تکنولوژی – شش تعیین چالش

سیستم های مبتنی بر دانش متعددی و نیز روش های ریاضی گوناگونی در مراحل مختلف مدیریت تکنولوژی نیاز هستند.که هرکدام از آنها به تنهایی نمی تواند تمام وظایف مدیریتی را انجام یک بیتی دهد. ۲-انتخاب تکنولوژی: باید توسط سازمان حمایت شود.یک فرایند تصمیم گیری است که به ارزیابی اثربخش از ظرفیت ها نیاز دارد. به عنوان مثال تصمیم گیری در مورد (خرید یا ساختن تکنولوژی) یا (حفظ یا فروش تکنولوژی) یک فرایند تصمیم گیری کیفی است و بودجه بندی ، حسابداری و ارزیابی تکنولوژی فرایند های محاسبه کمی هستند. یقیناً شبکه های اجتماعی در ایجاد تعامل افراد و افزایش اطلاع عمومی جدا از جنبه سرگرمی و یا تهدید های مخربی که دارند به عنوان یک عضو جامعه مطرح هستند. هدف یک جامعه یا اجتماع مجازی، معمولاً دنبال کردن یک هدف خاص است. ویژگیهای مدل فرایندی: چارچوب فرایندی که در بالا به آن اشاره شد، از یکسری مزایای عمده برخوردار است، نخست اینکه توانایی جذب و ارائه بسیاری از موضوعهای مهم در رابطه با ادبیات مدیریت تکنولوژی را دارا است ثانیاً یک چرخه جامع و فرمهایی برای ممیزی فعالیتهای داخل شرکت ارائه می کند.علاوه بر آن، مدل فرایندی از این مزیت عمده برخوردار است که با تفکر فرایندی جاری استراتژی و عملیات سازمان در تناظر یک به یک قرار دارد و بدین ترتیب ادغام و انسجام بین ملاحظات تکنولوژی و سایر عملیات درون سازمانی را تسهیل می کند.

با کمک این دستگاه میتوان هرچند به صورت اندک، احساسات حیوان خانگی را درک کرد که میتواند در بالاتر رفتن کیفیت رابطه حیوان خانگی و صاحبش بسیار کمککننده باشد. کارمندان برای جابهجایی و رفتن به محل کارشان در مرکز تکنولوژی شهر حدود 33 دقیقه در سفر هستند و برای این رفت و آمد با وسایل حملو نقل عمومی باید 25/ 2 دلار بپردازند. روبن لی در حال حاضر به عنوان مدیر عامل و رییس هیئت مدیره بایدو مشغول به فعالیت است و ثروتی در حدود 11.9 میلیارد دلار دارد. در ماه ژوئن امسال ارزش بازار فیسبوک برای نخستینبار به یکتریلیون دلار رسید که همین ۵/ ۴۹میلیارد دلار ثروت بیشتر را برای زاکربرگ به همراه آورد. حالا اما از زمان زورآزمایی اولیه صنعت تکنولوژی با دیگر صنایع بر سر کسب ثروت خیلی گذشته است. در تعاریف جدید، نوآوری مجموعه فعالیتهایی است که از تحقیقات اولیه علمی، فنی و بازار آغاز و به ارسال و تحویل محصول و خدمت به مشتری ختم می شود.

قابلیت و توانایی: تحلیل قابلیت،تلاشهایی بـــــه منظور شناسایی نقاط قوت در یک کسب و کار و یافتن راههایی است که این نقاط قوت بدان وسیله قابل توسعه بوده و به عنوان عامل محوری در بازارهای جدید و خلق فرصتهای جدید، مورد توجه قرار می گیرد. مرکز تحقیقات پزشکی قانونی نیز توانسته است با نگاه به درون و اتکا به نیروهای نخبه داخلی و بومی سازی تکنولوژی محصولات، محصولات دانش بنیانی را به ثبت رساند که در بخش های تخصصی پزشکی قانونی و مراکز درمانی کشور قابل استفاده باشد. وی بر خلاف گذشته که امپراتور فقط ریاست قبایل را بر عهده داشت حکومت را مرکزیت قدرت کشور گردانید و این قدرت تمامیتخواهی را در سراسر امپراتوری برقرار کرد. آغاز بهار سال ۶۶۰ پیش از میلاد، همزمان بود با مراسم تاجگذاری امپراتور جیمو تنو در یاماتو (استان کنونی نارا). پیش از تست اولین بمب اتم در نیومکزیکی، مشهور به ترینیتی تست، ادوارد تلر و دو همکارش برای این مسئله محاسبهای انجام دادند که (مدتها بعد) توسط آزمایشگاه لوس آلاموس منتشر شد؛ آنها خود را اقناع کرده بودند که یک عامل ایمنی بزرگ وجود دارد؛ و خوشبختانه، حق با آنها بود.

