جد انسان و اختاپوس احتمالا یکسان بوده است

انتهای پیاممنبع

یافته‌های این پژوهش نشان می‌دهند که ریزآران‌ای‌ها، نقش اساسی در رشد مغزهای پیچیده دارند. پروفسور «نیکولاس راژوسکی» (Nikolaus Rajewsky)، از پژوهشگران این پروژه گفت: این همان چیزی است که ما را به اختاپوس مرتبط می‌کند.

پژوهشگران آلمانی طی بررسی‌های جدید خود، این ایده را مطرح کرده‌اند که جد انسان و اختاپوس احتمالاً یکسان بوده است.

پژوهشگران در این پروژه، ۱۸ نمونه بافت مختلف به دست آمده از اختاپوس‌های مرده را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند و ۴۲ خانواده ریزآران‌های جدید را در مغز شناسایی کردند. نتیجه بررسی‌ها نشان داد که ژن‌ها در طول زندگی سرپایان حفظ شده‌اند که برای حیوانات مفید بوده است.

راژوسکی در حال حاضر در حال برنامه ریزی برای پیوستن به سایر ابزارها برای یک شبکه اروپایی است که امکان تبادل اطلاعات را بیشتر می کند.

دانش‌آموزان مدت‌هاست که هوش اختاپوس‌ها را مورد بررسی قرار داده‌اند و آنها را در حالی تماشا می‌کنند که به حل کردن معماها می‌پردازند و در شیشه‌ها را باز می‌کنند. اخیرا حتی از آنها در حال پرتاب سنگ و صدف به سمت یک فیلم گرفته شده است.

این حیوان کرم‌مانند که با نام «فیسیورمیس یوونانیکوس» (Facivermis yunnanicus) شناخته می‌شود، اولین نمونه‌شده از یک حیوان دارای حداقل هوش بوده است که برای دست دادن قسمت‌هایی از بدن که به آن‌ها نیازی ندارند، یافت می‌شود.

جد انسان و اختاپوس احتمالا یکسان بوده است

فیسیورمیس یوونانیکوس

راژوسکی که شیفتگی او به اختاپوس‌ها سال‌ها پیش هنگام بازدید از “آکواریوم خلیج مونته‌ری” (Monterey Bay Aquarium) در کالیفرنیا آغاز شد، گفت: صدف‌ها به دلیل هوش خود نمی‌شوند. من اختاپوس را دیدم که در کف مخزن نشسته بود و می‌کردم که چند دقیقه به آن نگاه کنیم. این کار خیلی علمی نیست اما چشمان آنها حس هوش را تراوش می‌کنند. اختاپوس‌ها نیز مانند انسان‌ها، چشم‌های پیچیده‌ای شبیه به دوربین دارند.

اختاپوس‌ها، عملکردهای پیچیده مغزی را داده‌اند و از بازوهای خود به صورت بسیار هدفمند استفاده می‌کنند. از بازوهای خود به عنوان وسیله ای برای باز کردن صدفها یا به عنوان سلاح برای مقابله با شکارچیان استفاده می کنند.

اعتقاد بر این است که اختاپوس‌ها حتی خواب می‌بینند زیرا رنگ و ساختار پوست آنها هنگام خواب تغییر می‌کند.

دکتر “گریگوری زولوتاروف” (Grygoriy Zolotarov)، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: این سومین گسترش بزرگ خانواده‌های ریزآران‌ای در دنیای حیوانات و بزرگترین گسترش از گروه مهره‌داران است. برای درک بهتر این موضوع می توانم به صدفها اشاره کنم. صدف‌ها تنها پنج خانواده ریزآران‌ای جدید به دست آورده‌اند. این در حالی است که میزان دستیابی در اختاپوس‌ها ۹۰ خانواده بوده است.

اختاپوس‌ها در بی‌مهرگان، میان‌به‌فرد به شماره می‌روند، زیرا دارای مغز مرکزی و دارای سیستم عصبی محیطی هستند که عملکرد مستقلی دارند.

این پژوهش جدید که در “مرکز ماکس دلبروک” (Max Delbruck Centre) در برلین انجام شد، نشان داد که مغز اختاپوس‌ها شبیه انسان است زیرا این حیوان است، تنظیم‌کننده‌های ژنی به نام “ریزآران‌ای‌ها” (miRNAs) را در بافت عصبی می‌دانند. خود دارد که با تعداد آنها در مهره‌داران قابل مقایسه است.

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی میل، پژوهشگران باور دارند که اختاپوس‌ها و انسان‌ها از نسل همان حیوان کرم‌مانند اولیه‌ای هستند که ۵۱۸ میلیون سال پیش می‌زیسته است. به همین دلیل است که این موجودات هشت پا بسیار باهوش هستند.

با توجه به اینکه این ژن‌ها در طول زندگی سرپایان حفظ شدند، پژوهشگران نتیجه گرفتند که این امر برای حیوانات سودمند بوده است و از نظر عملکردی نیز ضروری است.

راژوسکی گفت: در واقع ویرایش‌های آران‌های بسیاری در حال انجام گرفتن بود اما نه در قسمت‌هایی که ما معتقدیم جالب هستند. جالب‌ترین کشف، گسترش چشمگیر ریزآران‌های‌ها بود. در مجموع، ۴۲ خانواده جدید ریزآران‌ای به طور ویژه در بافت عصبی و بیشتر در مغز پیدا می‌شود.

همچنین، اختاپوس‌ها بسیار کنجکاو هستند و می‌گویند نکاتی را به خاطر بسپارند. آنها می‌توانند افراد را بشناسند و برخی را بیشتر از دیگران دوست داشته باشند.

اختاپوس‌ها به باهوش بودن شهرت دارند. خبرگزاری SWNS گزارش داد: اختاپوس‌ها می‌توانند از وسایلی استفاده کنند، پوسته نارگیل را برای درست کردن سرپناه به کار ببرند و سنگ‌ها را برای محافظت از لانه روی هم بگذارند.