ناسا چگونه محل فرود در مریخ را انتخاب می‌کند؟

نقطه فرود ایده آل در مریخ شعاع ۲۰۰ فوتی خواهد داشت و منطقه باید کاملاً مسطح باشد همچنین این مکان باید به اندازه کافی به جایی که مریخ نورد استقامت در حال کاوش است نزدیک باشد تا بتواند نمونه‌هایی را که مریخ نورد جمع کرده است را منتقل کند. این منطقه علاوه بر اینکه باید کاملا مسطح باشد باید از تخته‌سنگ‌های بزرگ یا تپه‌های ماسه‌ای نیز خالی باشد. تیم ناسا می‌تواند با نگاه کردن به داده‌های گرفته شده توسط مدارگرد‌های مریخ، ایده‌ای از مکان‌های بالقوه به دست بیاورد، اما برای اینکه بتوانید واقعاً سطح مریخ را از جزئیات ببینند، نیاز به دید نزدیک تری دارد. با این حال مریخ نورد استقامت مناطقی را که تیم ناسا، آن‌ها را به عنوان مکان‌های فرود بالقوه نشانه گذاری کرده بود “نوار‌های فرود” نامید.


ناسا در حال حاضر در حال کاوش مریخ با دو مریخ نورد، یک فرودگر که به پایان عمرش می‌رسد و طیف وسیعی از فضاپیما‌های مداری است اما برنامه‌های بلندمدت آژانس فضایی ناسا برای مریخ فقط شامل ارسال کاوشگران روباتیک برای تماشای سیاره سرخ نیست، بلکه شامل بازگرداندن نمونه‌ها به زمین نیز می‌شود.

بیشتر بخوانید
منبع

به گزارش slashgear، اولین ماموریت بازگشت نمونه از مریخ با مریخ نورد استقامت آغاز شد که در این ماموریت نمونه‌هایی از سنگ و خاک مریخ (به نام regolith) جمع آوری شد. این فرآیند جمع آوری پیچیده به مجموعه‌ای متنوع از ربات‌ها و فضاپیما‌ها نیاز دارد و یک ماموریت مشترک بین ناسا و آژانس فضایی اروپا بود. گام بعدی برای این مأموریت، انتخاب یک نقطه فرود است که در آن یک فضاپیما بتواند نمونه‌ها را منتقل کند. خوشبختانه، مریخ نورد استقامت برای کمک به شناسایی مکان‌های فرود احتمالی در دهانه Jezero مریخ در دسترس است.

بخوان  مهم‌ترین ویژگی‌های دوربین گوشی که برای عکاسی باید بدانید
مریخ نورد استقامت

پیدا کردن یک محل فرود در مریخ