جیمز وب برای رصد تولد ستاره‌ها با وضوح بالا آماده می‌شود

جیمزوب برای چنین مطالعاتی کاملاً بهینه شده است، زیرا نور مادون قرمز را تشخیص می‌دهد. ویژگی‌ها که تلسکوپ را قادر می‌سازد تا از میان غبار نگاه کند و حتی اجسامی را که خیلی داغ نیستند تشخیص دهد. علاوه بر این، موقعیت تلسکوپ در اعماق فضا، آن را از جو زمین دور نگه می‌دارد تا در مشاهدات فروسرخ اختلال ایجاد نشود.


با مقایسه تصاویر گرفته شده توسط وب، با تصاویری که با تلسکوپ فضایی هابل ایجاد شده، محققان با ترکیب غبار در فضا آشنا می‌شوند که به آن‌ها کمک می‌کند مراحل اولیه شکل گیری سیاره را درک کنند.

تلسکوپ جیمز وب

ستارگان نیز در مقایسه با خورشید ۴.۵ میلیارد ساله بسیار جوان هستند. در حالی که خورشید در مرکز منظومه شمسی ما، در میانسالی خود قرار دارد ستاره‌های خوشه ذوزنقه هنوز نوپا هستند و تنها حدود سه یا چهار روز از عمرشان می‌گذرد.

این خوشه مملو از گاز و غبار است و شامل هزار ستاره جوان می‌شود که در منطقه‌ای به وسعت چهار سال نوری قرار دارند.

بر اساس گزارش اسپیس، تلسکوپ فضایی جیمز وب تقریبا مراحل راه اندازی را به پایان رسانده است و اولین تصاویر عملیاتی خود را در ۱۲ ژوئیه منتشر خواهد کرد. سپس برنامه‌هایی از جمله بررسی خوشه ذوزنقه و یک مهد ستاره‌ای (محل تشکیل ستاره‌های جوان) در سحابی شکارچی در فاصله ۱۳۵۰ سال نوری از زمین اجرا خواد شد.

جدیدترین رصدخانه فضایی ناسا به زودی چشمان خود را به منطقه‌ای پر از ستاره‌های جوان خواهد دوخت.

 منبع

بیشتر بخوانید