ظهور مریخ و یک دنباله‌دار سبز در آسمان

برای تعیین مکان این زوج کیهانی، درست پس از غروب خورشید به سمت غرب رفته و در سمت راست صورت فلکی شکارچی به دنبال نقطه نورانی قرمز-نارنجی رنگ بگردید. به گفته پایگاه خبری EarthSky، این جرم کیهانی قرمز-نارنجی رنگ، مریخ است. سپس دوربین دوچشمی خود را به سمت آن بگیرید و دنباله‌دار بگردید. باید درست بالای مریخ باشد.

این دنبالهدار سبز و سیاره قرمز در شبهای 10 و 11 فوریه در نیمکره شمالی در کنار هم قابل مشاهده خواهد بود. ماه برای ساعت شب در زیر افق خواهد ماند و آسمان تاریک ایده‌آلی را ایجاد خواهد کرد.

یک دنبالهدار سبز و مریخ در روز ۱۰ و ۱۱ فوریه (۲۱ و ۲۲ بهمن) در آسمان شب در کنار یکدیگر خواهند شد. این رخداد فرصت خوبی برای دیدن این دنباله‌دار در اوایل شب با دوربین دوچشمی است.

پیش‌بینی روشنایی دنباله‌دار است. برای دوربین‌های دوچشمی به اندازه کافی مشخص است، اما می‌توان یک تلفن برای دیدن دنباله‌دار ZTF تا زمانی که با مریخ صف‌آرایی کند، لازم باشد.

«دن بارتلت»، عکاس آسمان شب و علاقه‌مند به دنباله‌دارها گفت: به دنبال یک شی لکه نباشید. به دنبال یک جرم با شکل مبهم، لکه‌دار و نامنظم باشید. سایت TimeandDate را بررسی کنید تا ببینید ماه در منطقه شما چه زمانی طلوع خواهد کرد.

همه اینها می‌توانند این بازدیدکننده کیهانی و توپ مملو را از گاز و غبار یخ‌ زده به نام «ZTF یا C/2022 E3» را بسیار آسان‌تر تشخیص دهند. مریخ در میان ستارگان متمایز است، زیرا درخشان و نارنجی می‌درخشد و به راحتی با چشم غیر مسلح قابل مشاهده است. زمانی که مریخ را مشاهده کردید، این گلوله برفی سبز کیهانی را پیدا کنید اگر به اندازه کافی روشن باشد، بسیار راحت است.

این دنبالهدار پس از عبور از نزدیکترین نقطه خود به زمین در ۲ فوریه اکنون از نظرها در حال محو شدن است. اما هنوز زمان برای دیدن آن وجود دارد. اگر می‌خواهید کنار هم قرار بگیرم و دنباله‌دار را از خانه خود ببینید، پروژه تلسکوپ مجازی همچنین قصد دارد این تلسکوپ را از این رویداد به صورت آنلاین پخش کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از بیزینس اینسایدر، در ادامه مواردی را که برای دیدن این زوج کیهانی رنگارنگ باید بدانید، ذکر کرده‌ایم. یک دنباله‌دار سبز که برای اولین بار از صبح یخبندان از کنار زمین عبور می‌کند، در آستانه عبور از کنار مریخ در آسمان شب است.

مریخ، آخر این هفته در آسمان غروب بالا می‌آید و آن را در کنار دنباله‌دار قبل از خواب آسان می‌بینم. در چند ساعت اول پس از شب، تا جایی که می‌توانید و با خیال راحت از چراغ‌های شهر دور شوید و دوربین‌های دوچشمی را بردارید. زیرا ممکن است دنباله‌دار با چشم غیر مسلح قابل مشاهده باشد.

انتهای پیاممنبع