فضانورد کهنه‌کار ناسان بازنشسته شد

این افسر پزشکی سابق پروازهای فضایی در روز پنجشنبه(اول دسامبر) بازنشستگی خود را از ناسا را ​​اعلام کرد. مارشبرن اکنون به شرکت سیرا اسپیس می‌رود و به عنوان مدیر ارشد پزشکی مرکز پروازهای فضایی انسانی و آکادمی آموزش فضانوردان این شرکت فعالیت خواهد کرد. سیرا اسپیس به طراحی یک ایستگاه فضایی با بودجه ناسا ادامه خواهد داد.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، مارشبرن پیش از اینکه فعالیت های جدید خود را با شرکت سیرا اسپیس(Sierra Space) آغاز کند با شاتل فضایی و موشک سایوز و اسپیس ایکس پرواز کرده بود.

تام مارشبرن، فضانورد کهنه کار ناسا بازنشسته شده و فعالیت خود را با یک شرکت خصوصی آغاز کرده است.

آخرین ماموریت او، کرو-3 ناسا بوده است که مارشبرن طی آن فضاپیما را به دست گرفت و همراه با سایر همکارانش 25 آزمایش در ایستگاه بین‌المللی به انجام فضایی بود.

برخی دیگر از فعالیت‌های قابل توجه مارشبرن شامل انجام تعمیرات اضطراری پمپ آمونیاک دارای نشتی در ایستگاه‌های بین‌المللی در طول یک پیاده‌روی فضایی در سال ۲۰۱۳ است.

مارشبرن در بیانیه‌ای گفت: من مشتاقانه منتظر ایجاد و توسعه قوانین، مقررات و آموزش هستم که مطمئن باشید که سیرا اسپیس به درستی فضانوردان آینده را به ابزارهایی برای دستیابی به موفقیت تجهیز می‌کند.

انتهای پیاممنبع

سیرا اسپیس در جستجوی فضای مجازی دریم چیسر(Dream Chaser) خود را برای ارسال ماموریت‌های باری به ایستگاه فضایی بین‌المللی در قرارداد با ناسا و همچنین پرتاب محموله‌های نظامی، استفاده از قرار می‌دهد. سیرا اسپیس گفته است که این فضاپیما برای ارسال فضانوردان خصوصی طی سال‌های آینده به ایستگاه فضایی خصوصی اربیتال ریف(Orbital Reef) نیز مورد استفاده قرار خواهد گرفت. اوربیتال ریف یکی از معدود مجتمع‌های خصوصی پیش‌بینی شده است که آن را با مجموع ۴۱۵ میلیون دلار بودجه ناسا در دسامبر ۲۰۲۱ اعلام کرد. ناسا امیدوار است که یک یا چند ایستگاه خصوصی در نهایت جایگزین ایستگاه‌های بین‌المللی می‌شود و این سازمان انتظار دارد که دست‌کم تا سال ۲۰۳۰ از آنها استفاده کنند.

بخوان  مایکروسافت هوش مصنوعی بینگ و جستجوهای مبتنی بر چت را به ویندوز 11 آورده است

مارشبرن به مدت ۲۸ سال در ناسا فعالیت کرده است. او یک دهه را به عنوان پزشک پرواز و ۱۸ سال را به عنوان فضانورد خدمت کرد. اوات پزشکی وی در پروژه های فضایی شامل پشتیبانی از کارمندان ناسا در مرکز آموزشی روسیه در شهر استار خارج از مسکو، عملیات مشترک تجربی پزشکی برای سفر شاتل فضایی به ایستگاه فضایی میر روسیه و هدایت عملیات‌های پزشکی در ایستگاه بین‌المللی بوده است.

این بار در سال ۲۰۰۹، ۲۰۱۲-۲۰۱۳ و ۲۰۲۱-۲۰۲۲ به ایستگاه فضای بین‌المللی (ISS) پرواز کرده و هر بار از وسیله نقلیه متفاوتی استفاده کرده است. مارشبرن با شاتل فضایی ناسا، سایت روسی و یک کرو-دراگون اسپیس‌ایکس سفرهای مداری خود را انجام داده است.

تام مارشبرن، فضانورد ناسا، تجربه ۳۳۷ روز پرواز فضایی خود را برای یک شرکت خصوصی به ارمغان می‌برد.

از آنجایی که افراد دیگری مانند پگی ویتسون (Peggy Whitson) و مایکل لوپز-الگریا (Michael López-Alegría) نیز به تازگی به شرکت‌های خصوصی مانند اکسیوم اسپیس پیوسته‌اند، همکاری مارشبرن با بخش ویژه این روزها برای فضانوردان ناسا اتفاقی معمول است.

فضانورد کهنه‌کار ناسان بازنشسته شد