هوش مصنوعی AI چیست و چه کاربردهایی دارد همیار آی تی | 1biti

ما در طول روز از تکنولوژی هوش مصنوعی بصورت مکرر استفاده می‌کنیم اما چون نحوه استفاده ملموس نیست، به چشممان نمی‌آید. قوانین و چگونگی فکر کردن هر عامل در راستای دستیابی به هدفش، تعریف می‌شود. این سامانه‌ها بر اساس قوانین خاص خود فکر کرده و کار خود را به درستی انجام می‌دهند. در بسیاری از موارد، با پوشانیدن و پنهان ساختن جزئیّات فاقد اهمیت است که بر پیچیدگی فائق می‌آییم و می‌توانیم بر روی بخش‌هایی از مسئله متمرکز شویم که مهم‌تر است.

  • در زبان‌های زندهٔ دنیا نیز ممکن است کلمات و عباراتی که بیان می‌شوند با مفهومی که نهفته دارند کاملاً متفاوت باشد.
  • هر یک از این مدل‌ها با توجه به هدف و قابلیت‌هایشان در حوزه‌های متعددی کاربرد دارند.
  • الگوریتم‌ های هوش مصنوعی می‌تواند سطح زمین را برای ایجاد صنعت کشاورزی آنالیز کند و همین‌طور می‌تواند به مشکلات گزارش شده از طرف کشاورزان رسیدگی کند تا آنان بدون مشکلی بتوانند محصولات خود را افزایش دهند.
  • همچنین این کتابخانه برای کار با سایر کتابخانه‌های گرافیکی از Matplotlib استفاده می‌کند.
  • در حقیقت سیستم‌هایی که از الگوریتم های ژنتیک پیروی می‌کنند با استفاده از اصل انتخاب طبیعی داروین برای پیدا کردن فرمول بهینه جهت پیش‌بینی یا تطبیق دادن الگوهای موجود استفاده می‌کنند و به مرور زمان به تکامل می‌رسند.

این امر معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که این فناوری به بخش گسترده‌ای از زندگی روزمره مردم تبدیل شود. در بانکداری، هوش مصنوعی برای مدیریت و نگهداری حساب‌ها، پیش‌بینی سهام در بازار و حتی پیشگیری از تقلب و تخلفات مالی بسیار مفید بوده است. شرکت‌های بزرگ از هوش مصنوعی برای پردازش و حسابرسی دقیق معاملات خود استفاده می‌کنند.

بخوان  Where موبایل 6 ماه دیگر خواهد بود؟

آینده‌ی هوش مصنوعی:

دستاورد مهم بعدی، شکست قهرمان بازی گو لی سدول، توسط هوش مصنوعی AlphaGo در سال ۲۰۱۶ بود. یک سال بعد، آلفاگو توانست کی جی، قهرمان وقت بازی را شکست دهد که به گواه بسیاری، نقطه‌ی مهم پیشرفت هوش مصنوعی در تاریخ بود. بازی گو پیچیدگی‌های بسیار بیشتری نسبت به بازی شطرنج دارد و توانایی شکست دادن قهرمان آن، نشان‌دهنده‌ی هوشمندی بسیار بالای کامپیوتر بود. با ورود به دهه‌ی ۱۹۸۰، اولین موفقیت‌های چشم‌گیر باوجود سرمایه‌گذاری‌های نه‌چندان قوی در حوزه‌ی هوش مصنوعی دیده شد. کامپیوترهایی موسوم به سیستم خبره متولد شدند که توانایی شبیه‌سازی دانش و مهارت‌های تحلیلی متخصصان انسانی را داشتند. تا میانه‌ی دهه‌ی ۱۹۸۰، بازار هوش مصنوعی به ابعاد میلیارد دلاری رسید و ژاپن نیز با پروژه‌ی «کامپیوتر نسل پنجم» خود، گواهی بر موفقیت علم ارائه کرده بود.

هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) چیست؟

الگوریتم‌های ژنتیکی به مرور زمان خود را پیشرفته تر کردند تا به امروزه که کاملا تکامل پیدا کرده‌اند. و از همه مهم‌تر هدف اصلی هوش مصنوعی این است که به هوش عمومی تبدیل شود که این هوش توانایی انجام هرکاری را دارد و کاملا هوشمند عمل می‌کند. اگرچه می‌توانیم بگوییم که ساخت هوش مصنوعی از قرن‌ها پیش در ذهن انسان‌ها شکل گرفته است اما امروزه در قرن بیستم و بیست و یکم شاهد انواع ربات‌ها و ماشین‌های هوشمندی هستیم که می‌توانند کارهای هوشمندانه‌ای انجام دهند. الگوریتم‌های هوش مصنوعی گوگل در تشخیص آن‌چه که کاربر از آن می‌خواهد و همچنین سیستم‌های تشحیص علایق کاربران در شبکه‌های اجتماعی از جمله بارزترین نمونه‌های هوش مصنوعی در زندگی روزمره هستند.

بخوان  راز آشکار نشده هوش مصنوعی

۶- پردازش زبان طبیعی (Natural Language Processing)

مجله خبری 1 بیتی از نظر پیش‌بینی اینکه مشتریان چگونه به تبلیغات خاص پاسخ خواهند داد، وارد عمل می‌شود. هوش مصنوعی بیشتر از آنچه تصور می‌کنید توسط مشاغل مورد استفاده قرار می‌گیرد. از همان موقع بشر به این فکر ساخت ربات‌هایی افتاد که کارهای پیچیده مانند ارائه براهین یا استدلال، انجام بازی‌های پیچیده مانند شطرنج و برنامه ریزی‌های استراتژیک را انجام دهد.

http://118amoozesh.ir