«مُدرنا» برای سرطان پوست واکسن می‌سازدشرکت داروسازی “مُدرنا” پس از توفیق توجه در ساخت و اکسن قابل بررسی است به هدف اصلی خود یعنی توسعه واکسن سرطان بازگشته و قصد دارد با همکاری یک غول داروسازی دیگر به نام مرک(Merck) یک واکسن سفارشی علیه سرطان پوست تولید کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از سیانبیسی، شرکت مدرنا(Moderna)، شرکتی که پس از ساخت واکسن کوید-19 به شهرت رسید، با شرکت سازنده معروف مرک(Merck) دارو همکاری می‌کند تا واکسنی سفارشی و شخصی سازی شده علیه سرطان پوست تولید کند.

این واکسن در صورت موفقیت آمیز بودن در بیماران پرخطر به ملانوما که کشنده ترین سرطان پوست شناخته شده است، استفاده خواهد شد.

این دو شرکت در سال ۲۰۱۶ توافقنامه‌ای برای توسعه و فروش واکسن ایجاد کرده است بر فناوری mRNA امضا و پیشرفت چشمگیری در استفاده از “واکسن شخصی‌سازی شده سرطان”(PCV) موسوم به mRNA-4157/V940 به عنوان یک گزینه درمانی تحقیقاتی در ترکیب با درمان مونوکلونال ضدبادی تایید شده توسط FDA متعلق به شرکت “مِرک” موسوم به KEYTRUDA داشته است.

در بیانیه مطبوعاتی شرکت «مِرک» آمده است: اکنون مرک با پرداخت مبلغ 25 میلیون دلار به مدرن درخواست شده است که راه را برای توسعه بیشتر و تجاری سازی واکسن هموار می‌کند.

این واکسن چگونه کار خواهد کرد؟

سلول‌های سرطانی می‌توانند جهش داشته باشند تا در توالی DNA تغییراتی داشته باشند که درمان‌های مرسوم کنونی را بی‌اثر می‌کنند، خنثی می‌کنند. با استفاده از یک واکسن شخصی‌سازی شده سرطان، سیستم ایمنی بیمار می‌تواند برای ایجاد یک پاسخ ضد تومور خاص در مقابل جهش آماده شود.

واکسن mRNA-4517/V940 شرکت مدرن برای ایجاد پاسخ‌های سلولی بر اساس امضای جهان تومور در بیمار طراحی شده است. سلول‌های نوع خون از گلبول‌های سفید هستند که وظیفه دفاع از بدن در صورت بروز را بر روی آنها دارند.

درمان KEYTRUDA متعلق به شرکت مرک نیز درمانی است که PD-1 را هدف قرار می دهد که سلول ها می توانند از آن برای فرار از تشخیص توسط سلول های استفاده کنند. از آنجایی که هم سلول‌های سالم و هم سلول‌های سرطانی از این مکانیسم برای فرار از سلول‌های استفاده می‌کنند، از KEYTRUDA حتی سلول‌های سالم را در خط مقدم قرار می‌دهند.

اکنون این درمان در ترکیب با واکسن مدرنا می‌تواند به سلول‌های خاص تومور را هدف قرار دهد.

آزمایش KEYNOTE-942

درمان KEYTRUDA در حال حاضر در بیش از 100 آزمایش در درمان بیماری از سرطان‌ها استفاده می‌شود. شرکت مِرک از طریق این کارآزمایی‌ها در تلاش است تا عواملی که ممکن است بر اثربخشی این درمان در بیماران تأثیر بگذارد، درک کند.

آزمایش KEYNOTE ۹۴۲ یکی از این کارآزمایی‌ها است که اثربخشی KEYTRUDA را در بیماران ملانومای پرخطر مطالعه می‌کند. در حال حاضر، این کارآزمایی در فاز دوم، ۱۵۷ بیمار را که پس از برداشتن تومورهایشان با جراحی به دو گروه تقسیم‌بندی شده، وارد مطالعه شده است.

یک گروه ۹ دوز واکسن mRNA مدرنا را هر سه هفته به همراه ۲۰۰ میلی‌گرم KEYTRUDA می‌گیرند، در حالی که گروه دیگر فقط KEYTRUDA می‌کنند.

این کارآزمایی قرار است به مدت یک سال اجرا شود تا دریابد که آیا بیماری عود می‌کند یا سمیت دارو به میزان غیرقابل قبول می‌شود یا خیر.

دکتر به دنبال بقای بدون عود در بیماران، در کنار بقای بدون متاستاز و بقای کلی به عنوان هدف نهایی هستند. در حالی که نتایج این کارآزمایی بالینی تا پایان سال جاری منتشر می شود.

مدرنا مشتاقانه در نتیجه این کارآزاری چشم دوخته است تا نشان دهد که فناوری آن می‌تواند برای سایر بیماری‌ها نیز استفاده شود.

گفتنی است که واکسن کوید تنها محصول تجاری شرکت مدرن در بازار است، اما از آن سود هنگفتی به جیب زده است و برای مثال تنها از واکسن کوید مخصوص سویه اُمیکرون خود را 21 میلیارد دلار سود می‌برد.

انتهای پیاممنبع