فریدا ربات نقاش – ایسنا

فریدا اینجاست تا کمک کند، نه اینکه جایگزین شود

در حالی که بیشتر ربات‌های هوش مصنوعی ظاهری ندارد، FRIDA اینطور نیست و به شکل یک بازوی رباتیک است.

از آنجایی که همه دنیا با گفتگوگر و نویسنده ChatGPT تمام دنیا را با استفاده از خود شوکه کرد، پژوهشگران دانشگاه کارنگی ملون یک ربات مجهز به ساخت مصنوعی مصنوعی که می‌توان تنها با پیام‌های متنی ساده یا عکس و موسیقی، آثار هنری استثنایی را روی بوم نقاشی خلق کند.

دکتر پیتر شالدنبراند از دانشگاه کارنگی ملون می‌گوید: فریدا یک سیستم نقاشی رباتیک است، اما هنرمند نیست.

سازندگان فریدا این ربات را ابزاری برای افزایش خلاقیت انسان می‌دانند. بر اساس مقاله تحقیقاتی که منتشر شده است، فریدا یک ابتکار رباتیک با ارائه راه‌های شهودی برای انسان به منظور بیان ایده‌های خود با استفاده از زبان طبیعی یا تصاویر نمونه برای ارتقای خلاقیت انسان به جای جایگزینی با آن است.

انتهای پیاممنبع یک بازوی رباتیک مجهز به هوش مصنوعی با هنرمندان برای خلق آثار هنری همکاری می‌کند. این ربات موسوم به «فریدا» (FRIDA) می‌تواند نقاشی‌هایی را بر اساس مفاهیم انسانی، عکس‌ها و موسیقی ایجاد کند.

تصمیم گیری در لحظه

نام این ربات موسوم به «فریدا»(FRIDA) مخفف ابتدایی کلمات عبارت «چارچوب ابتکار و رباتیک برای توسعه هنر»(the Framework and Robotics Initiative for Developing Arts) است و می‌توان نقاشی‌های منحصر به فرد را با استفاده از عکس‌ها، ورودی‌های انسانی یا حتی موسیقی خلق کند. نتیجه نهایی تا حدودی شباهت به یک نقاشی با انگشت دارد.

جیم مک‌کان، یکی دیگر از اعضای این گروه پژوهشی می‌گوید: فریدا پروژه‌ای است که تقاطع خلاق انسان و رباتیک را می‌کند. فریدا از مدل‌های هوش مصنوعی استفاده می‌کند که برای انجام کارهایی مانند تصاویر زیرنویس و درک صحنه‌ها و استفاده از آن برای ساختن هنری ایجاد شده‌اند.

بخوان  کاهش قیمت دارو با بازیافت سیم‌کارت!

معلمی که در ایجاد فریدا دخیل بوده است، می‌گویند هنر آن «هیجانی و امپرسیونیستی (برداشت‌گرایانه)» است.

ربات فریدا بر خلاف ربات‌های مشابه، قلمو زدن‌های خود را در لحظه تجزیه و تحلیل می‌کند و بر اساس آن را انجام می‌دهد.

وی افزود: فریدا ایده‌هایی برای ایجاد ارتباط ایجاد نمی‌کند. فریدا سیستمی است که یک هنرمند می‌تواند با آن همکاری کند. هنرمند می‌تواند اهداف سطح بالایی را برای فریدا مشخص کند و سپس فریدا می‌تواند آنها را اجرا کند.

اگر هنرمندی نگران این هستید که هوش مصنوعی ممکن است شما را از کار بیکار کند، نباید نگران باشید، چرا که ژان اوه از اعضای این گروه پژوهشی می‌گوید: ما می‌خواهیم خلاقیت انسانی را از طریق فریدا افزایش می‌دهد. به عنوان مثال، من شخصاً می‌خواستم یک هنرمند باشم. اکنون می‌توانم در واقع با فریدا برای بیان ایده‌هایم در نقاشی همکاری کنم.

مشتریان امیدوارند که در آینده ای روزی مهارت فریدا را تقویت کنند و بسازند آن را به مجسمه سازی توسعه دهند.

به گزارش ایسنا و به نقل از آی‌ای، «هوش مصنوعی، آینده است!» این جمله‌ای است که حالا دیگر به تاریخ پیوسته، چرا که هوش مصنوعی دیگر چیزی به آینده است، بلکه اکنونِ ماست.