بررسی عصر یخبندان با نگاه به دی.ان.ای کروکودیل

محققان معتقدند که گرچه کروکودیل‌ها شناگران خوبی هستند، اما نمی‌توانند مسافت‌های طولانی را در خشکی طی کنند. در نتیجه، جمعیت کروکودیل‌های نواحی کارائیب و اقیانوس آرام از یک جدایی جدا شدند و در نتیجه جهش‌های ژنتیکی متفاوتی شدند.

دکتر «خوزه آویلا-سروانتس»(José Avila-Cervantes) از پژوهشگران این مطالعه گفت: تمساح آمریکایی در تغییرات دما و بارندگی متحمل شده است اما حدود ۲۰ هزار سال پیش (زمانی که بیشتر آب جهان یخ زده بود و صفحات یخی وسیعی است). را تشکیل داده بود) سطح دریاها بیش از صد متر کاهش یافت. این امر یک مانع جغرافیایی ایجاد کرد که جریان ژنی کروکودیل‌ها را در پاناما از هم جدا کرد.

نسبت به آب و هوا را با داده‌های دیریناقلیم‌شناسی این نواحی در طول سه میلیون سال گذشته (بازه زمانی تغییرات شدید آب و هوا در طول عصر یخبندان) مقایسه کردند.

به گزارش ایسنا و به نقل از تی ان، چه چیزی باعث ایجاد فرآیند تولید شده است؟ آیا آب و هوا عامل اصلی این موضوع است یا تغییر در سطح دریاها؟ محققان دانشگاه مک‌گیل که مصمم به پاسخ این سؤالات می‌رسند، در حالی که تغییر دما و بارندگی بر جریان ژنی کروکودیل‌ها تأثیر می‌گذارد، در طول سه میلیون سال گذشته است، اما تغییرات سطح دریاها در طول عصر یخبندان تأثیر متفاوتی بر این امر داشته است. .

این یکی از اولین مطالعات است که در آن مطالعه مروری صبح یخ را در یک نوع گرمسیری می‌یابند. «هانس لارسون»(Hans Larsson ) استاد زیست‌شناسی در موزه ردپات دانشگاه مک‌گیل گفت: کشف آخرین عصر یخبندان هنوز در ژنوم کروکودیل‌های آمریکایی آرام آرام و کارائیب امروزی است. کشف اینکه این حیوانات به راحتی نوسانات آب و هوایی عصر یخبندان را تحمل کرده اند، نشان دهنده پذیرش پذیری آنها در طول زمان زمین شناسی است. به نظر می‌رسد فقط انسان‌ها در دهه‌های اخیر با شکار و توسعه زمین واقعاً روی کروکودیل‌ها تأثیر گذاشته‌اند. این یافته‌ها بینش را در مورد اینکه چگونه محرک‌های محیطی بر تغییرات ژنتیکی تأثیر می‌گذارند، ارائه می‌دهند.

بخوان  ویدیو/ «کیو استار» پیشرفتی که بشریت را تهدید می‌کند!

انتهای پیاممنبع

مطالعات دانشگاه مک‌گیل کانادا در مطالعه اخیرشان به بررسی این موضوع می‌پردازد که دی.ان.ای چه بینش‌هایی را می‌تواند در زمان عصر یخبندان به ما بیاموزد، پرداخت کند.

دیرین اقلیم‌شناسی یا آب و هواشناسی دیرینه (Paleoclimatology)، شرایط آب و هوایی گذشته کره زمین است. در واقع، پژوهشی که اطلاعاتی درباره شرایط آب و هوای کره زمین پیش از احداث ایستگاه‌های هواشناسی فراهم می‌کند، در زمان‌های دیریناقلیم‌شناسی قرار می‌گیرد.