درک چهار نوع مختلف از هوش مصنوعی 1 بیتی

کاربردها، مزایای اینترنت اشیاء و محدودیتهای این سایت 1biti تکنولوژی چیست؟ تفاوت بین دستگاه هوشمند و IoT چیست؟ سادهترین تعریف این است که اینترنت اشیاء یک ارتباط مجازی اینترنتی بین همه چیزهایی است که در محیط اطراف ما قرار دارد و اعمال این چیزها از طریق اینترنت کنترل و انجام میشود. همین موضوع سبب شده بود دغدغه خاموشی برای مردم ایجاد شود و اکثریت فکر آن بودند تا راهی بیابند تا از اعمال خاموشیها در تابستان امسال فرار کنند و بسیاری هم خواستار آن بودند تا حداقل برق موردنیاز آنها تأمین شود تا کارها دچار خدشه نشود. قبل از بیان مزایای IoT این را بدانید که سازمانها و شرکتها باید در مورد محصولات و سیستمهای داخلی خود به دادههای زیادی دسترسی داشته باشند تا تغییرات را بیشتر و سریعتر اعمال کنند. برای مثال اگر ترموستات خانه را در نظر بگیرید. در مقابل، اگر دماسنجی داشته باشید که توسط اینترنت به گوشی شما متصل شود و در صورت تغییرات شدید دما آن را به اطلاع شما برساند، IoT است.

نظریه هوش مصنوعی قدرتمند جان سرل بیان می کند که “کامپیوتری که به طور مناسب با داده های صحیح و خروجی ها برنامه ریزی شده باشد ذهنی دارد که این ذهن، دقیقاً از همان حسی برخوردار است که ذهن انسانی از آن برخوردار است.” جان سرل این اظهار را با استدلال اتاق چینی (Chinese room) خود پاسخ داد، که از ما می خواهد به درون کامپیوتر نگاه کرده و سعی کنیم بدانیم که ذهن کجا ممکن است قرار داشته باشد. کامپیوتر حرکات احتمالی آتی حریف خود را دنبال نمی کرد یا سعی نمی کرد مهره های خود را در موقعیت بهتری قرار دهد. دکتر علی اکبرجلالی، استاد دانشگاه میگوید با اینترنت ملی آشنایی ندارد و چنین واژگانی را در دنیا مشاهده نکردهاست. در چنین شرایطی ضرورت ایجاب می کند که در راستای اجرای طرح ملی دولت الکترونیک در ایران که یک تکلیف قانونی برای دولت است ، حرکت به سمت روابط عمومی الکترونیک به عنوان بخش پیشتاز دولت و سازمانها در اولویت کاری دستگاه ها قرار گیرد . آی تی ایران. بایگانیشده از اصلی در ۴ مارس ۲۰۱۶.

«تانیا روی» استادیار بخش علوم و مهندسی مواد و از محققان اصلی این مطالعه میگوید: این تحقیق نحوه شناخت ما از هوش مصنوعی را تغییر خواهد داد. مگر تا به حال کامپیوترها و گوشیها را نداشتیم؟ او در حال حاضر مدیر بزرگترین شرکت تولیدکننده تجهیزات شبکه و مخابراتی در چین است. در حوزه هوش مصنوعی هم تلاش متخصصان بر آن بوده است که بتوانند شبکه عصبی مصنوعی مشابه کاری که مغز انسان انجام می دهد را طراحی کنند. سیستمهای هوش مصنوعی مزایای بسیار زیادی را به همراه دارند و به همین دلیل صرف زمان و هزینه در این حوزه منطقی است و انتخاب درستی به نظر میرسد. سنسورهای لازم برای این کار پیشرفت زیادی پیدا کردهاند و توسط شرکتهای خیلی بیشتری تولید میشوند. نتایج تولید شده توسط این روشها، قابل مقایسه با خبرههای انسانی و در برخی موارد، بهتر از آنها است. علاوه بر این، فعالیتهای شما همچنان توسط ارائهدهندگان خدمات اینترنتی و سازمانهای دولتی قابل مشاهده هستند.