یادگیری سازمانی: اخیراً مشاهده می شود که برخی از موسسات موفق آمریکایی و ژاپنی یک نوع رویکرد عالی طراحی و ساخت از پیش تعیین شده را در قالب یادگیری سازمانی خود پذیرفته اند. چارچوب پذیرفته شده قطعی و صددرصد نیست، اما بیانگر روشی طبیعی برای مدیران در راستـای تفکر درباره مدیریت تکنولوژی و سهولت فهم و یادگیری آن است. چکیده: با جهانی شدن و افزایش رقابت ،تکنولوژی نقش بسیار مهمی را برای کسب مزیت رقابتی ایفا می کند.در سال های اخیر تکنولوژی با سرعت زیادی توسعه پیدا کرده است و سازمان ها گرایش زیادی به کاربرد تکنولوژی های نوین یافته اند.با این حال چیزی که کمتر به آن توجه می شود مدیریت تکنولوژی می باشد.در این مقاله سعی داریم تا دو مقوله تکنولوژی و مدیریت تکنولوژی را جدای از هم تعریف کنیم و در ادامه گام ها و عناصر اصلی مدیریت تکنولوژی را بیان خواهیم کرد.نهایتا یک چارچوب فرایندی برای مدیریت تکنولوژی سازمان ها ارایه می نماییم.

تعریف مذکور موید آن است که نوآوری تنها یک مرحله در چارچوب فعالیتهای صنعتی و نیاز بازار است. در محیط واقعی مدیریت ما نه تنها نیازمند توصیف کیفی از رفتار سیستم هستیم بلکه نیاز به آنالیز کمی نیز داریم. وقتی در طول روز چند زمان استراحت داشته باشیم و در این زمانها کارهای مفیدی مانند قدم زدن، مطالعهٔ کتاب یا حتی مدیتیشن انجام بدهیم، بهرهوری ما بهمیزان قابلتوجهی افزایش مییابد. با استفاده کردن از زمانهای استراحت برای افزایش بهرهوری میتوانید کارهای بیشتری را انجام بدهید و به تمام کارهایی که برنامهریزی کردهاید، برسید. از ویژگیهایی که شرکتهای هوش مصنوعی را از یکدیگر متمایز میکند، برنامهریزی و اهداف آنها میباشد و همین امر باعث میشود تا سهم بیشتری از بازار هوش مصنوعی به دست آورند و پیشروتر باشند. این تکنولوژیها در پزشکی قانونی باعث شدهاند تا با داشتن ابزار و منابع، هیچ جرمی از چشم مسئولین دور نماند. ورود شرکت دیجیتالاوشن به بازار سهام با ارزش ۵میلیارد دلاری باعث شد برای نخستینبار بالواتنیک به جمع ۲۰ثروتمند اول راه پیدا کند.

اما تکنولوژی ایستا نیست.یک فرایند پویاست که با یک حالت پایدار و تدریجی تغییر می کند.در یکی از تعاریف اخیر” میشل بدوی”یک توصیف هوشمندانه تر و روشن تر از فرایند مدیریت تکنولوژی نسبت به تعاریف موجود ارائه می دهد،او می نویسد:مدیریت تکنولوژی یک پیکربندی یا ترتیب از سیتم های مدیریت است،سیاست ها و رویه هایی که وظایف استراتژیک و عملیاتی یک شرکت را بمنظور رسیدن به اهداف شرکت معین می کند. سر و کار دارد یا استفاده و کاربرد دانش برای یک فرجام عملی. با افزایش حملههای تروریستی، تهدیدهای سایبری و جرم و خشونت در مقیاس جهانی، نیاز به استفاده از تکنولوژیهای پزشکی قانونی از هر زمانی بیشتری احساس میشود.

اگرچه کامپیوتر ها در کارکرد های مدیریتی استفاده می شدند اما کاربرد آنها تقریبا منحصر به MIS بود؛ طوری که می توانستند اطلاعاتی در حد انبار داده های موجودشان ارائه کنند و در واقع فقط پاسخگوی یک سری از نیاز های مشتریان خاصی بودند و می توانستند تراکنش ها و پرس و جو های ساده ای را روی داده ها انجام دهند. اینتل با همکاری بر روی “ابر سرطان” امیدوار است تا سال 2020 این میزان به یک روز کاهش یابد. در نتیجه، ما میتوانیم انتظار داشته باشیم که فرآیندهای خلاقانه و هنر آینده به سمت همکاری بیشتر انسان و ربات سوق پیدا کند.

اینتل در تلاش برای جسورانه درمان سرطان با دانشگاه علوم و بهداشت اورگان همکاری می کند. هوش مصنوعی از داده ها تغذیه می کند بنابراین متخصصان داده و کارشناسان تحلیل داده نیز می توانند در این زمینه فعالیت خوبی داشته باشند. این شرکت همچنان به خریدهای استراتژیک خودش از میان شرکتها و استارت آپهای کوچک ادامه میدهد تا قابلیتها و فعالیتهایش به ویژه در زمینه رایانش ابری را بیشتر از گذشته ارتقا بدهد. دومین جنبه ای که در رابطه با بهره برداری تکنولوژی ارزش پرداختن دارد، مفهوم ادغام تکنولوژی است.این بدان معنی است که چگونه می توان در نتیجه تلفیق دو یا چند تکنولوژی کاملاً مجزا به عملکردی نو و در نتیجه محصولی جدید دست یافت.اهمیت این شیوه از بهــــره برداری زمانی بیشتر می شود که شرکتها مایل به کشف هزینه های بالای ناشی از سرمایه گذاری تکنولوژی باشند.آنچه بیش از هرچیز دیگر در این فرایند اهمیت دارد این است که شرکت از یک سازوکار مشخص برای حفظ تکنولوژیهای خود برخوردار باشد.در نتیجه باید از منسوخ شدن تکنولوژیهای حیاتی جلوگیری کرد و از انتشار آنها به بیرون سازمان نیز ممانعت ورزید.

