ساخت ذره‌ای که گذشته‌اش را به خاطر می‌آورد

انتهای پیاممنبع

به گزارش ایسنا و به نقل از آی‌ای،یک رایانه کوانتومی ذره‌ای به نام آنیون (Anyon) تولید کرده است که می‌توان خود را به خاطر بسپارد و محاسبات کوانتومی را بهبود بخشید.

جیانیس پاچوس(Jiannis Pachos) از دانشگاه لیدز بریتانیا، می‌گوید: می‌دانم که آنها در کارشان بسیار هیجان‌زده هستند و باید هیجان‌انگیز باشند، اما این هنوز یک شبیه‌سازی است.

آنها این کار را با درهم‌تنیدگی این کیوبیت‌ها در ساختاری به نام شبکه کاگوم(Kagome lattice) انجام دادند. شبکه‌ای کاگوم الگویی از ستاره‌های به هم پیوسته است که خواص مکانیکی کوانتومی یکسانی می‌دهد.

ساخت ذره‌ای که گذشته‌اش را به خاطر می‌آورد

شبکه کاگوم

آنیون تنها به فرد است زیرا داده‌هایی از جایی که در آن بوده حفظ می‌کند. اولین بار در دهه ۱۹۷۰ کشف شد که این ذره تنها در دو بُعد وجود دارد و شبیه به شبه‌ذرات است. شبه ذرات ارتعاشات دسته جمعی هستند که به نطر می‌رسد یک ذره هستند.

استیون سایمون(Steven Simon) از دانشگاه آکسفورد می‌گوید: این اولین آزمایش قانع‌کننده است که این کار را انجام می‌دهد. بنابراین این اولین مورد از نظم توپولوژیکی غیرآبلی است.

یک رایانه کوانتومی ذره‌ای ایجاد کرده است که می‌توان خود را به خاطر بسپارد.

اکنون هنریک درایر(Henrik Dryer) در شرکت محاسباتی کوانتومی کوانتینیوم(Quantinuum) و همکارانش یک پردازنده کوانتومی جدید به نام H2 توسعه داده شده است که می تواند بیت های کوانتومی را اجرا کند که بلوک های اصلی یک رایانه کوانتومی و آنیون سطحی هستند را کند.

گروه غیرآبلی گروهی جبری است که دستکم دو عضو آن در عمل ضربات غیر قابل جابجایی باشد. به بیان دیگر در گروه غیرآبلی، AB لزوما با BA برابر نیست.

با این ادعا می‌کند که ماهیت شبه ذره‌ای آنیون‌ها به این معناست که یک شبیه‌سازی با یک مورد واقعی یکسان است.

آنیون اطلاعاتی از تعداد دفعاتی که جابه‌جا شده‌اند و حفظ می‌کنند که برای نحوه ارتعاش آن‌ها تأثیر می‌گذارند و آنها را برای انجام محاسبات کوانتومی تبدیل می‌کند. اما این ذرات پیش از این هرگز به صورت تجربی پیدا نشدند.

با این حال، برخی از چندین ادعا می‌کنند که شرکت کوانتینیوم در واقع هیچ‌کدام از گروه‌های غیر آبلی را ایجاد کرده است. آنها استدلال می کنند این شرکت فقط آنها را شبیه سازی کرده است.

این تحقیقات در پایگاه داده arxiv دانشگاه کرنل منتشر شده است.

رایانه کوانتومی همچنین به اطلاعاتی که می‌دهد می‌دهد تا با آنیون‌ها کار کنند تا شرایط عجیب و غریب و غریب آنها را بهتر درک کنند.

بخوان  هوش مصنوعی جدید Tinder بهترین عکس های شما را برای نمایه شما در سایت های دوستیابی انتخاب می کند