شما میتوانید با بررسی نمودارهای دانلود و آپلود، نوسانات سرعت را در بازههای زمانی مختلف مشاهده کنید. کشورهای تایوان، کره، هنگ کنگ، استرالیا، نیوزلند و ژاپن به ترتیب رتبههای ششم، دهم، دوازدهم، هفدهم، هجدهم و نوزدهم را در اختیار دارند. در عصر کنونی، در میان کشورهای پیشرفته جهان رقابت شدیدی برای پیشتازی در عرصه هوش مصنوعی برقرار است و بسیاری از کشورها دست به تدوین استراتژی ملی در حوزه هوش مصنوعی زدهاند. اوزاکا سومین شهر بزرگ ژاپن است که در ایالت کانسای قرار دارد و رتبه چهل و پنجم پیشرفتهترین شهرهای جهان را به خود اختصاص داده است. با دنیایی که ما امروز با آن سر و کار داریم و با اینترنتی که امروزه به صورت غیرمتمرکز خودش را ارائه میدهد، جمهوری اسلامی نمیتواند این کار را انجام دهد. یک ماشین واکنشی نمیتواند یک حافظه را ذخیره کند و در نتیجه نمیتواند به تجربیات گذشته برای تصمیم گیری در زمان تکیه کند. یادگیری عمیق نوعی یادگیری ماشین است که ورودیها را از طریق یک معماری شبکه عصبی الهام گرفته از محیط زیست، تحلیل میکند. ۲- گزینه قابلیت تماس Connectivity را انتخاب نمایید.

اولین گوشیهای موبایل برای تماس و ارسال پیامک استفاده میشدند، اما با وصل شدن این موبایلها به اینترنت، امکانات جالبی مثل مشاهده فیلم آنلاین، خواندن کتاب، گوش دادن به موسیقی، اجرای بازی و غیره به آنها اضافه شد. انزوای اجتماعی به معنای داشتن حداقل تماس حضوری با افراد برای روابط اجتماعی مانند خانواده، دوستان یا اعضای یک جامعه یا گروه است ولی انزوای اجتماعی زمانی است که احساس میکنید کمتر از آنچه تمایل دارید، با دیگران در ارتباط هستید. در عوض، محصولاتی که شما هم اکنون در حال استفاده از آنها هستید با قابلیتهای AI بهبود خواهند یافت، تا حدود زیادی شبیه افزوده شدن Siri به عنوان قابلیتی به نسل جدید محصولات اپل. زمانیکه این ۳ سطح اجرایی شوند، اشیا بدون دخالت انسان ها، از راه اطلاعات ارزش افزوده ای که از راه سنسورها به دست می آورند، کنترل خواهند شد. اگر وابستگی انسان به طبیعت در شرایط اولیه جدی بود، امروزه این وابستگی در محیط فرهنگی خود آفریدة انسان، افزایش یافته است، زیرا گرچه یک فرد با منافع اندامیطبیعی خود و آنچه او ممکن است با دستان خود انجام دهد، برای مدتی میتوانست در طبیعت انجام دهد، اما نمیتوانست در طول سه روز در یک نظام صنعتی ـ فنی، بدون پیامدی این کار را انجام دهد.

تاریخچه هوش مصنوعی با مثالهایی پر شدهاست که در آن راهحلهای طراحیشده توسط انسان، جای خود را به راهحلهای یاد گرفته از ماشین میدهند. دستگاههای IoT شامل سنسورها و ریزپردازندههایی هستند که بر روی داده جمعآوریشده توسط سنسورها به وسیله یادگیری ماشین عمل میکنند. به عبارت دیگر، یادگیری ماشین نوعی هوش مصنوعی است که به کامپیوترها امکان یادگیری میدهد، بدون اینکه کسی روی آن ها برنامهای بنویسد. چرا که شرکت های مختلف از آن برای یادگیری ماشین و طراحی دیگر ابزار ها همچون نرم افزار فرایندکاوی استفاده می کنند. بیایید از دهه هشتاد شروع کنیم، جایی که سیستمهای پایگاه دانش (Knowledge-Based System) یا به روایتی دیگر سیستم های خبره (به عنوان اولین سیستم های هوشمند) محبوبیت پیدا کردند و در قلب پروژههای مهم کامپیوتری فعالیت میکردند. به طور کلی اینترنت اشیا یا IoT چیست؟ اما لزوما این طور نیست. اما این تنها تأثیر هواپیماهای بدون سرنشین نیست. شیوع ویروس کووید -۱۹ نه تنها باعث شد رویداد جهانی CES با چند روز تاخیر در تاریخ ۱۱ تا ۱۴ ژانویه سال ۲۰۲۱ میلادی برگزار شود، بلکه موجب شده است تغییرات اساسی در نحوه برگزاری آن به وجود بیاید. اما هوشمندسازی خانه تنها کاربرد IoT نیست.

