تنها یک ماه تا اولین پرتاب مداری “استارشیپ” باقی مانده است

به گزارش رویترز، یکی از مقامات ارشد ناسا اعلام کرد که اسپیس‌ایکس می‌خواهد یکی از نمونه‌های اولیه موشک استارشیپ خود را برای اولین بار در ماه دسامبر به فضا بفرستد.

اداره هوانوردی فدرال در روز دوشنبه به رویترز گفت که این سازمان مجوز پرتاب مداری را تنها در تصاویر اعطا می کند که اسپیسایکس تمام اطلاعات مهم را ارائه می دهد و اداره هوانوردی قادر به تجزیه و تحلیل کامل آن باشد. در این گزارش اطلاعات بیشتر درباره موارد مهم ارائه نشده است و اسپیس‌ایکس به درخواست رویترز برای گفتگو، پاسخ نمی‌دهد.

اسپیس‌ایکس ماه دسامبر را برای اولین پرتاب مداری موشک استارشیپ برگزیده است.

اسپیس‌ایکس تا به این لحظه آزمایش‌های احتراق ثابت در سال ۲۰۲۲ بر روی استارشیپ انجام شد تا این موشک را برای مأموریت تقریباً ۹۰ دقیقه‌ای خود آماده کند. مأموریتی که در صورت موفقیت آمیز بودن، این فضاپیما را در آب‌های سواحل هاوایی فرود خواهد آورد. با این حال، مشخص نیست که تا زمان پرتاب چقدر فعالیت‌های آماده‌سازی دیگر باقی مانده است.

آژانس فضایی ناسا در پیشرفت موشک استارشیپ نقش خواهد داشت. ناسا این موشک غول‌پیکر را برگزیده تا آن را به عنوان اولین فرودگر دارای سرنشین طی برنامه اکتشاف ماه آرتمیس به قمر زمین بفرستد. اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، یک موشک استارشیپ در سال ۲۰۲۵ یا ۲۰۲۶ طی ماموریت آرتمیس ۳، پا بر بخشی در نزدیکی قطب جنوبی ماه خواهد گذاشت.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، شرکت فضایی اسپیس‌ایکس از ماه سال ۲۰۲۱ نمونه اولیه از موشک‌های استارشیپ را به پرواز در نیاورده است.

بخوان  سال در مریخ زودتر از زمین نو شد
هیچ یک از نمونه های اولیه استارشیپ در ماه سال 2021 از پرواز در نیامده است و تمام سفرهای آن به ارتفاع شش مایل (10 کیلومتر) محدود بوده است. گزارش رویترز می‌دهد که به شدت اسپیس‌ایکس به انجام یک مأموریت مداری با استفاده از موشک استارشیپ منجر به انجام یک بررسی طولانی مدت زیست محیطی روی این موشک بپردازد و هنوز هم برای تکمیل آن وجود دارد. .

انتهای پیاممنبع

ارزیابی اداره هوانوردی فدرال موسوم به «ارزیابی محیطی برنامه‌های»، فعالیت‌های استارشیپ را در تأسیسات استاربیس، در جنوب تگزاس بررسی کرد. این ارزیابی در ماه ژوئن پس از کاهش تعداد زیادی به پایان رسید و اداره هوانوردی فدرال در تابستان سال جاری اعلام کرد که اسپیس‌ایکس باید ۷۵ اقدام برای کاهش خود برای این منطقه انجام دهد.

مارک کراسیچ(Mark Kirasich)، معاون مدیر توسعه کمپین آرتمیس، در جریان نشست شورای مشورتی ناسا در روز دوشنبه(۳۱ اکتبر) گفت: ما چهار پرواز اصلی استارشیپ را دنبال می کنم. اولین پرواز در ماه دسامبر انجام می شود.

موشک عظیم استارشیپ اسپیس‌ایکس ممکن است اولین پرواز آزمایشی مداری خود در ماه آینده(دسامبر) تجربه کند، این جدول زمانی چند قطعی نیست.

با وجود اینکه ایلان ماسک، موسس اسپیس‌ایکس، بارها گفته است که استارشیپ به زودی آماده حرکت در مدار خواهد بود اما به می‌رسد که اسپیس‌ایکس هنوز مورد نیاز است را تکمیل نکرده است.

هدف ماموریت آتی این است که نمونه ۱۶۵ فوتی(۵۰ متری) موشک استارشیپ در حالی است که بر روی یک پیشران سوپرهوی با ارتفاع ۲۳۰ فوت(۷۰ متر) به مدار برود گرفته شده است. استارشیپ به همراه پیشرانش، بلندترین موشک ساخته شده است و هر دو مورد آن قابل استفاده مجدد هستند.

بخوان  سرعت انتقال ۲ تا ۳ برابری نسل جدید تاندربولت اینتل
قرارداد قرارداد سیستم فرود انسانی(Human Landing System) اسپیس‌ایکس با ناسا انجام موفقیت‌آمیز از پروازهای فضایی باید انجام شود تا مجوز استارشیپ برای ارسال فضانوردان به ماه صادر شود. ناسا همچنین به دنبال شریک دومی برای انجام ماموریت‌های فرود فضانوردان طی ماموریت آرتمیس روی ماه است، اما تا قبل از ماموریت آرتمیس ۵ گزینه دیگری در این مورد نمی‌توانست این کار را انجام دهد. اولین ماموریت از برنامه آرتمیس با نام آرتمیس ۱ ماموریتی بدون سرنشین است که در روز ۱۴ نوامبر (۲۳ آبان) انجام خواهد شد.