فضاپیمای ناسا از مکان فرود ماموریت «آرتمیس۳» روی ماه عکس گرفت


فضاپیمای «مدارگرد شناسایی ماه»، عکس واضحی را از مکان احتمالی فرود ماموریت «آرتمیس۳» روی سطح ماه گرفته شده است.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، عکسی که اخیراً از مدار ماه گرفته شده است، مکان احتمالی را برای ردپای بعدی روی سطح ماه نشان می‌دهد.

«مدارگرد شناسایی ماه»(LRO) ناسا در ژوئن 2009 به فضا برای آن زمان تبدیل شد، نماهای بسیار خوبی را از ماه ارائه کرده است. در میان تجهیزات این مدارگرد، دوربین موسوم به «LROC» قرار دارد که تصاویر سیاه و سفید را با نمای بالا از سطح ماه می‌گیرد.

مدارگرد شناسایی ماه در روز سوم مارس، بر فراز «دهانه شکلتون»(Shackleton Crater) در نزدیکی قطب جنوب ماه پرواز کرد و دوربین LROC، عکسی را گرفت که بخشی از منطقه موسوم به «توده مالاپرت»(Malapert Massif) را در معرض دید قرار داد. قرار می دهد. مالاپرت، یکی از مکان‌های احتمالی فرود برای مأموریت سرنشین‌دار «آرتمیس۳» (Artemis ۳) ناسا است که در سال ۲۰۲۵ یا نزدیک به آن، فضانوردان را برای اولین بار از سال ۱۹۷۲ در سطح ماه فرود آورد.

تصویری که در وب‌سایت LROC منتشر شده، یک پانورامای کامل را از قله‌های به ارتفاع 500 متر نشان می‌دهد که ناحیه‌ای تاریک و صاف در بالای آن قرار دارد. این یکی از مقاصد احتمالی آرتمیس۳ به شماره می‌رود و نسبتا نزدیک به همسایه خود قرار دارد که صخره‌ای به ارتفاع ۳۵۰۰ متر است.

فضاپیمای ناسا از مکان فرود ماموریت «آرتمیس۳» روی ماه عکس گرفت

«مارک رابینسون» (مارک رابینسون)، پژوهشگر ارشد پروژه LROC از «دانشگاه ایالتی آریزونا» (ASU)، در یک پست وبلاگی نوشت: می‌توان استدلال کرد که عظمت محض این منطقه، آن را به یک گزینه اصلی برای فرود آرتمیس۳ تبدیل می‌کند.

او به شوخی: اما باز هم ممکن است که فرود آمدن در اینجا خیلی هیجان انگیز باشد؟

دانش ناسا، منطقه قطب جنوب را برای بازگشت بشریت به ماه انتخاب کرده است، زیرا یخ‌آب فراوان در آنجا وجود دارد. یخ‌آب، منبع ارزشمندی برای کاوشگران آینده ماه است. زیرا می‌تواند به چیزهایی مانند سوخت‌توان، خنک‌کننده‌ها یا فقط آب ساده برای حفظ حیات تبدیل شود.

ناسا امیدوار است که با برنامه آرتمیس خود، امکان حضور بلندمدت را در ماه ایجاد کند تا یک سکوی پرتاب برای ماموریت‌های سرنشیندار آینده به مریخ باشد. ماموریت آرتمیس۱ که یک پرواز آزمایشی بدون سرنشین برای‌افزار پرواز آرتمیس، از جمله موشک «سامانه پرتاب فضایی»(SLS) و کپسول «اوریون» (Orion) بود، در سال گذشته پرتاب شد و اوریون را به یک پرواز ۲۵ روزه به مدار برد. ماه و بازگشت از آن فرستاد.

آرتمیس۲ قرار است در نوامبر ۲۰۲۴ پرتاب شود و چهار فضانورد را سوار بر سامانه پرتاب فضایی و اوریون، در یک پرواز ۱۰ روزه به دور ماه و بازگشت از آن بفرستد. آرتمیس۳ زودتر از دسامبر ۲۰۲۵ به فضا پرتاب خواهد شد و اولین زن و اولین رنگین‌پوست را به سطح ماه خواهد برد.

انتهای پیاممنبع