“جیمز وب” و “استارلینک” بهترین ابداعات بشر از نگاه مجله “تایم”

"جیمز وب" و "استارلینک" بهترین ابداعات بشر از مجله نگاه "تایم"

"جیمز وب" و "استارلینک" بهترین ابداعات بشر از مجله نگاه "تایم"

بزرگترین رصدخانه کیهانی که تا به حال انتخاب شده است در لیست صدر این مجله قرار دارد. تلسکوپ فضایی «جیمز وب» که با نام‌های «وب» یا «JWST» نیز می‌شود، یک فضای مجازی با قابلیت بالا است که برای ایجاد یک تحول انقلابی در زمینه‌های ستاره‌شناسی، شکل‌گیری ستاره‌ها و توسعه‌هایی کهکشان‌ها و رصد اولین‌هایی که به‌دنبال آن‌ها هستند. تا ويژگي هاي منظومه هاي سياره هاي طراحي شده است. آنچه در ابتدا به یک رصدخانه فضایی یک میلیارد دلاری در سال 2017 پیشنهاد شد، پروژه‌های 10 میلیارد دلاری پیشنهاد شد که در نهایت روز شنبه 5 دسامبر 2021 مصادف با 4 دی 110 به فضا رفت. طی ماه‌های گذشته نیز این تلسکوپ تصاویر دیدنی از هستی ثبت کرد. ساخت و توسعه تلسکوپی فضای وب از سال 1996 آغاز شد و در ابتدا در سال 2017 به فضا پرتاب شد، اما نیاز به بررسی و آزمایش بیشتر و تغییر در طراحی همگی باعث شد تا در سال 2017 به عنوان عاملی که در حال انجام است. نهایت این تلسکوپ قدرتمند در تاریخ چهارم دی ماه سال ۱۴۰۰ به فضا پرتاب شد و پس از گذشت یک ماه به مقصد خود در نقطه لاگرانژ ۲ در مدار خورشید و در فاصله ۱.۵ میلیون کیلومتری از زمین مستقر شد. این تلسکوپ خود ماه را آماده‌سازی ابزار کرد و در نهایت اولین تصاویر رسمی و تمام رنگی خود را طی دو روز در تاریخ ۲۱ و ۲۲ تیر منتشر کرد.

"جیمز وب" و "استارلینک" بهترین ابداعات بشر از مجله نگاه "تایم"

شور و شوق دیدن فوتبال زنده حیرت انگیز است، اما برای میلیون‌ها طرفدار با اختلال بینایی، اغلب غیرمکن است که این رویداد را در زمان واقعی دنبال کنند. بنابراین یک استارت‌آپ فناوری ایرلندی به نام Field of Vision دستگاهی شبیه تبلت ایجاد می‌کند که در بغل کاربران قرار می‌گیرد و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا حرکت توپ را با نوک انگشتان خود در زمین دنبال کنند. دوربین‌های ویژه‌ای که در اطراف زمین قرار گرفته‌اند، توپ را ردیابی می‌کنند و موقعیت دقیق آن را به این دستگاه منتقل می‌کنند، که مثلاً بازیکنان تکل‌های ادامه دار/ بلند می‌زنند، می‌لرزد. این دستگاه به سیستم تفسیر صوتی نیز می باشد. یک نمونه اولیه این دستگاه با همکاری باشگاه فوتبال بوهمیان دوبلین در حال حاضر آزمایش است.

دوره آموزش به دانشجویان پزشکی می‌تواند گران و زمان‌بر باشد و در دوران کوید-۱۹، پرخطر نیز بوده است. اپلیکیشن جدید HoloScenarios که در ماه ژوئن منتشر شد، به دانشجویانی که از هدست ترکیبی استفاده می‌کنند، اجازه می‌دهد تا با بیماران هولوگرافیکی که دارای بیماری‌های تنفسی از جمله آسم، آنافیلاکسی و ذات‌الریه مشترک هستند، داشته باشند و در واکنش به آنها به درمان‌ها بپردازند. نظارت کننده. دکتر آرون گوپتا، مشاور بیمارستان‌های دانشگاه کمبریج می‌گوید این برنامه با اجازه دادن به دانشجویان برای تمرین از راه دور، دسترسی به آموزش افزایش می‌دهد.

