دانشمندان قوی‌ترین لیزر جهان را روشن می‌کنند

این سامانه قرار است تا سال ۲۰۲۳ به آزمایش‌هایی در مقیاس کامل در حوزه‌های فیزیک کوانتومی، امنیت داده‌ها، مهندسی مواد، حسگر راه دور و تشخیص پزشکی و همچنین مطالعه برخی از دورترین اجرام آسمانی برسد.منبع

با افزایش قابلیت‌های این لیزر، در نهایت می‌توان از آن برای مطالعه برخی از عجیب‌ترین پدیده‌های جهان در مقیاس آزمایشگاهی استفاده کرد. در این مورد می‌توان به فیزیک انفجار اشعه گاما یا سیاهچاله‌ها به عنوان نمونه اشاره کرد.


«کارل کروشلنیک» فیزیکدان نجومی از دانشگاه میشیگان می‌گوید: سامانه ZEUS قوی‌ترین لیزر در آمریکا و از جمله قوی‌ترین سامانه‌های لیزر در جهان خواهد بود.

مرحله اول راه‌اندازی این لیزر نیازمند ۳۰ تراوات (۳۰ تریلیون وات) نیرو است و برای مطالعه نوع جدیدی از تصویربرداری اشعه ایکس استفاده خواهد شد.

بیشتر بخوانید


از «ساینس الرت»، این دستگاه موسوم به «سامانه لیزر پالس فوق‌کوتاه معادل زتاوات» (zeus) یک پالس بسیار کوتاه و به شدت نیرومند به میزان تنها ۲۵ «فمتوثانیه» (femtoseconds) تولید می‌کند. یک فمتوثانیه در حد یک کوادریلیون ثانیه (quadrillionth) است و به بیان دیگر نسبت یک فمتو ثانیه به یک ثانیه معادل نسبت یک ثانیه به ۳۱.۷۱ میلیون سال است.