سنگهای مریخ چگونه نامگذاری می شوند؟

عکس‌های گوناگون را از سنگ‌های مریخ دیده‌ایم و کسانی را در مورد آنها خوانده‌ایم اما نامگذاری این سنگ‌ها روند جالبی دارد که می‌داند از آن خالی از لطف نیست.

سیگر ادامه داد: نام‌های رسمی «اتحادیه بین‌المللی نجوم» (IAU) انتخاب می‌شوند که دستورالعمل‌های دقیق را برای ویژگی‌های کل منظومه شمسی دارد. دهانه های کوچک مریخ باید به نام شهرهای کوچک نامگذاری شوند. نام‌های ویژگی‌های کوچک‌تر مانند سنگ‌ها، پرتگاه‌ها و شهاب‌سنگ‌ها توسط گروه‌های کنترل‌کننده مریخ‌نورد انتخاب می‌شوند که رسمی اما باقی می‌مانند.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، مریخ‌نوردهای «کنجکاوی» و «استقامت» ناسا در حال کاوش در یک قلمروی ناشناخته هستند. این کار به معنایی است که گروه ماموریت آنها باید نام‌های بسیاری را برای نقشه‌های بزرگی که در حال جمع‌آوری هستند، پیدا کنند.

مریخ‌نورد کنجکاوی اخیراً یک نمونه‌سنگ را از حفاری محلی به نام «یوباجارا» (Ubajara) به دست آورد که نام آن از یک پارک ملی در برزیل گرفته شده است. در حالی که جیزرو و بلوا نامهای رسمی هستند، یوباجارا یک نام مستعار و غیر رسمی هستند.

انتهای پیاممنبع

در حالی که گروه ماموریت کنجکاوی نام‌هایی را از آمریکای جنوبی و اسکاتلند انتخاب کرده‌اند، اعضای گروه ماموریت «استقامت» نام‌ها را از پارک‌های ملی سراسر جهان انتخاب می‌کنند.

برای هزاران ویژگی زمین‌شناسی قابل توجه در مریخ مانند تپه‌ها، کوه‌ها، تخت‌خواب‌های رودخانه‌های خشک و دهانه‌ها، به‌عنوان بزرگ‌ترین ویژگی‌های بزرگ ناسا، از تخته‌سنگ‌های گرفته شده تا سنگ‌ریزه‌ها را نیز می‌توان نام برد. نامگذاری یک سنگریزه روی زمین به عنوان یک رفتار بسیار عجیب و غریب تلقی می شود. پس چرا این کار را در مورد مریخ انجام می‌دهند؟ این نام ها چگونه انتخاب می شوند؟

بخوان  Google Maps اکنون بیشتر شبیه نقشه های اپل به نظر می رسد - و بسیاری از مردم راضی نیستند

سیگر ادامه داد: اما اکنون فهرستی از نام‌ها را پیش از موعد زمینه‌های متفاوت تهیه می‌کنیم. ما یک شبکه را روی نقشه ترسیم می‌کنیم که در آن هر مربع، یک ربع متفاوت است و یک ویژگی متفاوت را نشان می‌دهد.

«تینا سیگر» (Tina Seeger)، زمین‌شناس «موسسه فناوری کالیفرنیا» (Caltech) در یک مصاحبه جدید که توسط ناسا منتشر شده است، نام‌گذاری مریخ، اهداف حفاری و سایر مکان‌های سنگهایی را که مأموریت‌های آژانس روی سطح سیاره سرخ کشف می‌کنند، توضیح می‌دهند. داده است.

سیگر که در مأموریت‌های مریخ‌نورد کنجکاوی و استقامت با ناسا همکاری می‌کند، گفت: درست مانند روی زمین، شناسان در مریخ نیز می‌تواند برای درک منظره‌ها و نقش‌های زمینی با یکدیگر در سنگ‌ها که توسط مریخ‌نوردها می‌بینند، به نام‌های آشنا روی نقشه می‌شوند. «کنجکاوی» و «استقامت» در دهانه‌های متفاوت، در فاصله بیش از 320 کیلومتری از محل قرار گرفتن و سنگ‌ها را در دهانه‌ها به نام مکان‌های روی زمین نامگذاری می‌کنند.

سیگر گفت: سنگ‌های حاصل از حفاری مریخ‌نورد استقامت، نام‌هایی مانند «بیروالو» (Bearwallow) دارند که از یک مسیر پیاده‌روی در «پارک ملی شناندوا» (پارک ملی Shenandoah) در آمریکا گرفته شده است. یکی از موارد علاقه من در ماموریت کنکاوی، «بونانزا کینگ» (Bonanza King) نام دارد که از یک سازند سنگی به همین نام در نزدیکی «دره مرگ» (Death Valley) گرفته شده است.

اگر این کار ممکن است خودسرانه به نظر برسد اما سیگر گفت که این یک پیشرفت نسبت به نحوه انتخاب اسامی در گذشته می شود. وی افزود: در دهه ۹۰ نام‌های احمقانه‌ای مانند «بارناکل بیل» (Barnacle Bill) و «ایندیانا جونز» (Indiana Jones) انتخاب شدند. در زمان ماموریت «رهیاب مریخ»(Mars Pathfinder) که در سال ۱۹۹۷ روی مریخ فرود آمد، سنگی شبیه به چهره «خرس یوگی» (Yogi Bear) پیدا شد که «یوگی راک» (Yogi Rock) نام گرفت.

بخوان  بهبود سریع زخم با بانداژ الکترونیکی حل شونده در بدن

نام بلوا برگرفته از نام شهری در ویرجینیای غربی است که به نوبه خود از نام «بلوا آن لاکوود» (Belva Ann Lockwood) وکیل آمریکایی گرفته شده است. لاکوود یکی از اولین زنان در آمریکا بود که برای ریاست جمهوری نامزد شد. جزرو در بسیاری از زبان‌های اسلاوی به معنای دریاچه است.

دو دسته اصلی از نامها برای اجرام روی مریخ وجود دارد. به از اجرام مریخی، نام رسمی داده می‌شود، اما برخی دیگر از آنها مستعار می‌شوند. به عنوان مثال، مریخ‌نورد استقامت در حال حاضر به بررسی رخنمون‌های سنگ در کنار لبه «دهانه بلوا» (Belva Crater) می‌پردازد که یک دهانه برخوردی بزرگ در دهانه بزرگتر «جیزرو» (Jezero Crater) است.

وی افزود: من هفت تابستان را به عنوان محیط‌بان آسمان شب در «پارک ملی کوه رینیر»(Mount Rainier National Park) گذراندم. بنابراین، احتمالاً چیزی به نام کوه رینیر یا مکان دیگری در این پارک که برای من ویژه است، می‌کنم. موفق، من از یک چهارم کوه رینیر در دهانه جیزرو نقشه برداری کنم. بنابراین، اگر از آن عبور کنیم، رویای من ممکن است به واقعیت تبدیل شود.

نمونه هایی از نام های مریخی

به نظر سیگر، زمین‌هایی که توسط مریخ‌نورد استقامت بازدید شده‌اند، هنگام مشاهده فضایی شبیه به یک نوار بیکن هستند. بنابراین به شوخی لقب «نوار بیکن» را به آنها داد. همچنین، سیگر ایده‌هایی دارد که اگر فرصت نامگذاری یک سنگ مریخی را پیدا کند، چه نامی روی آن می‌گذارد.