شاخه قدیمی از درخت زندگی کشف شد

یوکاریوت‌ها (Eukaryotes) نیز موجوداتی هستند که سلول‌هایشان دارای پوشش خاصی هستند. این نام از ریشه یونانی به معنای «خوب» و «مغز» یا «هسته» است. حوزه یوکاریوت‌ها یکی از سه حوزه سامانه سه‌حوزه‌ای است؛ دو حوزه دیگر باکتریا(Bacteria) و آرکی(Archaea) هستند که به این دو در مجموع پروکاریوت می‌گویند. اکنون یوکاریوت‌ها را برآمده از آرکی‌ها می‌دانند. آرکی‌ها را اکنون می‌سازند.

باستانیان می‌سازند خود را، پروکاری‌ها یا بدون وجود دارند و در درون یا‌های هسته‌ای یا اندامک دیگری ندارند. در گذشته، این به عنوان یک گروه غیرعادی از گروه‌های غیرعادی قلمداد می‌شد و از آن‌ها به عنوان آرکی‌باکتری‌ها (باستان‌باکتری‌ها) یاد می‌شد، اما از آن‌جا که تاریخ باستانیان و زیست‌شیمی‌ها بسیار متفاوت از سایر اشکال زیستی هستند، در سامانه‌های حوزه‌های مختلف وجود دارند. آنها به عنوان یک قلمرو جدا یاد می‌شوند. در این سامانه که توسط کارل ووز ترتیب داده شده است، سه گروه اصلی دودمان عبارتند از باستانیان، یوکاریوتها و باکتریها.

دکتر دنیس تیخونکوف، نویسنده اول این مطالعه می‌گوید: در طبقه‌بندی موجودات زنده، ما از ژن «۱۸S rRNA» برای توصیف تفاوت ژنتیکی استفاده می‌کنیم. به عنوان مثال، تفاوت انسان با خوکچه هندی در این ژن تنها شش نوکلئوتید است.

اکنون این گروه پژوهشی در مرحله بعد قصد دارد کل ژنوم این موجودات جدید را توالی‌یابی کند و مدل‌های سه سلول‌های بعدی آنها را بسازد تا در مورد آنها بیشتر بدانند.

این پژوهش در مجله “نیچر” منتشر شده است.

اعضای ابرگروه پروورا موجودات یا ارگانیسم های کوچک هستند که گروه پژوهشی، آنها را «شیرهای دنیای میکروبی» توصیف می‌کند. این نامگذاری به این دلیل است که آنها را شکار می‌کنند و در اکوسیستم نسبتاً نادر هستند.

بخوان  برنامه جانبی بارگذاری چیست؟ ویژگی شایعه شده iOS 17 توضیح داده شده است

سلول‌های یوکاریوتی معمولاً دربرگیرنده اندامک‌های پوشیده شده در غشاء، میتوکندری، دستگاه‌های گلژی و کلروپلاست هستند که می‌توانند در گیاهان و جلبک‌ها آن‌ها را پیدا کنند. اندامک‌های مختصر یوکاریوت‌ها هستند، که اندامک‌های ابتدایی را در پروکاریوت‌ها نیز می‌توان یافت. یوکاریوت‌ها ممکن است تک‌سلولی یا پرسلولی باشند و شامل انواعی از سلول‌ها در بافت‌های مختلف باشند، اما در مقایسه، پروکاریوت‌ها همگی تک‌سلولی هستند. جانوران، گیاهان، قارچ‌ها آشناترین یوکاریوت‌ها هستند.

وی افزود: ما از اینکه متوجه شویم این میکروبهای شکارچی بین ۱۷۰ تا ۱۸۰ نوکلئوتید در ژن ۱۸S rRNA با سایر موجودات زنده روی زمین تفاوت دارند، متعجب شده ایم. در نهایت مشخص شد که ما چیز کاملاً جدید و شگفت انگیزی کشف کرده ایم.

این ابرگروه بیشتر به دو دسته تقسیم می‌شود: «بلنی‌ریده‌ها» که از ساختارهای دندان مانند خرد کردن تکه‌های شکار خود استفاده می‌کنند و «نبولیدها» (نبولیدها) که کل طعمه‌ها را می‌بلعند.

آرکی‌ها یا باستانیان (Archaea) که آرکی‌باکتری یا باستانی‌ها هم نامیده شده‌اند، قلمرویی از موجودات ریز تک‌یاخته‌های هستند. به هر یک از اعضای گروه باستانیان یک باستانه یا آرکئون (archaeon) گفته می‌شود.

