برندگان و بازندگان تغییرات جوی چه کسانی هستند؟

سایز موجودات نیز یکی از عواملی است که می‌تواند بر علیه گونه‌ها عمل کند. آلبالادجو روبلز گفت، برای مثال، حیوانات بزرگتر ممکن است بیشتر تحت تأثیر آب و هوا قرار گیرند زیرا آنها معمولاً به بخش‌های بزرگ‌تری از زیستگاه و همچنین غذای بیشتری نیاز دارند که با تغییرات آب و هوا در معرض خطر قرار می‌گیرند.

حیوانات سازگار

با این وجود، برخی از تحقیقات پیشین استرونا، بدن به ظاهر غیرقابل تخریب آنها نیز محدودیت‌هایی دارد. این مطالعه که در ژورنال «گزارش‌های علمی» منتشر شده است، نحوه عملکرد خرس‌های آبی در سرما و گرمای شدید را به تنهایی‌سازی می‌کند. این تحقیق نشان داد که خرس‌های آبی می‌تواند در برابر بالا و پایین جان سالم به در بردن. اما زمانی که در ارتباط با گونه‌های دیگری که اکوسیستم خرس‌های آبی تاثیر دارند، متوجه شدند که خرس‌های آبی تحت تأثیر دماهای بالاتر آسیب‌پذیر هستند و جوامعی که می‌توانند می‌یابد.

اگر گرما فراتر از آن برود، جهانی را می دید که از موجودات سخت جانی مانند خرس های آبی است. این موجودات کوچک می‌سازند به حالت خواب زمستانی بروند که معمولاً به طور کامل متابولیسم آنها را می‌کند و آن را قادر می‌سازد تا سرمای شدید منفی ۱۹۶ درجه سانتیگراد و گرمای ۱ درجه سانتیگراد را تحمل کنند.

چنین سناریویی با این فرض است که ما به روی سطح فاجعه‌بار گرمایی می‌رویم که از تحمل این گونه‌ها، نرسیم.

تولید مثل سریعتر ممکن است برای گونه‌هایی باشد که در شرایط آب و هوایی زندگی می‌کنند، مفید باشد زیرا آنها با تغییر زیستگاه سازگارتر هستند. آلبالادجو روبلز توضیح داد که چرخه‌های تولید مثل سریع به این گونه‌ها فرصتی برای زنده ماندن می‌دهد. در همين راستا، حيواناتي كه مثل تري مي‌كنند روندي معكوس را توليد مي‌كنند، در اين مطالعه نشان دادند كه وضعيت آنها با تغيير دما و زيستگاه كاهش يافته است.

همه اینها نشان می‌دهند که حیواناتی که در برابر تغییرات زیستگاه و دماهای پذیرنده هستند، به احتمال زیاد در جهان گرمتر رشد می‌کنند. برای به دست آوردن سرنخ‌هایی در مورد کدام گونه‌ها در آینده ممکن است جان سالم در ببرند، کافی است نگاهی به گونه‌هایی بیاندازید که مانند سریع‌ترین‌ها را تولید کنند و در نامناسب‌ترین زیستگاه‌های سیاره ما یعنی شهرها حضور دارند. این موجودات شامل سوسک‌ها، موش‌ها، کلاغ‌ها، کبوترها و برخی از شکارچیان، میمون‌ها و راکون‌ها می‌شوند.

هیچ شکی نیست که تنوع زیستی زمین در اثر تغییرات آب و هوایی و تخریب زیستگاه مورد تهدید قرار دارد. در سال 2022، صندوق جهانی حیات وحش (WWF) سیاره زنده را گزارش کرد که 69 درصد از آن را کاهش داده است. در حال حاضر، یک میلیون گونه در سراسر سیاره ما با خطر انقراض خطرناک هستند. شواهد فزاینده‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد زمین در حال تجربه ششمین انقراض جمعی خود است.

استرونا می‌گوید: خرس‌های آبی به خودی بسیار مقاوم هستند، اما برای زنده ماندن به گونه‌های دیگر نیاز دارند.

