هوش مصنوعی ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد | 1biti

ترکیب مجله خبری 1 بیتی محدود با تجهیزات اینترنت اشیاء نیز کاربردهای فراوانی را به‌همراه دارد. تکنولوژی‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، فرایندهای تشخیص و درمان در علم پزشکی را فراتر از تصور مردم تغییر می‌دهند. الگوریتم‌هایی که به ارزیابی تصاویر رادیولوژی کمک می‌کنند، تنها بخشی از این تکنولوژی هستند. هوش مصنوعی می‌تواند بسیار فراتر از این رود و به ابزاری ضروری در تمامی شاخه‌های پزشکی تبدیل شود. برای اطلاع از کاربردهای این تکنولوژی در حوزه سلامت، لازم است با استفاده‌های عملی آن در دانش پزشکی آشنا شوید. در این مطلب، نمونه‌هایی از کاربردهای عملی هوش مصنوعی در پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری‌ها را بیان کرده و نمونه‌ای از کاربرد این تکنولوژی در تشخیص افراد مبتلا به ویروس کرونا را معرفی می‌کنیم.

  • این مورد، یکی از بزرگ‌ترین محدودیت‌هایی است که هوش مصنوعی برای غلبه بر آن به انسان کمک می‌کند.
  • در سیستم زیستی انسان‌ها اتصالات به واسطه‌ی رشته‌های عصبی سیناپسی برقرار می‌شوند اما در شبکه عصبی مصنوعی اتصالات از طریق گره‌ها ‌برقرار می‌شوند.
  • نتیجه برای “هوش مصنوعی — برنامه‌نویسی” با فیلترهای مشخص شده در مکتب‌خونه موجود است.
  • این تفاوت، توسط گوش انسان قابل تشخیص نیست؛ اما هوش مصنوعی می‌تواند آن را تشخیص دهد.
  • در کارهای آزمایشگاهی، نوعی علاقه نسبت به الگوریتم‌هایی وجود دارد که از فرایندهای عملیاتی پشتیبانی می‌کنند.

آمریکا و بریتانیا مجددا به سرمایه‌گذاری در هوش مصنوعی تشویق شدند،‌ اما به‌هرحال باز هم شکست پروژه‌هایی همچون ماشین Lisp، آینده‌ی هوش ماشینی را تیره و تار کرد و دورانی طولانی‌تر بدون سرمایه‌گذاری شروع شد. استفاده از رابط‌های برنامه‌نویسی یا همان API می‌تواند استفاده از هوش مصنوعی در پروژه‌های برنامه‌نویسی را بسیار ساده‌تر سازد. برای معرفی برخی از این APIهای هوش مصنوعی می‌توان از Wit.ai, Api.ai و ملیسا نام برد. یکی از مهم‌ترین کاربردهای هوش مصنوعی در زمینهٔ تجارت، اقتصاد و کلان داده است. برای مثال، با استفاده از هوش مصنوعی می‌توان با ضریب خطای پایینی، تغییرات فصلی و بلندمدت در عرضه یا تقاضای محصولات مختلف را پیش‌بینی کرد. این موضوع می‌تواند به شدت در سیاست، اقتصاد کلان و کنترل عرضه و تقاضا مفید واقع شود.

بخوان  دانلود تلگرام اصلی 9 7.3 Telegram نصب نسخه جدید اندروید

اهداف هوش مصنوعی

کوشش این آزمون برای تشخیص درستی هوشمندی یک سامانه است که سعی در شبیه‌سازی انسان دارد. بسیاری از بازی‌های رایانه‌ای از هوش مصنوعی قدرتمندی در ساختار خود بهره‌ می‌برند، به گونه‌ای که شخصیت‌های بازی و یا دشمنان شما در هر مرحله می‌توانند رفتار شما را یادگرفته و از آن‌ بر علیه خودتان در بازی استفاده کنند. پردازش تصویر در زمینه‌های متنوعی مثل موارد نظامی، امنیتی، صنعتی کاربرد دارد. بعضی از کاربردهای بینایی ماشین در زندگی روزمره عبارتند از تشخیص بارکد محصول، تشخیص پلاک یا سرعت خودرو و غیره.

هوش مصنوعی چیست؟ هر آنچه باید درباره فناوری مرموز و جذاب امروز بدانیم

گفتیم که ماشین‌ها و رایانه‌های کنونی، خود توانایی تصمیم‌گیری ندارند و برای کاری که باید انجام دهند، باید خط به خط کد نوشته شود. اما یادگیری ماشینی این امکان را به سیستم‌های مختلف می‌بخشد تا بتوانند با توجه به الگوریتم جامعی که دارند، از محیط پیرامون خود بیاموزند و توانایی تصمیم‌گیری داشته باشند. پاسخ به نگرانی درباره‌ی تهدیدهای هوش مصنوعی، به مخاطب سؤال بستگی دارد. به‌هرحال با پیشرفت سیستم‌‌های مبتنی بر هوش مصنوعی، نگرانی‌ها از خطر آن‌ها نیز بیشتر شده است. مدیرعامل تسلا و اسپیس ایکس،‌ ایلان ماسک، هوش مصنوعی را «تهدیدی بنیادی برای موجودیت تمدن بشری» می‌داند. او در مسیر تلاش‌هایش برای افزایش نظارت و تنظیم‌گری بر تحقیقات هوش مصنوعی و کاهش اثرات مضر آن، شرکت تحقیقاتی OpenAI را به‌صورت یک سازمان غیرانتفاعی راه‌اندازی کرد.

حذف شغل‌های آموزشی با هوش مصنوعی ChatGPT

در واقع سامانه های خبره از سیستم‌های کامپیوتری مبتنی بر هوش مصنوعی تشکیل شدند که قابلیت توانایی یادگیری و تصمیم‌گیری دارند و همین امر باعث شده است تا سامانه های خبره بصورت یک دستیار به کاربران توصیه‌های کارشناسانه کند. هوش مصنوعی محدود بسیار زودتر از انواع دیگر هوش مصنوعی به وجود آمد و امروزه هوش مصنوعی محدود بسیار پرکاربرد است بطور مثال در بازی‌های رایانه‌ای مثل شطرنج شاهدشون هستیم. هوش مصنوعی محدود بر این منظور توسعه پیدا می‌کند که یک وظیفه مشخص را بهتر از انسان انجام دهد، برای همین به آن‌ها هوش مصنوعی محدود می‌گویند. برای مثال معرفی محصولات مناسب شما، سیستم تبدیل گفتار به نوشتار، بررسی رزومه‌ها، بررسی زمان ورود و خروج کاربران، رانندگی با ماشین، سیستم تشخیص چهره در اماکن پرتردد و غیره… که از انواع هوش مصنوعی محدود هستند. هوش مصنوعی شاخه‌ای از علوم کامپیوتر است؛ علم و مهندسی ساخت سیستم‌های هوشمند. مجموعه‌ای از فناوری‌های بسیار گوناگون که ماشین‌ها را قادر می‌سازد تا به درک، یادگیری و عملکردی در سطح هوش انسان برسند.

بخوان  نانوفناوری ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد | 1biti

http://118amoozesh.ir