رفتاری عجیب و کمتر دیده شده از میمون پوزه‌دار


ویدئوی ثبت شده از یک میمون پوزهدار نشان می‌دهد که این حیوان می‌تواند سه اینچی (۷.۶ سانتی‌متر) را به دست آورد.

به گزارش ایسنا و به نقل از بیزینس اینسایدر، ویدئوی قدیمی، نوعی میمون پوزه‌دار به نام «کالی» (کالی) را می‌دهد که در «مرکز دوک لمور» (مرکز دوک لمور) در کارولینای شمالی زندگی می‌کند. کالی که یک «آی-آی» است، انگشت بلند سه اینچی (7.6 سانتی‌متر) خود را تا انتهای بینی فرو می‌برد، آن را دوباره بیرون می‌آورد و می‌لیسد. علم پیشتر این رفتار را ندیده بود.

کالی، آی-آی شب‌زی اهل ماداگاسکار، به خاطر ظاهر ژولیده و انگشت نامتناسب خود مشهور است که از آن برای شکار کردن و کندن حشرات از پوسته درختان استفاده می‌کند.

پروفسور “آن کلر فابر” (Anne-Claire Fabre)، پژوهشگردانشگاه برن”(University of Bern) در یک بیانیه مطبوعاتی گفت: این فقط یک رفتار کامل در درمان نبود، بلکه چیزی بود که به طور معمول درگیر آن بود.

وی افزود: من می‌خواستم بدانم این انگشت به کجا می‌رود. آیا آن را وارد مغزش می کند؟ خیلی عجیب بود و غیرممکن به نظر می‌رسید.

برای درک بیشتر این رفتار، بررسی سیتی اسکن را روی جمجمه لمور انجام داد. اسکن، انگشت لمور را نشان داد که از بینی تا پشت گلویش می‌رود.

رفتاری عجیب و کمتر دیده شده از میمون پوزه‌دار

«روبرتو پورتلا میگوئز» (Roberto Portela Miguez)، سرپرست ارشد پستانداران در موزه طبیعی لندن، در یک بیانیه مطبوعاتی گفت: ما شوکه شدیم. وقتی برای اولین بار این ویدیو را دیدم، واقعاً تحت تأثیر قرار دادن بینی قرار گرفتم. من تا به حال چیزی شبیه آن را بیرون از طه انسانی نشنیده بودم.

پژوهش‌های منتشر شده پیشین را بررسی کردند تا نمونه‌هایی را از نگاه کردن به پستانداران پیدا کنند. آنها این رفتار را در ۱۲ گونه ای پیدا کردند که برخی از آنها از وسایلی برای رسیدن به مخاطره بینی استفاده می کنند.

برخی از این گونه‌ها که مانند کالی در اسارت بودند، در حال تمیز کردن بینی دیده شدند. بنابراین، این امکان وجود دارد که آنها در اسارت، متفاوت از طبیعت عمل کنند.

رفتاری عجیب و کمتر دیده شده از میمون پوزه‌دار

تصویری از یک آی-آی جوان با انگشتان بلند و باریک

در هر حال، این فرم می‌گیرد که اگر این رفتار را انتخاب می‌کند، آیا خوردن مخاط بینی واقعا برای بدن مفید است. فابر گفت که تشخیص آن است زیرا پژوهش‌ها پیرامون این موضوع بسیار اندک هستند.

وی افزود: شواهد بسیار کمی در مورد دلیل این موضوع وجود دارد که چرا ما و سایر حیوانات، مخاط بینی خود را بیرون می‌آورم. تمام مقالاتی که می‌توانید پیدا کنید، به شوخی در مورد این موضوع نوشته شده است.

برخی معتقدند که می‌توانند سیستم ایمنی بدن را تقویت کنند، اما برخی باورهای دیگر دارند که می‌توانند به بهبود یافته‌ها کمک کنند یا به این نتیجه برسند که چه آسیبی می‌بینند و هم به نظر می‌رسد.

فابر اضافه کرد: ما معتقدیم که این رفتار به درستی مورد بررسی قرار نگرفته است زیرا به عنوان یک عادت بد تلقی می‌شود.

در این ویدئو، کالی در حال تمیز کردن بینی خود دیده می شود.

این پژوهش، در «مجله جانورشناسی» به چاپ رسید.

انتهای پیاممنبع