مهاجرت و سازگاری با زیستگاه‌های مختلف نیز می‌تواند در برابر آینده نامعلوم بیمه کند. به عنوان مثال، بسیاری از موجوداتی که فقط در عرض‌های جغرافیایی یخ زده یا صخره‌های مرجانی می‌توانند زنده بمانند، مواردی که در اثر گرم شدن دائماً کاهش می‌یابند، با خطرات بیشتر مواجه می‌شوند. تحقیقات همچنین شواهدی را کشف کرده است که نشان می‌دهد حیواناتی مانند طوطی، خفاش‌ها و حشره‌خوارها در طول نسل‌ها تغییر شکل می‌دهند و منقار، بالها و دم‌های بزرگی را به دست می‌آورند که به آنها کمک می‌کند در شرایط آب و هوای گرم به طور طبیعی خنک و سازگارتر شوند. می شوند.

همه چیز به هم مرتبط است

آلبالادجو روبلز می‌گوید: اگر شما یک فیل باشید، به احتمال زیاد نسبت به سایر گونه‌های کوچک‌تر که به منابع کمتری نیاز دارند، نسبت به خشکسالی‌های شدید و همچنین جنگل‌زدایی حساس‌تر وجود دارد. به‌طور کلی، احتمال بیشتری وجود دارد که اثرات کوچکی در نتیجه‌ی تغییرات ناشی از فعالیت‌های انسان، مانند تغییرات آب و هوا و تغییر کاربری زمین، جان سالم به در ببرند.

بنابراین کدام حیوانات برنده می شوند و در شرایط افزایش دما، خشکسالی و از دست دادن زیستگاه چگونه زندگی می کنند؟

آن‌ها نشان می‌دهند که تغییرات آب و هوایی به طور مستقیم باعث می‌شود که از بین رفتن یک گونه می‌شود، چندین گونه دیگر نیز که برای غذا، سایر خدمات اکوسیستمی به آن گونه‌های وابسته بودند، از بین می‌روند. این پژوهش پیشبینی می‌کند که این اثر دومینووار است که با عنوان «انقراض» می‌شود، باعث کاهش انواع مهره‌داران در زمین در پی تغییرات آب و هوای پیش‌بینی‌شده خواهد شد. به گفته استرونا، از آنجایی که این مطالعه بر تغییر آب و هوا بر جوامع حشرات یا گیاهان را مدل‌سازی نشده است، این یافته‌ها احتمالاً خوشبینانه هستند.

پیچیدگی روابط بین حیوانات در اکوسیستم‌های طبیعی به همراه عدم اطمینان در مورد چگونگی شدید آب و هوای بررسی این داده‌ها و تعیین دقیق اینکه چه حیواناتی با جهان گرم بهتر از سایرین عمل خواهند کرد. با این حال، تحقیقات استرونا یک روند کلی را نشان داد. او توضیح می‌دهد: ما دریافتیم که گونه‌های بزرگ‌تر و گونه‌هایی که در سطح تغذیه‌ای بالاتر در زنجیره غذایی قرار دارند بر نامطلوب بیشتری تأثیر می‌گذارند.

انتهای پیاممنبع

دلایلی که تحقیقات استرونا نشان داده است، تغییرات آب و هوایی نیز می‌تواند غیرمستقیمی باشد. او و تیمش مدلی از زمین ساختند که شامل بیش از ۱۵ هزار شبکه غذایی برای نشان دادن ارتباط هزاران گونه مهره‌دار زمینی است. سپس سناریوهای مختلف تغییر اقلیم و کاربری زمین را در این زیست‌بوم‌ها شبیه سازی کردند.

گونه‌های بزرگ‌تر تولید مثل‌تری دارند و سرنخ‌های دیگری هستند که آن‌ها را در مقابل تغییرات آب و هوایی مرتبط دانسته‌اند.

استرونا: این است که بازنده‌ها بسیار بیشتر از برندگان خواهند بود و در نهایت، ممکن است ما نیز جزو این بازندگان باشی باشند.در كنار تحقيقاتي مانند تحقيقاتي كه زيستگاه‌ها در معرض خطر هستند، مي‌توانند از كل اكوسيستم‌هايي كه گونه‌ها را به هم مرتبط مي‌دارند، شناسايي كنند.

