عدم محافظت از حریم خصوصی کودکان کار دست تیک تاک داد

تیک تاک، برنامه محبوب اشتراک‌گذاری ویدئو، ممکن است به دلیل عدم محافظت از حریم خصوصی کودکان در انگلیس با جریمه ۲۷ میلیون پوندی یا حدود ۲۹ میلیون دلاری مواجه شود. این تحقیقات نشان داد که این شبکه اجتماعی داده‌های کودکان زیر ۱۳ سال را بدون رضایت والدین پردازش و در ارائه اطلاعات به کاربران کوتاهی می‌کند.

این اولین بار نیست که تیک تاک با اتهامات عدم محافظت از حریم خصوصی کاربران جوان‌تر مواجه می‌شود. در سال ۲۰۱۹ این شبکه اجتماعی با پرداخت ۵.۷ میلیون دلار جریمه برای تسویه اتهامات فدرال مبنی بر نقض قانون حریم خصوصی آنلاین کودکان در ایالات متحده موافقت کرد. این اعلامیه انگلیس در حالی منتشر می‌شود که دولت ایالات متحده در حال تلاش برای رفع نگرانی‌های امنیت ملی با تیک تاک است.

دو هفته پیش، کالیفرنیا با الهام از تلاش انگلیس، قانون ایمنی آنلاین جدیدی را برای خردسالان تصویب کرد. قانون جدید که قرار است در سال ۲۰۲۴ اجرایی شود، قانون کد طراحی مناسب سن کالیفرنیا نامیده می‌شود.منبع

این قوانین به خدمات آنلاین مانند شبکه‌های اجتماعی و پلتفرم‌های بازی‌های ویدئویی می‌گوید محصولات و ویژگی‌های خود را با در نظر گرفتن علایق کودکان طراحی کنند. این قوانین همچنین خدمات آنلاینی را که احتمالاً توسط کودکان استفاده می‌شود، ملزم می‌کند تا بالاترین تنظیمات حریم خصوصی را برای کاربران جوان وضع کنند و این سرویس‌ها را از ردیابی مکان دقیق کودکان منع می‌کند.

در حالی که یافته‌ها موقتی هستند، سند قانونی که توسط آژانس حفاظت از داده‌های انگلیس و دفتر کمیسر اطلاعات به تیک تاک ارسال شده، یک اخطار رسمی مبنی بر این است که رگولاتور‌ها قصد دارند این جریمه را اعمال کنند.

بخوان  جستجوهای ناسا برای استقرار آرایه خورشیدی فضاپیمای "لوسی"

در ماه‌های قبل از اجرایی شدن قوانین کودکان در انگلیس در سال گذشته، اپلیکیشن‌های اجتماعی محبوب مانند یوتیوب، اسنپ، تیک‌تاک و اینستاگرام اعلام کردند که حمایت‌های خود را برای حفظ حریم خصوصی کودکان افزایش می‌دهند. رگولاتور‌های انگلیسی گفتند که تحقیقات تیک تاک بخشی از تلاش بسیار گسترده‌تر در این کشور برای اطمینان از پیروی شرکت‌ها از قوانین جدید است.

شکایت حریم خصوصی علیه تیک تاک یک سال پس از آن صورت می‌گیرد که انگلیس حمایت‌های آنلاین گسترده‌ای را برای کودکان زیر سن قانونی به نام «کد کودکان» ایجاد کرد.

جان ادواردز، کمیسر اطلاعات انگلیس در بیانیه‌ای گفت: ما در حال حاضر در حال بررسی این موضوع هستیم که چگونه بیش از ۵۰ سرویس آنلاین مختلف با قوانین کودکان مطابقت دارند و شش تحقیق در حال انجام در مورد شرکت‌هایی که خدمات دیجیتال ارائه می‌کنند و این کار را نکرده‌اند، داریم. ما مسئولیت‌های خود را درباره ایمنی کودکان به اندازه کافی جدی گرفته ایم.