در اوایل همه‌گیری، زمانی که آمریکایی‌های مسن‌تر از نظر تحلیل منزوی شدند، «کایل رند»، عامل و یکی از بنیان‌گذاران شرکت Rendever متوجه شد که واقعیت مجازی می‌تواند به آنها کمک کند. در سال ۲۰۲۲، تیم رند RendeverFit را راه‌اندازی کرد. RendeverFit یک پلتفرم واقعیت مجازی است که لذت تجریه سه فعالیت را به این افراد ارائه می دهد: پارو زدن، دوچرخه سواری و نقاشی. در این روش سالمندان هدست را می‌گذارند، کنترل را در دست دارند و پیشرفت را در تابلوی امتیازات تماشا می‌کنند.

بخوان  گوشی GT Neo 4 به پردازنده Snapdragon 8+ Gen 1 مجهز می شود؟

یکی از فناوری‌های بسیار محبوب این روزها “واقعیت مجازی” است که می‌تواند هنگام آموزش بسیار مفید باشد. به عنوان مثال می‌توان از این فناوری در آموزش به خلبانان، رانندگان و حتی جراحان استفاده کرد. استارتاپ “اوسو وی‌آر”(Osso VR)، یک نرم‌افزار طراحی کرد که برای پزشکان اتاق عمل مجازی را ارائه می‌کند. به این ترتیب با استفاده از عمل مجازی مجازی می‌توان به خوبی آموزش دید. در ماه سپتامبر، Osso به اولین پلتفرم آموزشی جراحی تبدیل شد که می‌توان دانش، دقت و کارایی جراحان را ارزیابی کرد.

فعالیت به صورت مجازی

بازرسی وسایل نقلیه به کمک مصنوعی مصنوعی

محدودیت سرعت دیجیتال

"جیمز وب" و "استارلینک" بهترین ابداعات بشر از مجله نگاه "تایم"

فوتبال را احساس کنید

قوی‌ترین کشتی یدک‌کش برقی جهان

امواج فراصوت در یک برچسب

"جیمز وب" و "استارلینک" بهترین ابداعات بشر از مجله نگاه "تایم"

ماهواره اینترنتی استارلینک

"جیمز وب" و "استارلینک" بهترین ابداعات بشر از مجله نگاه "تایم"

تا پیش از این، قدرتمندترین موشک تاریخ، استرن 5(Saturn V) بود که در هنگام موتورهایش، نیروی رانش حیرت ۷.۵ میلیون پوند(۳.۴ میلیون) را ایجاد می‌کرد. اما عملکرد سیستم پرتاب فضای جدید ناسا(SLS) متفاوت است. این پیشران که حدود 8.8 میلیون پوند نیروی رانش دارد، قدرتمندتر از موشک سترن 5(Saturn V) است که فضانوردان را در دهه 96 و اوایل دهه 70 به سمت ماه فرستاد. ناسا در روز چهارشنبه ۱۶ نوامبر، کپسول اوریون را در ماموریت بدون سرنشین آرتمیس۱ بر فراز “سامانه پرتاب فضایی”(SLS) که اکنون قوی‌ترین موشک جهان است، پرتاب کرد. اوریون یک سفر ۲۵ روزه به ماه خواهد داشت و در ۱۱ دسامبر به زمین باز خواهد گشت. ناسا از این ماموریت به عنوان یک پرواز آزمایشی برای برنامه آرتمیس خود استفاده می‌کند تا ببیند آیا سامانه پرتاب فضایی و اوریون برای بردن فضانوردان به ماه آماده هستند یا خیر.

آموزش پزشکی ایمن تر

شهر گوتنبرگ سوئد، اخیراً با برنامه‌ای به نام “geofencing” در حال توسعه یک مرز جدید برای خیابان‌های امن‌تر است. مقامات این کشورهای اخیراً با شرکت ولوو برای ایجاد محیط مجازی که به صورت الکترونیکی اتوبوس دیجیتال عمومی را کنترل می‌کند، همکاری می‌کند. برای مثال در مناطق اطراف مدارس، اتوبوس‌ها به طور خودکار سرعت خود را کاهش می‌دهند و در مناطقی که کیفیت هوا به شدت کنترل می‌شود، اتوبوس‌های هیبریدی به طور خودکار برای کاهش انتشار کربن از نیروی الکتریکی استفاده می‌کنند.

هفته نامه خبری آمریکایی «تایم» اخیراً صد اختراع برتر سال ۲۰۲۲ در حوزه‌های مختلف منتشر شده است که ما در این خبر به معرفی چند اختراع که در نوع خود می‌توانند زندگی بشر را متحول کنند، پرداخت کنند.

