هدایت مولکولهای دارو در بدن انسان با کمک نور

در یک نوآوری که از ویروسک الهام گرفته شده است، برای اولین بار در جهان اکنون می‌توانم مولکول‌های دارو را در بدن انسان با استفاده از نور دستکاری کرد.

به گزارش ایسنا و به نقل از آی‌ای، پژوهشگران برای اولین بار در جهان راهی برای کنترل کپسول حاوی دارو و آزادسازی مولکول‌های دارو با قرار گرفتن در معرض نور فرابنفش ابداع کرده‌اند.

پژوهشگران دانشگاه تل‌آویو دریافتند که این محفظه‌ها پس از قرار گرفتن در معرض نور فرابنفش به راحتی قابل کنترل هستند.

پپتید و RNA طراحی شده، محفظه‌های مایع‌مانندی را تشکیل می‌دهند که شبیه کارخانه‌های ویروسی هستند.

وی افزود: یکی دیگر از ویژگی های خاص به فرد این سیستم، نفوذ پذیری و قدرت بارگذاری بر روی مولکول های محصور شده است که در بخشی از فناوری های فعلی محدود است.

لمپل می‌گوید: پپتید با گروه محافظ قابل جدا شدن توسط نور، محفظه‌هایی با RNA تشکیل می‌دهند که کارایی کپسولاسیون بالاتری برای مولکول‌های مختلف در مقایسه با محفظه‌های بدون گروه محافظ دارد. ما نشان دادیم با قرار دادن محفظه‌ها در معرض نور فرابنفش و رهاسازی گروه محافظ می‌توانیم آزادسازی مولکول‌ها را کنترل کنیم و حتی بیشتر از این وجود داشته باشیم.

این اختراع جدید به داروها اجازه می‌دهد فقط در محل نیاز تحویل داده شود و از عوارض جانبی مانند ریزش مو یا مصرف معده جلوگیری کند. میکروب برای حمل باتری بسیار کوچک بود، بنابراین از طریق یک میدان مغناطیسی کنترل می‌شود، بی‌سیم.

پژوهشگران در اکتبر ۲۰۲۰ روشی مشابه اما رباتیک برای رساندن دارو به بدن انسان ابداع کردند. دانشگاه دانشگاه پردو(Purdue) یک میکروب‌های مستطیل شکلی به اندازه چند تار موی انسان اختراع کرد که می‌توانست با پریدن به اطراف و ارائه درمان دارویی در جایی که بیشتر به آن نیاز داشته باشد، از روده بزرگ انسان عبور کند.

بخوان  جشن سارقان برای سرقت موفقیت آمیز کار دستشان داد + فیلم

کارخانه های ویروسی

انتهای پیاممنبع

دکتر آیالا لمپل از دانشکده پزشکی و تحقیقات سرطان توضیح داد: هدف ما مهندسی محفظه‌های مایعات از مجموعه‌های مولکول‌های پپتید و RNA بود که امکان کپسوله کردن کارآمدی بیومولک‌های مختلف را در عین حفظ ساختار اصلی‌شان فراهم کرد.

بنابراین، این فناوری‌ها را برای کاربردهای زیست‌پزشکی و بیوتکنولوژیکی از جمله کپسوله‌سازی، تحویل و رهاسازی داروها، آنتی‌بادی‌ها یا سایر مولکول‌های درمانی باز می‌کند.

اکنون محققان امیدوارند که این روش کارآمد جدید، بارگذاری روی مولکولها امکان پذیر است که به توسعه بیشتر سیستم‌های تولید دارو برای آزادسازی کنترل بیومولکول‌ها و داروها در بدن توسط محرک‌های خارجی با استفاده از نور می‌شود.

این فناوری جدید از محفظه‌های ویروسی ایجاد شده توسط سرخک الهام گرفته شده است. زمانی که این سلول‌ها را آلوده می‌کند، محفظه‌هایی را تشکیل می‌دهند که تمام واکنش‌های دخیل در تشکیل ذرات ویروسی جدید است، فرآیندی که نام کارخانه‌های ویروس را به این محفظه‌ها می‌دهد.

پژوهش‌های اخیر نشان می‌دهد که این کارخانه‌های ویروسی در واقع ساختارهای دینامیکی و مایع‌مانندی هستند که درون سلولی از طریق فرآیندی به نام جداسازی مایع-مایع شکل می‌گیرند.

الهام از بیماری سرخک