مشاهده یک «تاوه» عجیب در قطب شمال خورشید

چرخه خورشیدی یک دوره ۱۱ ساله است که با فروکش و جریان در تولید لکه‌ها و فوران‌های خورشیدی مشخص می‌شود.

تاوه‌ها در شره‌ها در حال تکان خوردن مایعات، گازها و پلاسماها می‌شوند. چند مثال معروف آن حلقه های دود، گرداب ها، توفندها، پیچندها و تنوره دیو هستند. همچنین تاوه‌ها معروف‌ترین نشانه مشتری هستند.

سایر فیزیک دانان خورشیدی نیز هیجان انگیز اسکوف را در مورد این پدیده غیرعادی به اشتراک می گذارند. اما این تاوه دقیقا چیست و چرا مهم است؟

انتهای پیاممنبع

بررسی‌ها به شکل منظم مشاهده کرده‌اند که رشته‌هایی از این پرچین پلاسمایی دربرگیرنده قطب جدا می‌شوند، اما هنوز نتوانسته‌اند آن را به شکل یک تاوه قطبی ببینند.

مکینتاش می‌گوید: ما فقط می‌توانیم خورشید را از صفحه دایره البروج -صفحه‌ای که در آن می‌چرخند- سیارات را مشاهده کنیم.

دانشمندان می‌دانند که این تاوه ارتباطی با معکوس شدن میدان مغناطیسی خورشید دارد که یک بار در هر چرخه خورشیدی اتفاق می‌افتد، اما هیچ سرنخی ندارند که چه چیزی باعث ایجاد آن می‌شود.

بعد از تشکیل تاوه‌ها، آنها می‌توانند خم‌ شوند، حرکت کنند یا تغییر شکل دهند.

برجستگی نمایش داده شده توسط اسکوف، چیزی که مکینتاش آن را به عنوان «پرچین در پلاسمای خورشیدی» توصیف می‌کند، دقیقاً در عرض جغرافیایی ۵۵ درجه در اطراف تاج‌های قطبی خورشید هر ۱۱ سال ظاهر می‌شود.

تامیتا اسکوف، هواشناس فضایی با انتشار ویدیویی از این تاوه عجیب و غریب که توسط رصدخانه دینامیک خورشیدی ناسا به ثبت رسیده است در توییتر گفت: در مورد این تاوه قطبی صحبت کنید! مواد درون یک برجستگی شمالی به تازگی از رشته اصلی جدا شده و اکنون در یک گرداب قطبی در اطراف قطب شمال ستاره ما در گردش است.

بخوان  شمارش معکوس تا پرواز آزمایشی سرنشیندار شرکت «ویرجین گلکتیک»

ماموریت مدارگرد خورشیدی آژانس فضایی اروپا ممکن است در سال‌های آینده این پدیده عجیب را توضیح دهد. این ماموریت که در حال گرفتن تصویر از خورشید از داخل مدار عطارد است، به زودی مدار آن تا ۳۳ درجه خواهد شد.

در دینامیک شاره‌ها، یک ناحیه درون شهره که جریان بیشتر چرخشی حول محور فرضی است و می‌تواند مستقیم یا منحنی باشد، مسیر جریان تاوه‌ای نامیده می‌شود. واژه تاوه(vortex) شکلی از واژه تابه به معنی پیچ‌وتاب‌دار است. به تاوه، پیچاب و گردابه هم گفته اند.

تحقیقات به رشته‌های تازه‌ای را در حال چرخش در اطراف شمال خورشید مشاهده کرده‌اند که واقعاً آنها را هیجان‌زده کرده است.

دانشمندان می‌دانند که نواحی قطبی خورشید نقش کلیدی را در تولید میدانناطیسی این ستاره ایفا می‌کنند که به نوبه خود چرخه فعالیت‌های ۱۱ ساله را هدایت می‌کند. با این حال، توانستند مستقیماً آن منطقه را صدا کنند.

اسکات مکین، دان خورشیدی و معاون مرکز تحقیقات فیزیک ملی جوی در دانشگاه بولدر کلرادو می‌گوید، در حالی که او هرگز تاوه‌ای مانند این را ندیده است، اما این چیز عجیبی است که در عرض جغرافیایی ۵۵ درجه خورشید با یک نظم ساعتی در هر چرخه خورشیدی است. در حال رخ دادن است.

مشاهده یک «تاوه» عجیب در قطب شمال خورشید

مکینتاش فکر می کند که این ممکن است برای کشف رمز و راز این تاوه مشهور قطبی کافی نباشد و ممکن است برای روشن کردن آن به یک مامور کاملاً جدید نیاز داشته باشد.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، رشته عظیمی از پلاسمای خورشیدی از سطح خورشید جدا شده و مانند یک گردباد قدرتمند در حال چرخش حول قطب شمال آن است، اما هنوز هیچ سرنخی از علت ایجاد آن نیست.

بخوان  راه شیری یک نوزاد کهکشانی زودرس بوده است!
دایرة البروج مسیر حرکت ظاهری سالانه خورشید نسبت به زمین، بر روی کره سماوی است. دایرة البروج دایره‌ای فرضی در آسمان است که ظاهراً (از دیدن ساکنان کره زمین) به نظر می‌آید که خورشید در مدت یک سال آن دایره را طی می‌کند. این دیره در حقیقت مدار حرکت انتقالی زمین را به دور خورشید مشخص می‌کند و در واقع طرح مدار زمین بر آسمان است، یعنی دیره‌ای است که از تلاقی سطح حرکت انتقال زمین به آسمان که آن را اصطلاحاً فلک ثوابت نامیده‌اند، پیدا می‌شود.

مکینتاش می‌گوید: این تاوه یک بار در هر چرخه خورشیدی، در عرض جغرافیایی ۵۵ درجه شکل می‌گیرد و به سمت قطب‌های خورشید می‌کند. این تاوه بسیار کنجکاو است و یک چرای بزرگ در مورد آن وجود دارد. چرا فقط یک بار به سمت قطب حرکت می‌کند و سپس ناپدید می‌شود و سپس به شکلی جادویی، سه یا چهار سال بعد دقیقاً به همان منطقه بازمی‌گردد؟