عکس جدید «هابل» از یک کهکشان عدسی درخشان

انتهای پیاممنبع

به گزارش ایسنا و به نقل از ناسا، کهکشان عدسی «ان‌جی‌سی ۵۲۸۳»(NGC ۵۲۸۳)، موضوع عکس جدید «تلسکوپ فضای هابل»(HST) ناسا است. انجیسی ۵۲۸۳، یک هسته فعال کهکشانی دارد. یک منطقه بسیار روشن در قلب کهکشانی است که در آن یک سیاه‌چاله کلانجرم وجود دارد. وقتی که غبار و گاز به درون سیاه‌چاله می‌افتند، ماده گرم می‌شود و نور را در سراسر الکترومغناطیسی ساطع می‌کند.

همچنین ان‌جی‌سی ۵۲۸۳، یک «کهکشان سیفرت» (Seyfert galaxy) است. حدود 10 درصد از همه کهکشان‌ها را کهکشان‌ها سیفرت تشکیل می‌دهند و با سایر کهکشان‌ها دارای عاملی هستند که باعث ایجاد تفاوت‌هایی می‌شوند زیرا خودکشان‌ها به وضوح قابل مشاهده هستند. سایر موجودات فعال کهکشانی آن قدر تشعشعات ساطع می‌شوند که بیش از اندازه می‌درخشند و ساختاری را کهکشان خود را نگه می‌دارد را غیرممکن می‌سازند.

فضای تلسکوپی هابل، این کهکشان را به عنوان بخشی از یک بررسی برای جمع آوری پایگاه داده‌هایی در مورد هسته‌های فعال کهکشانی نزدیک مشاهده کردید. این پایگاه داده، یک مرجع برای ستاره‌شناسان خواهد بود که فیزیک هسته‌های فعال کهکشانی، سیاه‌چاله‌ها، ساختارهایی که در آن مکان‌ها و مواردی وجود دارد، می‌شود.

«تلسکوپ فضایی هابل» در جدیدترین عکس خود، یک کهکشان عدسی زیبا را به نمایش گذاشته است که درخشش خیره‌کننده‌های دارد.