هک ماهواره‌های استارلینک با ابزار خانگی ۲۵ دلاری!

به نظر می‌رسد یک محقق امنیتی با استفاده از ابزار هک ۲۵ دلاری توانسته به پایانه‌های اینترنت استارلینک نفوذ کند و در کل این شبکه به طور آزادنه بچرخد.

این محقق برای یافتن هرگونه سوء استفاده در نرم افزار این سیستم اینترنتی، یک از محصولات این شرکت را خرید و دستگاه هک خود را روی آن وصل کرد. این ابزار از طریق یک برد مدار سفارشی ساخته شده است که ساخت آن فقط ۲۵ دلار هزینه داشته است. این برد مدار چاپی خانگی (PCB) می‌تواند عملکرد سیستم را از طریق یک حمله، هرچند به‌طور موقت مختل کند. این روش یا اشکال، برای دور زدن اقدامات امنیتی استارلینک مورد استفاده قرار گرفت.

اینترنت استارلینک

 منبع

با این وجود محقق امنیتی، اکنون راهی برای هک کردن سیستم‌های استارلینک به دلیل وجود آسیب پذیری‌های سخت افزاری مختلف پیدا کرده است. در صورت افشا، این نقص امنیتی، به عوامل تهدید آمیز اجازه دسترسی آزاد به سیستم‌های اینترنت استارلینک و سپس اجرای کد سفارشی در دستگاه‌های شبکه را می‌دهد.

برای یاد آوری باید گفت که سیستم استارلینک توسط ایلان ماسک با هدف ارائه اتصالات اینترنتی در سراسر جهان راه اندازی شد. این شرکت با پرتاب ۳ هزار ماهواره به مدار، تاکنون در حدود ۵۰۰ هزار مشترک را جذب کرده است.

این محقق سال گذشته هم توسط این محقق از نقص‌های امنیتی خود آگاه شد و حتی از طریق طرح پاداش کشف اشکالات سیستم به او جایزه پرداخت کرد. اگرچه در آن زمان شرکت مادر استارلینک یعنی اسپیس ایکس آسیب‌پذیری‌ها را اصلاح کرد، اما به نظر می‌رسد مشکل اصلی بدون تولید مدل جدیدی از تراشه اصلی قابل حل نیست.

بخوان  کنترل بوی تاسیسات با فناوری جدید

واترز تجربه هک کردن محصول دیگری از یک شرکت ایلان ماسک را نیز دارد. او سخت افزاری ایجاد کرده است که می‌تواند وسیله نقلیه الکتریکی تسلا را تنها در عرض ۹۰ ثانیه باز کند.


بیشتر بخوانید


بر اساس گزارش دو وبسایت Wired و گیزمودو Lennert Wouters، که در دانشگاه بلژیک کار می‌کند، نحوه نفوذ به دیش‌های ماهواره را در کنفرانس امنیتی کلاه سیاه به نمایش گذاشته است.