دی‌اکسید کربن رایج‌ترین گاز گلخانه‌ای است، اما متان که نزدیک به آن است، بیش از ۲۵ برابر بیشتر از دی‌اکسید کربن در ریختن گرما قوی‌تر است. ردیابی منبع دقیق انتشار گاز متان که بیشتر آنها ناشی از تصادفی در طول تولید سوخت فسیلی است، چالش برانگیز است. تولید گازهای مانند متان گلخانه دستکم می‌شود اما با ماهواره‌هایی که در آینده پرتاب می‌شوند می‌توانند میزان دقیق این گازها را انجام دهند. اما ماهواره‌ای به نام «متان ست» که قرار است در اوایل سال ۲۰۲۳ توسط صندوق دفاع از محیط زیست به مدار پرتاب شود، به ردیابی این موضوع کمک خواهد کرد. چندی پیش دفاع از محیط زیست آمریکا اعلام کرد ماهواره ای موسوم به “متان ست”(MethaneSAT) طراحی کرده است. وظیفه این ماهواره بررسی انتشار گاز متان است. این ماهواره ۹۰ میلیون دلاری، اولین ماهواره‌ای است که توسط یک سازمان غیرانتفاعی مستقل به فضای پرتاب می‌شود، این ماهواره هر ۹۰ دقیقه دور زمین می‌چرخد و با استفاده از تصویربرداری مادون قرمز به شناسایی نواحی نشت متان می‌پردازد. سپس داده‌های مربوط به نقاط خاص را می‌توان شرکت‌ها گزارش کرد و اصلاحی را انجام داد.

بخوان  دلالیلی که چرخش معکوس سیاره زهره را توجیه می‌کند

بنادر اوکلند در نیوزلند قصد دارد تا سال ۲۰۴۰ کربن خنثی باشد و این کشتی یدک‌موسوم به «اسپارکی» به آنها کمک کند تا به هدف خود برسند. کربن‌خنثی (Carbonneutrality) به دستیابی به انتشار صفر خالص(صفر) دی‌اکسید کربن اشاره دارد. این هدف می‌تواند با ایجاد ترکیبی بین انتشار دی‌اکسید کربن با جبران آن (اغلب از طریق جبران کربن) یا انتشار آن از سوی جامعه (انتقال به «اقتصاد از کربن») انجام شود. کشتی یدک‌کش تمام‌الکتریک دنیا که توسط نیوزلندی‌ها در رأی‌گیری عمومی نام‌گذاری شده و توسط شرکت صنایع جنگافزاری و اولین کشتی‌سازی هلندی”Damen Shipyards” ساخته شده است. این کشتی آبی و سبز دارای ۲۲۴۰ باتری است که مجموعاً ۲۷۸۴ کیلووات ساعت نیرو می‌دهند. اسپارکی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ این کشتی یدک‌کش جدید که در ماه وارد بازار شد، سواری نرم‌تر و آرام‌تری را ارائه کرد و در عین حال از انتشار سالانه ۴۶۵ تن کربن دیزلی از طریق اگزوز دیزل جلوگیری کرد.

"جیمز وب" و "استارلینک" بهترین ابداعات بشر از مجله نگاه "تایم"

هدف پروژه اینترنتی ماهواره‌های استارلینک(Starlink) که زیر نظر شرکت اسپیس‌ایکس(SpaceX) متعلق به ایلان ماسک(Elon Musk) اداره می‌شود، اینترنت را به سرعت از نقاط مختلف جهان به مناطق ویژه می‌رساند که تا پیش از این دسترسی به شبکه اینترنت در اینترنت باشد. آنها ممکن است نبوده است. ایلان ماسک سایر ماهواره‌های استارلینک خود را به صورت گروهی و در تعداد بالا به مدار می‌فرستد و اولین مجموعه ۶۰ عددی از ماهواره‌های استارلینک در ماه مه سال ۲۰۱۹ سوار بر موشک فالکون ۹ همین شرکت به مدار پرتاب شدند و در فاصله ۵۵۰ کیلومتری از سطح زمین قرار گرفتند. گرفتند. این مدار به قدری پایین است که ماهواره‌ها زمانی که از بیفتند توسط کشش سطح زمین به سمت جو کشیده می‌شوند و تبدیل به فضای فضایی نمی‌شوند. در حال حاضر از 3000 ماهواره استارلینک در مدار هستند که دسترسی به اینترنت را برای بسیاری از مناطق جهان بیش از حد می‌سازند. ایلان ماسک در حال حاضر هدف خود را برای ارسال تنها ۴۰۰۰ ماهواره به مدار تغییر داده و قصد دارد این منظومه ماهواره‌ای را از این تعداد گسترش دهد. تا این لحظه ۱۲ هزار ماهواره استارلینک به مدار پرتاب شود و این احتمال وجود دارد که تعداد ماهواره‌های ارسالی تا ۴۲ هزار نفر افزایش یابد. استارلینک پس از تهاجم روسیه برای ارائه اینترنت در مردم فعال شد.