کاربرد دارد. پارکینگ های هوشمند نمونهای از کاربرد اینترنت اشیاء (IoT) در شهر هاست که میتواند به کاهش مصرف سوخت و همچنین آسایش بیشتر شهروندان منتهی شود. با اتصال پلتفرمها و سیستمهای مکانیکی، الکتریکی و الکترومکانیکی به ساخت شبکههای پویا، سازگار و هوشمند کمک میکند. به کمک زیر شلواری الکتریکی که محققان کانادایی ساخته اند، هر ده دقیقه یک بار جریان الکتریکی کوچکی به وجود می آید. با داشتن چنین بانک اطلاعات عظیمی، این سیستم بررسی میکند که برای مثال شرایط بازار شبیه به شرایط دو هفته پیش است و پیشبینی میکند که پس از چند دقیقه قیمتهای هر سهم شاهد چه تغییراتی خواهند بود. اما این خبرگزاری بهنقل از تحلیلگران میگوید تا کنون سابقه نداشته که کشوری در پی قطع اینترنت با چنین پیچیدگیهای وسیع تدارکاتی (لجستیکی) روبهرو شود؛ به جز مورد اخیر در ایران.

همزمان عده کمشماری، از دسترسی ویژه به اینترنت برخوردار بودند و در نوشتههایشان وضع داخل ایران را آرام توصیف میکردند. هر چیزی به جز گوشیهای هوشمند و کامپیوترها که توانایی اتصال به اینترنت را داشته باشد جزو این اشیاء محسوب میشود. یکی دیگر از کاربردهای هوش مصنوعی در صفحه کلیدهای هوشمند است که به کاربران این امکان را میدهد که بتوانند راحتتر و سریعتر تایپ کنند. پیشرفت و توسعه اینترنت اشیا انقلابی را در تلفنهای همراه، خانه و سایر لوازم متصل به اینترنت ایجاد کرده است. یکی از کارگران آن سیستم هزینهی هر وظیفه را حدود ۲۰ سنت عنوان کرده بود.نامی که برای سرویس آمازون انتخاب شد، اشارهای به دستگاه بازی شطرنج قرن ۱۸ بود؛ همان دستگاهی که توسط ولفگانگ فون کمپلن اختراع شد. پژوهشهای انجام گرفته به این گروه از پژوهشگران نشان داد حیوانات بهطور غریزی ارتباطات مغزی مرتبط با مهارتهای مهم و حیاتی که در گذشته به دست آوردهاند را حفظ کرده و به این شکل فرآیند یادگیری پی در پی را ادامه میدهند. تکنولوژی در تمام جنبههای زندگی افراد نفوذ کرده و در این میان تکنولوژیهای نو در حال ظهور و گسترش در بین افراد هستند. میتوانیم این طور فرض کنیم که اینترنت اشیاء باعث ایجاد یک جور شبکه بین ماشینها میشود، دقیقا همانطور که اینترنت میتواند یک شبکه اجتماعی برای انسانها بسازد.

اینترنت اشیا ما کمک میکند که هوشمندانه کار کنیم، هوشمندانه زندگی کنیم و همزمان با داشتن رفاه بیشتر، کنترل کاملی بر زندگی خود داشته باشیم. مزایای IoT را میتوان در هر جنبهای از زندگی فردی و اجتماعی افراد و همچنین تجارتهای مختلف دید. ماشینهای واکنشی نقشهها و دیگر اشکال برنامهریزی از پیش موجود را به طور کامل حذف میکنند و بر مشاهدات زنده از محیط تمرکز میکنند؛ وظایف خاصی به آنها داده میشود و تواناییهایی فراتر از این وظایف ندارند. Digital Trends یکی دیگر از بزرگترین هاب فناوری، دستگاه های بازی کامپیوتری و راهنمای سبک زندگی جالب است. Artificial intelligence در حال حاضر در آموزش، کار و تمام جنبههای زندگی انسان نفوذ کرده است؛ البته تکنیکهای این فناوری در حال توسعه و تکامل هستند. استفاده از هوش مصنوعی در علوم شناختی باعث میشود تا درک عمیقی از شناخت انسان و به ویژه هوش انسانی و ارتباطات ایجاد شود. این یادگیری با جمعآوری دادههای اطراف انجام شده و همان چیزی است که باعث هوشمند شدن یک دستگاه میشود.

