تکنولوژی چیست؟ بررسی مفهوم Technology به زبان ساده | 1biti

یک وان حمام که تقریبا مشابه نمونه های امروزی بود در کاخ Knossos کشف شد. چندین مورد از خانه های شخصی مینوسی ها نیز دارای توالت بود که با ریختن آب تمیز می شد. رومی های باستان نیز توالت های عمومی بسیاری داشتند که به داخل یک سیستم فاصلاب جامع تخلیه می شدند. فاضلاب اصلی در رم، Cloaca Maxima نام داشت که ساخت آن ۶ قرن قبل از میلاد مسیح شروع شد و هنوز نیز مورد استفاده قرار می گیرد. فناوری نوآورد (cutting-edge) به فناوری‌ای گفته می‌شود که به تازگی در بازار آمده و قابلیت‌های نوین و نوآورانه‌ای ارائه می‌کند.

  • برای دانشمندانی مانند جان تیندال و هنری رولند، «علم کاربردی» کاربرد علم محض بود، حرکتی که استقلال علم خود را محفوظ می‌داشت و در عین حال مدعی «اعتبار برای شگفتی‌های مدرن عصر صنعتی» بود (ص. 64).
  • ما هنوز هم می‌توانیم غنای «فناوری» را به‌عنوان مقوله‌ای از بازیگران بررسی کنیم، در حالی که «فناوری» را به‌عنوان مقوله‌ای تحلیلی تیزبینی و تفکر کنیم.
  • تکنولوژی مثل هر پدیدار دیگری، همواره از اوصافی ناشناخته و از وجوهی بی‌شمار برخوردار است.
  • اما این بدان معنا نیست که «فناوری» به عنوان یک مقوله تحلیلی باید یکسان باشد.
  • یعنی انسان ها برای تسلط داشتن به محیط اطراف و زندگی راحت تر نیاز به فناوری و تکنولوژی دارند.

سوم، من بسط تعریف ابزارگرایانه ترجیحی خود را ارائه می‌دهم، تعریفی که ویژگی اساسی فناوری‌ها – قدرت آن‌ها در مداخله در مقیاس‌ها – را برجسته می‌کند، به گونه‌ای که پیشنهاد می‌کنم جهت مطالعه جدید و نیروبخشی را برای مورخان علم و فناوری ارائه دهد. مهندسی، فرآیند هدف محور طراحی و ساخت ابزار و سیستم ها به منظور بهره برداری از پدیده های طبیعی برای استفاده کاربردی انسان است که اغلب( اما نه همیشه)، از نتایج و روش های علمی استفاده می کند. توسعه تکنولوژی از زمینه های مختلفی از دانش از قبیل علم، مهندسی و دانش های ریاضی، زبانی و تاریخی استفاده می کند تا بتوان نتایجی کاربردی به دست بیاورد. این پدیده در توسعه سیستم های اقتصادی پیشرفته تر ( شامل سیستم اقتصاد جهانی کنونی) کمک کرده است و همچنین امکان ظهور طبقه مرفه را نیز فراهم کرده است.

بخوان  واکنش نماینده مجلس به اختلالهای اینترنت: وزارت ارتباطات در اجرای تکالیفش ناتوان است 1 بیتی

تکنولوژی همزادِ دیجیتالی چه کمکی به نسلِ بشر می‌کند؟

اینکار لازمه وقت و دقت زیاد، تمرکز، شکیبایی و داشتن آگاهی اولیه می‌باشد که باعث می‌شود تا بتوانید به درستی از آن استفاده کنید. همچنینبه شما اجازه می‌دهد تا تصمیم‌گیری درست و عالی داشته باشید و از تصمیمات اشتباه دور شوید. هدف، انگیزه، معیار و سود مورد توافق متقاضی و عرضه‌کننده تکنولوژی. © تمامی حقوق محفوظ است و استفاده از اطلاعات سایت تنها با ذکر نام منبع آزاد می باشد.

ضریب فناوری یا بهره فناوری

سومری های باستان هم در بین النهرین از سیستمی پیچیده از کانال ها و خاکریز ها برای منحرف کردن آب دجله و فرات برای مصارف آبیاری استفاده می کردند. گسترش استفاده از کاغذ و چاپ به غرب، مشابه این دستگاه مجله خبری 1 بیتی چاپ فشاری، به دانشمندان و سیاستمداران کمک کرد ایده های خود را به راحتی به اشتراک بگذارند که منجر به عصر روشنگری شد. در عصر پیشرفته ما، هنوز هم این تکنولوژی است که جانمان را نجات می‌دهد.

از سوی دیگر، «رویکرد فرهنگی» است، که در آن فناوری، که در ابتدا به عنوان «مجموعه اعمالی که انسان برای دگرگون کردن جهان مادی استفاده می‌کند، شیوه‌های دخیل در ایجاد و استفاده از اشیاء مادی» تعریف می‌شود، بیشتر به‌عنوان «بیان خلاقانه» تلقی می‌شود. فرهنگ انسانی [ … ] آغشته به ارزش‌ها و تلاش‌های انسانی با تمام پیچیدگی‌های متناقض آن‌ها» (ص 2-3). مهندسان آلمانی قرن نوزدهم فرهنگ محور، لوئیس مامفورد، و منتقدان فناوری دهه 1960 دیدگاه فرهنگی فناوری را داشتند. تکنولوژی در قرن بیستم و در ارتباط با انقلاب دوم صنعتی رواج یافت. معانی این واژه در اوائل قرن بیستم، زمانی که دانشمندان علوم اجتماعی آمریکا که اولین شان تورستن وبلن بود، ایده های پشت مفهوم آلمانی Technik را به واژه تکنولوژی منتقل کردند، تغییر کرد. در زبان آلمانی و سایر زبان های اروپایی، بین واژه های technik و technologie تمایزی وجود دارد که در زبان انگلیسی موجود نیست و در انگلیسی هر دو واژه به صورت تکنولوژی ترجمه می شوند.

بخوان  تاریخچه هوش مصنوعی - عامراندیش هوشمند 1 بیتی

http://118amoozesh.ir