بخوان  یک صندلی به کپسول دراگون اضافه شد!

آموزش جراحان با یک پلتفرم

میکروسکوپ گوشی هوشمند

"جیمز وب" و "استارلینک" بهترین ابداعات بشر از مجله نگاه "تایم"

“ژوآنه ژائو”(Xuanhe Zhao) استاد مهندسی ام آی تی می‌گوید: تصویربرداری پزشکی در واقع فقط یک تشخیص فوری است. در مقابل، جمع‌آوری‌های مداوم داده‌ها می‌توانند به کنترل یک بیمار مبتلا به کووید کمک کند. در ماه ژوئیه، ژائو و تیمی از یک برچسب فراصوت قابل استفاده مجدد با یک تمبر را معرفی کردند که تا 48 ساعت به بدن کاربر می‌چسبد. این دستگاه به‌جای تکیه بر حلقه‌های رسا که به طور مستقیم سنتی روی پوست مالیده می‌شود، دارای یک نوآوری و لایه‌های محصور از هیدروژل در مواد است. ابزارهای ابزارهای پوشیدنی وجود دارد، که گاهی اوقات تصاویر را تولید می‌کنند، آرایه مبدل این دستگاه جدید را می‌تواند ویدیویی با نمای بالا از اندام‌های داخلی مانند قلب و ریه‌ها را در یک دوره دو روزه ضبط کند.

"جیمز وب" و "استارلینک" بهترین ابداعات بشر از مجله نگاه "تایم"

به گزارش ایسنا و به نقل از تایم، با نزدیک شدن به سال ۲۰۲۲ میلادی، مجله “تایم” ۱۰۰ اختراع برتر سال را انتخاب می‌کند. اختراعاتی که دنیا را بهتر، هوشمندتر و سرگرم‌کننده‌تر می‌کنند. امسال هم این مجله به رسم هر ساله خود این لیست صد تایی را منتشر کرد که بهترین عناوین این لیست را می‌توان به اختراعات زیر نسبت داد. گفتنی است معیارهای اصلی در انتخاب این اختراعات برتر، اصالت، خلاقیت، تأثیر، جاه‌طلبی و اثربخشی آنها بوده است.

این میکروسکوپ به اندازه نوک انگشت که نیم گرم(۰.۰۲ اونس) وزن دارد و به راحتی با یک پد مکش نانو به هر لنز دوربین گوشی هوشمند متصل می‌شود، قادر است اجسام کوچک را تا ۲۰۰ برابر بزرگ کند. به گفته شرکت QingYing E&T مستقر در شانگها، این میکروسکوپ برای اجسام “ریز بزرگ”(large micro) مانند حشرات یا چرخ دنده های داخل ساعت ایده آل است. علاقه‌مندان به عکاسی و کودکانی که وارد کلاس‌های علم می‌شوند می‌توانند با کسری کوچک از نگاه میکروسکوپ سنتی به جهان لذت ببرند.

"جیمز وب" و "استارلینک" بهترین ابداعات بشر از مجله نگاه "تایم"

"جیمز وب" و "استارلینک" بهترین ابداعات بشر از مجله نگاه "تایم"

"جیمز وب" و "استارلینک" بهترین ابداعات بشر از مجله نگاه "تایم"

ردیابی نشت متان با ماهواره متان ست

انتهای پیاممنبع

بزرگترین موشک تاریخ

تلسکو فضای جیمزوب

"جیمز وب" و "استارلینک" بهترین ابداعات بشر از مجله نگاه "تایم"

آژانس‌های اجاره‌ خودرو و نمایندگی‌های خودرو به وسایل نقلیه سنتی را برای آسیب‌دیدگی با دست بازرسی می‌کنند که این فرآیند ذهنی و زمان‌بر است اما سیستم مصنوعی راوین برای حذف حدس و گمان می‌کند. این اپلیکیشن با دوربین‌های مداربسته و گوشی‌های هوشمند کار می‌کند تا حتی کوچک‌ترین آسیب دیدگی خودرو را شناسایی و گزارش کاملی از وضعیت خودرو از آسیب‌های شدید و تخمین تعمیرات را ایجاد کند. فناوری به‌فرد راوین از اسکن‌های 36 درجه‌ای از بیش از دو تصویر ساخته شده ساخته شده است. این نرم افزار در حال حاضر توسط ارائه دهنده خودرو، بیمه و اجاره خودرو در ایالات متحده و اروپا از جمله تویوتا استفاده می شود.