رقص سیارات فراخورشیدی به دور یک ستاره دوردست

رقص سیارات فراخورشیدی به دور یک ستاره دوردست

انتهای پیاممنبع

در معلوم، 45 سال زمان می‌برد تا نزدیکترین سیاره به ستاره «HR899»، یک واحد مدار بسازد. دورترین سیاره به نیم هزاره(500 سال) زمان نیاز دارد تا یک بار به دور ستاره بچرخد.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، چهار سیاره فراخورشیدی با جرمی به اندازه سیاره مشتری، در یک تایم‌لپس جدید و خیره‌کننده است که جمع‌آوری‌های آن ۱۲ سال زمان برده شده است، به دور ستاره مادر خود می‌رقصند.

جرم HR8799، یک و نیم برابر بیشتر از خورشید ما است و در فاصله ۱۳۳ سال نوری از زمین در صورت فلکی «اسب بزرگ»(Pegasus) قرار دارد. در مقایسه، نزدیکترین منظومه ستاره‌ای به ما، «آلفا قنطورس» (Alpha Centauri) است که کمی بیش از چهار سال نوری با ما فاصله دارد.

«جیسون وانگ»(Jason Wang)، اخترفیزیکدان «دانشگاه نورث‌وسترن»(Northwestern University) گفت: هدف از انتشار ویدئوی جدید این است که مدارهای بلند این سیارات فراخورشیدی بزرگ را برای مخاطبان بیشتر قابل تشخیص کند. این ویدیوی حرکتی سیارات را در شناسایی انسان نشان می‌دهد. من امیدوارم که این ویدیو به مردم کمک کند تا از یک موضوع شگفت انگیز لذت ببرند.

یک تایم‌لپس جدید، رقص سیارات فراخورشیدی را به دور یک ستاره دوردست به نمایش می‌گذارد.

وانگ گفت: از تماشای منظومه‌های مداری در یک ویدیوی تایم‌لپس، از نظر علمی چیزی به دست نمی‌آید اما به دیگران کمک می‌کند تا ارزشی را که ما مطالعه می‌کنیم، بدانیم. توضیح دادن تفاوت‌های ظریف علم با کلمات ممکن است حل شود اما نشان دادن علم در عمل، به دیگران کمک می‌کند تا آن را درک کنند.

جرم HR8799 فقط کمی از خورشید ما بیشتر است اما درخشش بیشتر دارد و روشنایی آن پنج برابر بیشتر از روشنایی اولیه زمین است. ستاره HR8799 در مقایسه با خورشید میانسال ما که 4.5 میلیون سال دارد، بسیار جوان است و تنها 30 میلیون سال دارد.

HR8799 اولین منظومه ستاره‌ای بود که مستقیماً از سیاره‌های آن تصویربرداری شد. این تصویربرداری در نوامبر ۲۰۰۸ صورت گرفت و اعلام شد. برای درست کردن این تایم‌لپس جدید، از تصاویر «تلسکوپ کک» (Keck Observatory) در هاوایی استفاده شده است.

وانگ و همکارانش ابتدا از هفت سال مشاهدات دوره‌ای، یک تایم‌لپس ایجاد کردند. این تایم‌لپس جدید، یک نسخه به روز شده است که نتایج ۱۲ سال رصد از زمانی که گروه وانگ به تلسکوپی دسترسی دارند، در می‌گیرند.