شناسایی: شناسایی، شامل توسعه آگاهی نسبت به همه تکنولوژیهای موجود و یا آن دسته تکنولوژیهایی است که ممکن است در آینده برای سازمــان اهمیت پیـدا کنند.فرایند شناسایـی به منظور پویش و بررسی تکنولوژیهای موجود و تکنولوژیهای در حال ظهور متشکل از یکسری فعالیتهای عادی و یکنواخت نظیر تکنولوژیهای تولیدی در داخل سازمان است.فعالیت شناسایی از طریق دسترسی به شبکه های خارجی و پایگاههای اطلاعاتی داخلی و ساختارهای ارتباطی منطبق با نیازهای مشخص شرکتها حمایت و پشتیبانی می شود. «استراتژی تکنولوژی» حوزه هایی از تکنولوژی را پیشنهاد می کند که سازمان باید به دنبال آنها باشد.«تحلیل توانمندی» ممکنست آن دسته تکنولوژیهایی را توصیه کند که برای جذب و توسعه مناسب باشند و بالاخره اینکه «خط سیر محصول» نیز ممکن است تکنولوژیهایی را پیشنهاد کند که سود اضافی برای شرکت به همراه داشته و موجب ترقی شرکت شوند.

در سال ۲۰۱۹ دیگر مجبور نیستیم برنامهٔ آشفته و درهمی داشته باشیم، چون استفاده از تکنولوژی مناسب به ما کمک میکند که به برنامهٔ خود نظم و ترتیبی بدهیم. نیروی درون شما مطیع بی چون و چرای دستورهای شماست و آنچه را خواهانش هستید و یا آنچه از آن می ترسید، به شما خواهد داد. محبوبیت شرکتهای فناوری در دهه نود به قدری زیاد بود که موجب شد 50 هزار نفر به این شهر مهاجرت کنند، از این رو، ساکنان شهر مشکلی برای یافتن یک شبکه بی سیم ندارند و این دسترسی در تمام رستورانها و قهوه فروشی ها وجود دارد. این ابزارها موجب میشوند که جلسات از پایین به بالا اداره شوند، نه از بالا به پایین. هنگامی که مشتریان بالقوه، به مشتریان دست به نقد تبدیل می شوند، نرم افزار به بخش رضایت مشتری اطلاع می دهد، و این بخش می تواند از روند سفارش تا تحویل مشتری را پیگیری کند.

به گونه ای مغلوب ناپذیر، این لوب کمکی سؤالات شما را با اطلاعاتی فراتر از قلمرو حافظه ی شما پاسخ می دهد، روش های شدنی و محتمل را پیشنهاد می کند، سؤالاتی را مطرح می کند که به روشن شدن حقایق کمک می کند. به ویژه هنگامی که صحبت از کار های تکراری و جزئیات محور مانند تجزیه و تحلیل تعداد زیادی از اسناد قانونی برای اطمینان از پر شدن صحیح فیلد های مربوطه می شود. خودکارسازی روند تکراری یادگیری و کشف از دادهها توسط هوش مصنوعی به جای خودکار کردنِ وظایفِ دستی، هوش مصنوعی وظایفِ کامپیوتری، تکرارشونده و با حجم بالا را بدون خستگی و قابل اطمینان انجام میدهد. با این حال، فوربز همچنین خواستار احتیاط است، زیرا احتمالا رایانه ها ابزارهای قابل هضم برای فاکتورهای دیجیتالی و تقلب می شوند.

در واقع سیستم باید به صورت خودکار داده ها،منابع و روش ها را شناسایی کند تا اطلاعات را پردازش نماید. راه حل بسیاری از مسائل استفاده از “تکنیک غیر مستدل” (heuristics) یا قواعد شست انگشتی است که انتخاب های غیر مرتبط با هدف را حذف می کند (هرس درخت جست و جو نامیده می شود). نرخ انتقال داده این استاندارد در ابتدا برابر 1.5 مگابیت بر ثانیه برای پهنای باند پایین و 12 مگابیت بر ثانیه برای پهنای باند کامل بود و امکان استفاده از آن به همراه کابل و یا مانیتور وجود نداشت. تعیین این که تکنولوژی را می خواهیم بخریم یا خود می خواهیم آن را به وجود آوریم. مهندسی هوش یک رشته جدید مهندسی است که شکاف بین هوش مصنوعی و کاربرد های مهندسی و اتوماسیون را پر می کند. مزیت عمده این کار جذب هرچه بیشتر جنبه های ناپیدای تکنولوژی و مهندسی است.