پایان ماموریت آرتمیس 1 چه زمانی است؟

افراد اوریون سرنشین ندارند، اما برای اندازه گیری میزان قرار گرفتن در معرض تشعشع و استرس‌هایی هستند که یک سرنشین در پرواز به ماه و برگشت به زمین می‌کند، آدمک‌هایی درون اوریون قرار گرفته‌اند که یکی از این آدمک‌ها نمونه‌های کامل از بدن آرتورو کامپوس است که به افتخار افتخار می‌کند. وی و نقشش در مأموریت «آپولو ۱۳» طراحی شده است.

انتهای پیاممنبع

به گزارش ایسنا، این کپسول حوالی ساعت ۱۲:۴۰ بعد از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی (۲۱:۱۰ به وقت تهران) در سواحل باخا کالیفرنیا آب فرود خواهد داشت و این پایان ماموریت تاریخی آرتمیس ۱ ناسا است.

اوریون تا به امروز عملکرد بسیار خوبی داشته و اعضای تیم آرتمیس ۱ مطمئن هستند که این موفقیت تا یکشنبه ادامه خواهد داشت.

مایک سارافین، مدیر مسئول آرتمیس، بعدازظهر پنجشنبه (8 دسامبر) طی یک نشست مطبوعاتی گفت: ما گارد خود را ناامید نمی‌کنیم. ما چیزهای سختی در پیش داریم. در واقع، بازگشت اوریون به خانه یکی از چالش‌برانگیزترین مراحل ماموریت آرتمیس ۱ است. این کپسول روز یکشنبه با سرعتی در حدود 5000 مایل در ساعت (4000 کیلومتر در ساعت) یا حدود 32 برابر سرعت صوت وارد زمین خواهد شد.

در هنگام ورود مجدد، اوریون درجه دمایی در حدود 500 درجه سانتیگراد (280 درجه سانتیگراد) را تجربه خواهد کرد که این دما تقریباً معادل نیمی از سطح گرمای خورشید است. سپر حرارتی کپسول باید این بار حرارتی را تحمل کند و از بقیه فضاپیما محافظت کند.

این یک آزمایش بزرگ برای سپری حرارتی این مأموریت است که کاملاً جدید است و هنوز با چنین شرایط سختی روبرو نشده است. این اسپر حرارتی با عرض ۱۶.۵ فوت (۵ متر)، بزرگترین اسپر حرارتی در نوع خود است.

بخوان  ربات‌های قابل تنظیم برای انجام انواع کارها در فضا

اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، اوریون یکشنبه در حدود ساعت 12:40 بعد از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی در اقیانوس آرام، در سواحل غربی باخا کالیفرنیا فرود آمد. یک کشتی نیروی دریایی ایالات متحده، یواس‌اس پورتلند، در منطقه منتظر خواهد بود تا اوریون را بازیابی کند و کپسول را به سن دیگو بازگرداند. از آنجا، اویون راهی برای مرکز فضای کندی ناسا در فلوریدا خواهد شد و در آنجا بررسی کامل پس از پرواز انجام خواهد شد.

فضاپیمای اوریون ماموریت آرتمیس ۱ ناسا قرار است در ۱۱ دسامبر به زمین بازگردد.

کپسول بدون خدمه اوریون قرار ماموریت آرتمیس ۱ است بعدازظهر یکشنبه (۱۱ دسامبر) به زمین باز می گردد و تقریبا ۲۶ روزه خود را در اعماق فضا را با فرود آمدن در اقیانوس آرام در سواحل باخا کالیفرنیا به پایان می رساند.

آرتمیس۱ ماموریت مهمی برای اوریون و موشک “سامانه پرتاب فضایی” (SLS) ناسا است که این کپسول را در ۱۶ نوامبر به فضای پرتاب کرد. اگر همه چیز در این ماموریت خوب پیش برود، اوریون و سامانه پرتاب فضایی در سال ۲۰۲۴ فضانوردان را طی ماموریت «آرتمیس۲» به اطراف ماه پرتاب خواهند کرد. «آرتمیس۳» نیز در سال ۲۰۲۵ یا ۲۰۲۶، فضانوردان را در نزدیکی قطب جنوب ماه قرار خواهد داد.