نام این جریان اینترنت اشیا میباشد و به یاری این فناوری، برنامه ها و دستگاه های مختلف می توانند از راه اتصال با اینترنت و حتی با انسان ها تعامل کنند. یادگیری ماشین یعنی کامپیوتر مانند انسان عمل کرده و مشابه انسان یادگیری را انجام دهد. سازمانها در سرتاسر جهان در حال ارائه نوآوریهای مهم در هوش مصنوعی و یادگیری ماشین هستند. این کار میتواند توسط خود دستگاه یا یک دستگاه متصل به آن انجام شود و ممکن است در هر نقطهای از جهان انجام بپذیرد. در این جهان اتوماتیک که هم راننده و هم سرنشینان خودرو خواهان حداکثر ایمنی قابل اطمینان و دقت بالای خودرو هستند، تولیدکنندگان باید مسیر خود را فراتر از اینها طی کنند.

هزاران سال است بشر تلاش می کند بفهمد که چگونه فکر م یکند یعنی چگونه یک موجود می تواند حس کند ؛بفهمد؛پیش بینی کند و دنیایی بسیار بزرگتر و پیچیده تر از خود را بپاید. تلاش برای شبیه ساختن کامپیوتر ها به انسانها، یعنی اینکه توانایی های آنها را تا می توان کاهش داد تا به اندازه انسانها، نا کار آمد شوند! در صورتی که ترموستاتی داشته باشید که اگر دما خیلی بالا باشد آن را به شما هشدار دهد و در عین حال بتواند دما را پایین هم بیاورد، هوشمند و IoT خواهد بود. برای مثال در ساختمان های هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا (IoT) میتوان تجهیزاتی همچون کیفیت هوا و تهویه مطبوع، روشنایی، هشدار آتشنشانی، قفل درها، حسگرهای دود و … اگر بتواند بدون اتصال به اینترنت در مواقع مختلف و با توجه به عادات شما دما را کم و زیاد کند، هوشمند است اما IoT نیست. هستند. سنسور اطلاعاتی راجع به شئ یا محیط اطراف آن را دریافت و ارسال میکند و اکچویتور میتواند اقدامات فیزیکی و مکانیکی انجام بدهد. با در نظر گرفتن موارد ذکرشده بهتر است بدانید که معمولا از اصطلاح پهنای باند برای توصیف مقدار اطلاعاتی که میتوانید از طریق اینترنت در مدت زمان مشخص3 منتقل کنید، استفاده خواهیم کرد.

اطلاعاتی را بدون درخواست انسان دریافت کند. آن ها هنوز نتوانسته اند استراتژی تکنولوژی مناسبی برای کسب و کار خود پیدا کنند و هنوز نتوانسته اند ارزش های تکنولوژی خود را پیاده سازی کنند. متاسفانه آگاهی از وجود پدیده bufferbloat هنوز فراگیر نشده و کاهش سرعت اینترنت یا Decrease internet speed نیز هنوز برای بسیاری از افراد قابل درک نیست. هرچند این اختلال واکنش و ابراز گلایه خیلی از کاربران را به همراه داشته اما هنوز زمان دقیق اتصال اینترنت اعلام نشده است. بر طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، سالانه تقریباً یک میلیون نفر بر اثر مسمویت با سرب جان خود را از دست میدهند. برخی از کارشناسان به شدت انکار میکنند که بسیاری از مشاغل را میتوان به هوش مصنوعی سپرد، به گونهای که میلیونها نفر از کار برکنار شوند. از میان 90 نفر از کارشناسان واحدهای مورد مطالعه، تعداد 72 نفر حاضر به پاسخگویی شدند.

