برنامه ناسا برای دو ماموریت تجاری سرنشین‌دار جدید

ناسا روز گذشته (۱۴ سپتامبر) اعلام کرد که از شرکت‌های فعال در حوزه صنعت فضایی خصوصی خواسته است تا پیشنهاداتی را برای پرواز‌های فضایی تجاری جدید فضانوردان به ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) ارائه کنند.

ناسا قبلا پیشگام انجام چنین کاری با شرکت “آکسیوم اسپیس” مستقر در هیوستون در ماموریتی به نام “Ax-۱” بود. ماموریت Ax-۱ توسط شرکت اکسیوم اسپیس در هشتم آوریل برای انجام یک مأموریت تجاری و پرواز چهار فضانورد توسط شرکت “اسپیس‌ایکس” به یک سفر کوتاه به ایستگاه فضایی بین‌المللی و اقامت هشت روزه در آن آغاز شد.

پیش‌بینی می‌شود که ماموریت‌های جدید بین اواخر سال ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ انجام شود، زیرا ناسا و کشور‌های عضو ایستگاه فضایی بین‌المللی به دنبال گسترش تحقیقات خصوصی خود در مورد مجموعه مداری هستند.

آنجلا هارت، مدیر برنامه تجاری مدار پایینی زمین در مرکز فضایی جانسون ناسا در هیوستون گفت: این ماموریت‌ها فرصتی منحصربه‌فرد برای صنعت فضایی فراهم می‌کند تا تجربیات حیاتی مورد نیاز برای انتخاب، آموزش و مدیریت خدمه در مقاصد تجاری آینده در مدار پایین زمین و همچنین کار با شرکای علمی جدید، شرکای تجاری آینده و گسترش در این عرصه را به دست آوریم.

به تازگی اعلام شده بود شرکت اکسیوم اسپیس برای انجام سه ماموریت خصوصی دیگر مورد تأیید قرار گرفته است. ماموریت Ax-۲ بین پاییز ۲۰۲۲ و بهار ۲۰۲۳ پرتاب خواهد شد، در حالی که Ax-۳ و Ax-۴ هنوز برنامه‌ریزی نشده‌اند. پس از دریافت تاییدیه، اولین فرصت انجام این دو ماموریت سال ۲۰۲۳ خواهد بود.

براساس اعلام ناسا، ماموریت‌ها باید با واسطه‌گری یک نهاد آمریکایی انجام و از یک فضاپیمای آمریکایی استفاده شود. در حال حاضر، اسپیس ایکس تنها ارائه‌دهنده‌ای است که برای خدمات پرواز فضانوردان در مدار توسط مجوز دارد. محدودیت‌های دیگر شامل الزام به داشتن یک فضانورد بازنشسته ناسا مانند ماموریت Ax-۱ در راس ماموریت‌های آینده است. Ax-۱ با فرماندهی و خلبانی فرمانده مایکل لوپز-الگریا، فضانورد سابق ناسا انجام شد و به مدار رفت و Ax-۲ نیز تحت فرمان پگی ویتسون، یکی دیگر از فضانوردان بازنشسته ناسا انجام خواهد شد. پیشنهادات در تاریخ ۲۷ اکتبر ۲۰۲۲ ارائه خواهند شد.

بخوان  ورود یک ربات به دنیای موسیقی پاپمنبع

خدمه این پرواز شامل چهار نفر بودند که سه نفر از آن‌ها ۵۵ میلیون دلار برای این سفر پرداخته بودند و یک نفر نیز فضانورد سابق ناسا بود که وظیفه فرماندهی و خلبانی این سفر را بر عهده داشت. این چهار نفر شامل فرمانده “مایکل لوپز-الگریا” فضانورد سابق ناسا، “لری کانر” یک کارآفرین آمریکایی، “مارک پتی” یک کارآفرین کانادایی و “ایتان استیبه” یک سرمایه‌گذار و کارآفرین است.