هوش مصنوعی چیست و چه کاربردهایی دارد؟ امیرحسین قربان حسینی برنامه نویس و مهندس هوش مصنوعی | 1biti

همزمان که به سمت دنیای اتوماتیک حرکت می‌کنیم (جایی که تقریباً همه کارها توسط ماشین‌ها انجام می‌شوند)، احتمال بروز بیکاری در مقیاس گسترده بیشتر می‌شود. اگر این نوع اتومبیل‌ها آغاز به کار کنند، میلیون‌ها راننده در آینده بیکار خواهند شد. این نوع تبلیغات، تنها یکی از کاربردهای گسترده مجله خبری 1 بیتی محسوب می‌شود. فعالیت‌های بسیار زیاد دیگری نیز وجود دارد که به واسطه این تکنولوژی امکان‌پذیر شده‌اند. برای آشنایی بیشتر با مفهوم هوش مصنوعی، لازم است با چیستی این مفهوم آشنا شوید و تعریف‌های گوناگون ارائه شده از آن را بدانید. در این مقاله، ابتدا مفهوم هوش مصنوعی را تعریف می‌کنیم و سپس، رویکردهای مختلف آن را نیز توضیح می‌دهیم.

  • گستره هوش مصنوعی در مجموعه ای از فناوری ها مثل یادگیری ماشینی ، پردازش زبان طبیعی، بینایی کامپیوتری و غیره توسعه یافته است.
  • محبوبیت زبان پایتون اتفاقی نیست و دلایل زیادی برای استفاده از آن وجود دارد.
  • هوش مصنوعی محدود بسیار زودتر از انواع دیگر هوش مصنوعی به وجود آمد و امروزه هوش مصنوعی محدود بسیار پرکاربرد است بطور مثال در بازی‌های رایانه‌ای مثل شطرنج شاهدشون هستیم.

فیلترهای مجازی در Snapchat و اینستاگرام و قفل گوشی‌های موبایل ما که فقط با قراردادن صورتمان جلوی صفحه باز می‌شوند، چند نمونه از برنامه‌های هوش مصنوعی هستند. در مثال اول فیلترهابا کمک هوش مصنوعی متوجه می‌شوند که چشم‌های شما کدام است و بعد آن را تغییر می‌دهند. در دومی هم با استفاده از تشخیص چهره متوجه می‌شود که شما صاحب گوشی هستید و می‌توانید به آن وارد شوید. در پنج تا ده سال گذشته، هوش مصنوعی در صنعت مراقبت‌های بهداشتی تأثیر قابل‌توجهی گذاشته و آن را ارتقاء داده است. صنایع بهداشت و درمان از هوش مصنوعی برای تشخیص‌هایی بهتر و سریع‌تر از انسان استفاده می‌کنند. با کمک هوش مصنوعی به پزشکان در تشخیص بیماری‌ها، پیش از وخامت حال بیماران به آنها کمک‌های پزشکی می‌رسانند.

بخوان  چگونه با تکنولوژی دریافت کردم آغاز

پردازش زبان‌های طبیعی (Natural language)

گروه محققان، پیش‌بینی را فراتر بردند و اصطلاحی موسوم به «ابرهوشمندی » مطرح کردند. بوستروم می‌گوید ابرهوشمندی هرگونه هوشی است که از لحاظ توانایی‌های شناختی در همه‌ی حوزه‌های ممکن، انسان را شکست دهد. او زمان رسیدن به ابرهوشمندی را ۳۰ سال پس از رسیدن به هوش عمومی مصنوعی پیش‌بینی می‌کند. هوش مصنوعی در محیط‌های آکادمیک تاریخچه‌ای متعلق به میانه‌ی قرن بیستم دارد.

دانشنامه آزاد فارسی

این سیستم با هوش مصنوعی که حافظه محدود و تجربه یادگیری که دارد در چت بات‌ها و دستیارهای مجازی موجود در خودروهای خودران استفاده می‌شود. علاوه بر این بخش بزرگی از نرم‌افزارهایی که می‌شناسیم در این گروه از سیستم‌های هوش مصنوعی هستند. در این مورد ماشین‌ها میتوان به ماشین آبی عمیق کمپانی IBM اشاره کرد، دیپ بلو به اولین ماشینی تبدیل شد که توانست در سال ۱۹۹۷ گری کاسپاروف قهرمان شطرنج را جهان را شکست دهد.

نظرات

باکس‌اور، شرکتی است که با بهره‌گیری از قابلیت یادگیری ماشین، به آژانس‌های مسافرتی کمک می‌کند تا پیشنهادهای سازگارتری با اهداف و سلیقه هر مشتری ارائه دهند. این نرم‌افزار، به برقراری ارتباط موثرتری با مشتریان و بهبود تجربه آن‌ها در صنعت گردشگری کمک می‌کند. یکی دیگر از شاخه‌های هوش مصنوعی Big data یا کلان داده است که کار اصلی آن جمع‌آوری داده‌ها است.

http://118amoozesh.ir