دلایل اصلی هوشمند سازی شهرها چیست؟

به نقل از weforum، مدت ها است که وعده تبدیل مناطق شهری به شهرها، شهرک‌ها یا روستا‌های کاملا هوشمند مطرح شده است. دانشگاه‌ها، استادیوم‌ها و اماکن عمومی بزرگ به سرعت تجربیات واقعا هوشمندانه‌ای را به بازدیدکنندگان خود ارائه داده و طرحی را برای مناطق شهری مطرح کرده‌اند. 

مزایای تجربه بازدیدکنندگان و ساکنان از طریق استفاده از حسگر‌ها و هشدار‌های هوشمند اینترنت اشیا (IoT) و برنامه‌های متنی مشخص‌ترین مورد است.

ارزش افزوده داده‌ها

با شهر‌های هوشمند، نیاز به تحرک کارکنان و امکان حضور آن‌ها در خیابان‌ها وجود دارد تا بتوانند بهتر به مردم خدمت کنند. حسگر‌های اینترنت اشیاء را می‌توان در مکان‌هایی مانند پارک‌ها یا سرویس‌های بهداشتی عمومی قرار داد و برای هشدار دادن به مقامات محلی در مورد مسائل در زمان وقوع آن‌ها استفاده کرد. داشتن یک شبکه فراگیر به کارمندان این امکان را می‌دهد تا ارتباط خود را با شبکه در حین پرسه زدن در ساختمان‌های عمومی و مناطق وسیع‌تر حفظ کرده و آن‌ها را موثرتر و کارآمدتر کند.

شاید بزرگترین مزیت تحول هوشمند، داده‌هایی باشد که تولید می‌کند. آروبا با همکاری دانشگاه و شهر کمبریج، ۴۵۰۰ نقطه دسترسی را در سراسر شهر ایجاد کرد تا دانشجویان، ساکنان و بازدیدکنندگان بتوانند به Wi-Fi عمومی دسترسی داشته باشند. برای مقامات محلی این به طور کامل نحوه برآوردن نیاز‌های ساکنان و بازدیدکنندگان را تغییر می‌دهد. این به آن‌ها اجازه می‌دهد تا به طور فعال ببینند که چگونه از شهرهایشان استفاده می‌شود و سرمایه گذاری خود را بر اساس آن برنامه ریزی کنند؛ برای مثال، آن‌ها ممکن است متوجه شوند که ساکنان از یک خیابان خاص دوری می‌کنند و متوجه شوند که این به دلیل آسیب چاله یا ترکیدگی لوله آب است.

بخوان  چرا دوست داریم ربات های فضایی را انسان سازی کنیم؟

به طور مشابه، این اصول را می‌توان برای ارائه سایر اطلاعات زمینه‌ای از طریق خدمات مکان یابی گسترش داد. حسگر‌های هوشمند می‌توانند موقعیت مکانی یک فرد را در زمان واقعی تشخیص دهند و احتمالا یک رویداد محلی را به دلیل وقوع برجسته کنند یا ترافیک محلی، آب و هوا، کیفیت هوا یا داده‌های شمارش گرده و غیره را به هم مرتبط کنند.

تمرکز بر تجربه شهروندان و گردشگران عالی است، اما در مورد کسانی که در پشت صحنه کار می‌کنند چطور؟ یکی از درس‌هایی که از همه‌گیری گرفته می‌شود این است که تجربه کارمند به اندازه هر مشتری یا کاربر مهم است و منظور از کارکنان در اینجا، کارکنان کل و تیم‌های فناوری اطلاعات است.

افزایش تجربه بازدیدکنندگان و ساکنان

درس‌هایی برای آینده

با دیجیتالی شدن در راس دستور کار هر سازمان، کارکنان فناوری اطلاعات مورد تقاضا هستند و بنابراین رضایت شغلی یک معیار حیاتی است. مهندسان بسیار ماهر نمی‌خواهند کار‌های خسته کننده‌ای را انجام دهند که زمان و منابع آن‌ها را تلف کرده و رضایت شغلی آن‌ها را کاهش می‌دهد.

خدمات موقعیت مکانی مدت‌هاست که توسط استادیوم‌های ورزشی و مکان‌های موسیقی برای بهبود تجربه طرفداران استفاده می‌شود. در سال ۲۰۱۹، باشگاه فوتبال تاتنهام هاتسپر با آروبا همکاری کرد تا قبل از راه‌اندازی استادیوم جدید خود، یک اپلیکیشن موبایل توسعه دهد. این برنامه از نزدیک به ۷۰۰ چراغ BLE برای ارائه مسیریابی به صندلی‌ها یا دوستان در بخش‌های مختلف، اطلاعات پذیرایی، مکان‌های سرویس بهداشتی و آخرین اخبار و آمار استفاده می‌کند.

علاوه بر این، فرصت‌هایی را برای درآمد اضافی نیز مهیا می‌کند. با بازگشت به تاتنهام هاتسپر، با استفاده از اپلیکیشن خود، این باشگاه می‌تواند تجربه هر طرفدار را بر اساس موقعیت مکانی متفاوت کند. با زیرساخت‌های هوشمند مشابه، مقامات محلی می‌توانند این کار را تکرار کنند و با کسب‌وکار‌های محلی یا تبلیغ‌کنندگان همکاری کنند تا تجربه هر ساکن و بازدیدکننده را متناسب با علایق خود و برآوردن بهتر نیاز‌های آن‌ها انجام دهند.

بخوان  تغییر نام تلسکوپ ناسا به افتخار یک دانشمند حوزه فضا

شهر هوشمند

این فناوری‌ها مزایای متعددی را ارائه می‌دهند. در اینجا چند نمونه از نحوه اجرای مناطق شهری از طریق کسانی که پایه‌های درستی را ایجاد کرده و در حال ساخت مراکز هوشمند خود هستند، آورده شده است.

همانطور که انتظارات از اتصال به طور تصاعدی رشد می‌کند، مناطق شهری ممانند بسیاری از مناطق دیگر زندگی، باید برای ادامه دادن نوآوری کنند. چه کسب‌وکار‌های محلی، چه بازدیدکنندگان، ساکنان یا مقامات محلی، هوشمندسازی نواحی شهری برای ارائه تجربه‌ای غنی، ایمن و بدون اصطکاک برای همه یک موهبت خواهد بود. خوشبختانه نمونه‌های بسیار خوبی وجود دارد که می‌توانند به عنوان طرحی برای مقامات شهری و برنامه ریزان عمل کنند تا بتوانند تجربیات هوشمندانه‌ای را که ساکنان و بازدیدکنندگان می‌خواهند ارائه دهند.منبع

هوشمند سازی شهرها

بسیاری از زمینه‌ها هنوز در ارائه آنچه آن‌ها اصول اولیه زیرساخت‌های دیجیتالی مانند اتصال بی سیم در نظر می‌گیرند، عقب مانده‌اند. دانشگاه‌ها، استادیوم‌ها و دیگر اماکن عمومی بزرگ در چند سال گذشته گام‌های بزرگی برداشته‌اند تا تجربیات واقعا هوشمندانه‌ای را به بازدیدکنندگان خود ارائه دهند. از بسیاری جهات، این‌ها مشابه مناطق شهری ما هستند و به برنامه ریزان شهری طرحی برای نحوه اجرای زیرساخت‌های هوشمند خود ارائه می‌دهند.

بهبود شرایط کاری محلی

بیشتر بخوانید