مراقبت‌های بهداشتی اولیه، پزشکان و بیماران باید با پیاده سازی و کاربرد راحت باشند.

هوش مصنوعی و یادگیری ماشین (یک زیرشاخه از هوش مصنوعی که در آن الگو‌ها از داده‌ها یاد می‌گیرند) تکنیک‌های مختلفی را در بر می‌گیرد که بر روی رایانه‌هایی متمرکز شده‌اند که وظایف «هوشمند» شبیه انسان را انجام می‌دهند. روش‌های هوش مصنوعی در حال حاضر در برنامه‌های مختلف از موتور‌های جستجوی پیشرفته وب (گوگل) و سیستم‌های توصیه (Netflix، Amazon) تا درک گفتار انسان (Siri و Alexa) و اتومبیل‌های خودران (تسلا) استفاده می‌شوند. در تنظیمات مراقبت‌های بهداشتی اولیه، هوش مصنوعی می‌تواند برای پیش بینی نتایج بیمار بر اساس داده‌های پرونده پزشکی الکترونیکی ناشناس (EMR) یا پیش بینی روند‌ها و شناسایی الگو‌های بسیار پیچیده برای تشخیص انسان (به عنوان مثال، شیوع بیماری‌های عفونی در یک جامعه) استفاده شود.

بخوان  من ثابت کردم که یک آزمایش کننده شایسته هستم

محققان میان رشته‌ای از پزشکی خانواده، علوم رایانه و اپیدمیولوژی، مسائل کلیدی در مورد استفاده از ابزار‌های هوش مصنوعی در مراقبت‌های بهداشتی اولیه را با ارتباط مستقیم با پزشکان خانواده، پرستاران، پزشکان پرستار و ذینفعان سلامت دیجیتال شناسایی کرده‌اند.

منبع: مدیکال اکسپرسمنبع

لیزوت می‌گوید: آیا هوش مصنوعی کار‌هایی را که من به انجام آن‌ها در تمریناتم اهمیت می‌دهم بهبود می‌بخشد؟ یا قرار است آن‌ها را به گونه‌ای جایگزین کند که برای من و بیمارانم مفید نباشد؟ این‌ها سوالاتی است که همه را درگیر می‌کند. من فکر می‌کنم به طور کلی خوش بینی محتاطانه‌ای در مورد اجرای هوش مصنوعی وجود دارد، اما کلمه کلیدی محتاطانه است.


چه آماده باشیم چه نباشیم، هوش مصنوعی (AI) در حال حاضر نقش مهمی را در زیمنه بهداشت و پزشکی ایفا می‌کند، با این حال، بر اساس مطالعه جدید دانشگاه وسترن انتاریو، توسعه، استقرار و حتی تعریف پیشرفت‌های بیشتر هوش مصنوعی با احتیاط تاثیر و کارآیی آن را در سال‌های آینده تعیین می‌کند.

بیشتر بخوانید 


لیزوت می‌گوید: معرفی هوش مصنوعی می‌توان سوال برانگیز باشد، اما این گام مهمی است که باید در نظر گرفته شود، زیرا دیجیتالی کردن مراقبت‌های بهداشتی در راه است.

به طور قاطع، پاسخ‌ها نشان می‌دهد که هوش مصنوعی می‌تواند تاثیر مثبتی در عملکرد بالینی داشته باشد، اما عوامل زیادی باید در مورد اجرای آن در نظر گرفته شوند.