عامل منطقی: عامل منطقی به گونهای عمل میکند که به «بهترین نتیجه» دست یابد و در صورت وجود عدم قطعیت، به «بهترین نتیجه مورد انتظار» برسد. روحالله مومننسب در سخنرانی سال ۱۳۹۶ در مشهد به قانونی به عنوان «صلاحیت دسترسی» مصوب سال ۱۹۹۸ میلادی اشاره میکند. نظریه اینترنت اشیا نخسین بار در سال ۱۹۹۹ میلادی بوسیله کوین اشتون بیان شد. قبل بینی میشود تا سال ۲۰۲۰، در کل ۳۴میلیارد دستگاه به اینترنت متصل و تا ۵ سال آینده نزدیک ۶ تریلیون دلار برای این تکنولوژی خرج خواهد شد. در آینده نزدیک از اینترنت اشیا به کمک هوش مصنوعی برای ارائه راهحلهای هوشمند استفاده می شود.

برای نمونه در حوزۀ حملونقل، «پایش هوشمند ناوگان حملونقل جادهای» توسط ناجا راهاندازی شده است که در این سامانه دستگاهی روی هر خودرو شامل اتوبوسها، کامیونها، مینیبوسها و سایر خودروهای حملونقل جادهای نصب میشود و از طریق این دستگاه ارتباط پایداری بین سیستم و خودرو برقرار میشود. نصب انواع سنسور برای جمع آوری اطلاعات، اقدام ضروری بر اساس اطلاعات جمع آوری شده و هوشمندسازی اشیا، ۳ سطحی هستند که باعث تکامل اینترنت اشیا میشوند. این اطلاعات برای تشخیص الگو ها، ارایه توصیه و تشخیص مشکلات احتمالی قبل از وقوع استفاده میشوند. به لطف بلاک چین بخشی زیادی از این مشکلات امنیتی در IOT ها رفع شده است. به این ترتیب با جمعآوری و تجزیه و تحلیل دادهها، امکان شناسایی مشکلات و برنامهریزیهای بلند مدت نیز بوجود میآید. اگر هر کدام از این فناوریها به خوبی فرا گرفته شوند، یادگیری فناوریهای دیگر هوش مصنوعی نیز برای افراد سادهتر خواهد شد. اطلاعات مختلف را با دستگاههای دیگر توسط اینترنت به اشتراک بگذارد. بهرهوری کارکنان را افزایش دهند. از مزایای استفاده از راهکارهای اینترنت اشیا در ساختمان میتوان به کاهش مصرف انرژی و هزینههای مرتبط با آن، شناسایی و تعمیر خرابی سیستمها در زمان مناسب، افزایش ایمنی و آسایش ساکنین ساختمان و مدیریت بهتر یک مجتمع اشاره کرد.

شبکههای اینترنت مدرن چه کابلی، فیبری یا DSL همچنان در حال افزایش سرعت اینترنت خود هستند. برای مثال، یاد بگیریم چگونه جراحی قلب انجام دهیم یا کیفیت تمرینات ورزشی را برای به حداکثر رساندن عملکرد بدن، بهبود دهیم. اما دلایل این که اینترنت اشیاء حالا دارد تمام جنبههای زندگی ما را در بر میگیرد چیست؟ در حقیقت هیچ جنبهای از زندگی ما نیست که به وسیله این تکنولوژی دستخوش تغییر نشده باشد. انقلابی که اینترنت اشیا به پا خواهد نمود، روش تعامل پایان کسب و کارها، مصرف کنندگان و دولت ها را با دنیای فیزیکی تغییر میدهد. اینترنت اشیا فرصتی میباشد برای ادغام مستقیم دنیای فیزیکی و سیستم های مبتنی بر کامپیوتر که خانه های هوشمند، خودروهای هوشمند و شهر هوشمند را به وجود می آوردند. بینشی که از اطلاعات جمعآوری شده به صاحبان کسب و کارها داده میشود، هزینهها را کم کرده و امنیت و کیفیت را بالا میبرد. شرکت تحلیل داده گارتنر، پیش بینی کرده که تا سال 2020 بیش از 26 میلیارد دستگاه متصل به هم وجود خواهد داشت. IP در واقع آدرس اختصاصی هر دستگاه برای اتصال به شبکه است. خودروها، ابزارهای پزشکی، اسباب خانگی، شبکه های الکتریکی، ابزار صنعتی و… دستههای عمده ای که هوش مصنوعی صنعتی ممکن است در آنها بگنجد شامل: نوآوری در محصولات و خدمات، بهبود فرایند و بینش آفرینی.