توجه پژوهشگران به میکروب‌های عجیب و غریب با دو تاژک جلب می‌شوند که می‌توانند خیلی سریع بچرخند یا شنا کنند. همچنین ممکن است که به سرعت هر کدام از آنها بدشانسی دیگران را که در همان نمونه های آب موجود بودند، از بین ببرند.

آنچه که دانشمندان دی‌ان‌های آنها را دقیق‌تر بررسی کردند، مشخص شد که این میکروب‌های جدید واقعا چقدر عجیب هستند.

گونه‌هایی از باستانیان در اعماق اقیانوس‌ها و مغاک‌های ظلمانی کشف‌شده و می‌توانند در جایی که حتی ذره‌ای از نور خورشید به آن نفوذ نمی‌کنند، زنده بمانند. پژوهشگران احتمال می‌دهند که شاید علت دوام آنها در چنین مکان‌هایی روش‌های ویژه مصرف روغن برای ادامه زندگی باشد. آرکی‌باکتری‌ها معمولاً در شرایط سختی کمی بالا، یا زیاد نمک زندگی می‌کنند. این شاخه کمتر از صد مورد را تشکیل می‌دهد و شامل گروه‌های هوازی و بی‌هوازی است که با محیط‌های افراطی سازگار شده‌اند و از نظر ساختار دیواره‌ها و سلول‌های غشایی با سلول‌های یوکاریوت متفاوت هستند.

بخوان  کشفی عجیب در مورد یک سیارک خطرناک

گفتنی است که بعضی اوقات بقیه انواع یوکاریوتها را آغازیان می‌نامند. یوکاریوت‌ها ممکن است هم به صورت غیرجنسی از طریق میتوز و هم به صورت جنسی از طریق میوز و همجوشی گامت‌ها تولیدمثل کنند.

این گروه پژوهشی این نوع حیات جدید را در نمونه های گرفته شده از سراسر جهان، از جمله صخره های مرجانی در کوراسائو، رسوبات دریای سیاه و سرخ و آب اقیانوس های آرام و قطب شمال کشف کرده است.

دانش می‌گویند، شاخه جدید درخت زندگی شامل موجوداتی است که شبیه سایر موجودات روی زمین است.

به گزارش ایسنا و به نقل از نیو اطلس، دانش جامع کامل را بر روی درخت زندگی کشف کرده اند. این “ابرگروه” شامل انواع بسیار متنوعی از میکروبهای شکارچی است که از نظر ژنتیکی با هر شکل دیگری از روی زمین حیات متفاوت است.

این کشف جدید یک شاخه بزرگ به درخت زندگی می‌کند که پروورا(Provora) نام گرفته است. این شکل‌های حیات، دسته‌های را تشکیل می‌دهند که به غیررسمی «ابرگروه» نامیده می‌شود و در زیر دامنه‌ها قرار می‌گیرد و می‌تواند شامل پادشاهی باشد.

یوکاریوت‌ها نمایشگر اقلیت اندکی از موجودات زنده هستند، با این حال، به این دلیل که عموماً بزرگ‌تری دارند، تخمین زده می‌شود که زیست جهانی می‌تواند با پروکاریوت‌ها برابر باشد. یوکاریوت‌ها در حدود ۱.۶ تا ۲.۱ میلیارد سال پیش، طی ابردوران پیشین‌زیستی(Proterozoic Eon) و احتمالاً به صورت تاژک‌داران بیگانه‌خوار پدیدار گشتند.

دکتر پاتریک کیلینگ، نویسنده ارشد این مطالعه می‌گوید: این یک شاخه باستانی از درخت زندگی است که معمولاً ترکیبی از حیوانات قلمرو و قارچ‌ها است و هیچ‌کس نمی‌دانست که آنجاست.

بخوان  ویدیویی ترسناک از لحظه نفس کشیدن یک گیاه

کتاب زندگی تصویری مفید برای درک روابط بین اشکال مختلف حیات فعلی و منقرض شده است. شاخه‌های اصلی آن از گروه‌های بزرگ به نام‌ها، آرکی‌ها و یوکاریوتا تشکیل می‌شوند و سپس به پادشاهی‌هایی مانند حیوانات و قارچ‌ها منشعب می‌شوند و از آنجا، شاخه‌ها بیشتر می‌شوند و بیشتر می‌شوند تا زمانی که به گونه‌های مختلف می‌شوند.

انتهای پیاممنبع