برندگان و بازندگان تغییرات جوی چه کسانی هستند؟

همزمان که تغییرات آب و هوای جهان ما را متحول می‌کند، می‌کند، به طوری که برخی از حیوانات برای بقای جستجو می‌شوند و برخی دیگر از راه‌هایی برای غلبه بر چالش‌های ناشی از آن پیدا می‌کنند، اما چه حیواناتی می‌توانند از این بحران جهانی بسازند. جان سالم به در ببرند؟

گونه‌هایی که رژیم‌های غذایی خاص مانند پانداها و کوالاها ممکن است تحت تأثیر تأثیر قرار گیرند در معرض خطر قرار گرفتن محیط. در مقابل، رژيم غذايي تغذيه غذاي همه‌چيز، مانند كلاغ‌ها و راكون‌ها، بيشتر از غذاها را مي‌توان در آن‌ها قرار داد تا در ناپديد شدن يك غذا، از منابع ديگر استفاده كنند.

این پیش‌بینی‌ها می‌توانند با ایجاد آسیب‌دیدگی روی حیوانات که سریعاً ما نیاز به کمک به آنها داشته باشیم.

به جای اینکه به زنده ماندن برخی از گونه‌ها هنگام تغییر آب و هوای امید داشته باشیم، باید از کل اکوسیستم‌ها محافظت کنیم. می‌گویند که این به کاهش گرمایش هوا با کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی، محدود کردن تخریب زیستگاه‌ها و کاهش تأثیر بر فعالیت‌های انسانی بر حیات وحش است.

برندگان و بازندگان تغییرات جوی چه کسانی هستند؟

به گزارش ایسنا و به نقل از لایوساینس، جووانی استرونا (Giovanni Strona)، بوم‌شناس و استادیار سابق دانشگاه هلسینکی (Helsinki) که اکنون پژوهشگر اروپا است، می‌گوید: این پدیده تحت عنوان «برندگان و بازندگان آب و هوا» توصیف می‌شود. استرونا در سال 2022 مطالعه‌ای انجام داد که در مجله «Science Advances» منتشر شد. این مطالعه نشان داد که در یک سناریو با انتشار کربن متوسط، تقریباً 20 درصد از تنوع زیستی مهره‌داران در سراسر جهان تا پایان سال از دست رفته است. در بدترین سناریو نیز به ۳۰ درصد می‌رسد.

برندگان و بازندگان تغییرات جوی چه کسانی هستند؟

استرونا می‌گوید: شاید «برندگانی» وجود داشته باشد. اما به نظر من آنچه مهم است، توازن خالص است. او گفت: تصور این است که بازنده‌ها بسیار بیشتر از برندگان خواهند بود و در نهایت، ممکن است ما نیز جزو این بازندگان باشند.

برندگان و بازندگان تغییرات جوی چه کسانی هستند؟

تغییرات اقلیمی تحت روش‌های پیچیده‌ای که به هم مرتبط هستند به افزایش خطر انقراض کمک می‌کند. برخی از این روش‌ها هنوز ناشناخته مانده‌اند. این تغییرات به طور مستقیم با پدیده‌های آب و هوایی شدید، مانند طوفان و با افزایش دما یا کاهش بارندگی فراتر از آستانه‌ی تحمل یک گونه برای زنده ماندن و همچنین با کوچک‌تر شدن زیستگاه‌های کلیدی که حیوانات به آنها وابسته هستند، بر روی جمعیت‌ها تأثیر می‌گذارند.

بنابراین حیواناتی که موقعیت‌های پایین‌تری در زنجیره غذایی دارند، مانند حشرات یا جوندگان، ممکن است در دنیای گرم‌تر زندگی بهتری داشته باشند.

مطالعه جدید دیگری که در مجله «Global Change Biology» منتشر شده است، به بررسی ۴۶۱ گونه جانوری در شش قره پرداخت و مخرب مخرب استفاده از خشکی‌های زمین و تغییرات را بر روی جمعیت آنها تحلیل کرده است. گونزالو آلبالادجو روبلز (Gonzalo Albaladejo Robles)، نویسنده ارشد این مطالعه، زیست‌شناس حفظ منابع طبیعی در کالج دانشگاهی لندن می‌گوید: آنچه در مطالعه خود دریافت می‌کند، این گونه‌هایی است که واقعاً سریع‌تر تولید می‌کنند، در بهره‌برداری از زیستگاه‌های عملکرد جدید خوبی دارند. انرژی را دریافت و تولید مثل می‌کنند.