جیمز وب از کهکشان فانتوم تصویر برداری کرد+ عکس

این کهکشان تقریباً رو به روی زمین قرار گرفته است، موقعیتی که دید عالی را به رصدگران ارائه می‌دهد. کار فعلی جیمز وب بخشی از یک پروژه بزرگتر برای نقشه برداری از ۱۹ کهکشان ستاره ساز مجاور در مادون قرمز است. با قابلیت‌های این تلسکوپ اخترشناسان می‌توانند مکان دقیق نقاط ستاره ساز را در این کهکشان‌ها کشف کنند. آژانس فضایی اروپا می‌گوید جیمز وب همچنین می‌تواند به اخترشناسان کمک کند تا جرم و سن خوشه‌های ستاره‌ای را بسنجند و در مورد ماهیت دانه‌های کوچک غبار که در فضای بین ستاره‌ای در حال حرکت هستند، اطلاعات بیشتری ارائه دهد.

تلسکوپ فضایی جیمز وب در پایان سال گذشته از مرکز فضایی کندی در فلوریدا پرتاب شد. این تلسکوپ قدرتمندترین تلسکوپ فضایی است که تا کنون در مداری در حدود یک میلیون مایل دورتر از زمین قرار گرفته است. جیمز وب از اواسط ژوئیه تصاویر خیره‌کننده‌ای منتشر کرده است، اما این ماموریت هدفی فراتر از تصویر برداری دارد، زیرا دانشمندان امیدوارند که داده‌های جیمز وب به آن‌ها کمک کند تا درباره منشأ کیهان بیشتر بیاموزند و حتی سیاراتی مانند سیاره ما را کشف کنند تا حیات در مکان‌هایی دیگر نیز ادامه داشته باشد.


به گزارش digitaltrends، تصویر کهکشان فانتوم قبلا توسط تلسکوپ فضایی هابل گرفته شده بود، اما فناوری مادون قرمز قدرتمندتر جیمز وب برای اولین بار رشته‌های ظریف گاز و غبار این کهشان را نشان می‌دهد. کهکشان فانتوم حدود ۳۲ میلیون سال نوری از سیاره ما فاصله دارد و طبق گفته آژانس فضایی اروپا این کهکشان در مجموعه کهکشان‌های مارپیچ طبقه بندی می‌شود.

بخوان  هزینه های پنهان Airbnb در شرف بررسی هستند - برای همیشه

بیشتر بخوانید


تلسکوپ فضایی جیمز وب همچنان به ارائه تصاویر خیره کننده از اعماق فضا ادامه می‌دهد و این بار تلسکوپ جیمز وب تصویر زیبایی از کهکشان فانتوم را منتشر کرده است.

 منبع