جزئیاتی درباره بزرگ‌ترین تلسکوپ رادیویی ساخت چین

ساخت تلسکوپ QTT حدود شش سال طول خواهد کشید و این تلسکوپ پس از تکمیل، قادر خواهد بود ۷۵ درصد از آسمان را با حساسیت بالا پوشش دهد و یک ابزار رصد قدرتمند در سطح جهان برای مطالعات در زمینه‌هایی مانند سیاهچاله ها، اختروش‌ها، انفجار‌های سریع رادیویی، ماده تاریک، امواج گرانشی و منشاء زندگی در کیهان در اختیار انسان قرار دهد.

چین در حال حاضر میزبان بزرگ‌ترین تلسکوپ رادیویی جهان، تلسکوپ رادیویی کروی با دیافراگم ۵۰۰ متری است که در یک حوضه طبیعی در کوه‌های استان گوئیژو در جنوب غربی چین قرار دارد. اما سطح بازتابنده این تلسکوپ کم و بیش ثابت بوده و همین امر بخشی از آسمان را که با تلسکوپ مذکور قابل مشاهده است، محدود می‌کند.

 منبع

به گفته وانگ نا، رئیس رصدخانه نجومی سین کیانگ، توانایی QTT برای چرخش در همه جهات برای هدف قرار دادن اهداف خاص و قطر بی‌سابقه آن، چشم تیزبین دیگری را برای نگاه کردن به آسمان در اختیار چین قرار می‌دهد.


به گزارش سایت سی جی تی ان، تلسکوپ رادیویی Qitai QTT دارای بشقاب قابل هدایت با قطر ۱۱۰ متر خواهد بود. این بشقاب ۱۰ درصد بزرگتر از تلسکوپ گرین بنک در ویرجینیای غربی آمریکا است که در حال حاضر بزرگترین تلسکوپ جهان از این نوع است.

بیشتر بخوانید


بخوان  جزئیاتی از اطلاعات فاش شده دوربین‌های آیفون ۱۴