پدر یا مادر فرزندان کدامیک مقصر طاسی هستند؟

دکتر سنگوی گفت: عادلانه است که هر دو والدین خود را مقصر بدانید. طاسی ممکن است از طرف مادر یا پدر شما باشد. شانس شما برای ریزش ریختتان توسط ترکیب پیچیده‌ای از ژن‌ها تعیین می‌شود که می‌تواند از هر دو والد شود. نمونه‌های دیگری از ویژگی‌های انسان که تحت تأثیر ژن است، شامل رنگ پوست و قد است.

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی میل، اگر پدربزرگ از طرف مادری کچل باشد، فرزند هم کچل می‌شود. این چیزی است که برای دهه‌ها به مردان گفته می‌شود. اما به گفته یکی از پزشکان، این فقط یک عقیده سنتی و باور اشتباه و غیرعلمی است.

سازمان خدمات سلامت ملی انگلیس می‌گوید، شما می‌توانید بین 50 تا 100 هزار تومان در روز از دست بدهید. طاسی با الگوی مردانه دائمی است اما با داروهای فیناستراید(finasteride) و ماینوکسیدیل(minoxidil)، تزریق یا کرم استروئید، ایمونوتراپی یا نور درمانی قابل درمان است. سایر اشکال درمان می‌توان شامل کلاه گیس، خالکوبی برای ایجاد توهم پیوند مو یا کاشت مو باشد.

طاسی با الگوی مردانه ناشی از واکنش بسیار حساس به DHT یا دی هیدروتستوسترون است که نوعی تستوسترون است. طبق توصیه‌های بررسی‌ها، در این موارد فول‌ول‌های کوچک شده و در نتیجه بدن فرد پرورش یافته جدید را از دست می‌دهند. علاوه بر این، این کار طول عمر فولیکول‌های مو را نیز کوتاه می‌کند، بنابراین شما سریع‌تر و مکرر مو خود را از می‌دهید.

دکتر سمیر سنگوی گفت: زمان آن فرا رسیده است که از سرزنش مادر خود برای طاسی خود دست می زند. این تصور که ژن‌های مادرتان مسئول طاسی شما هستند، یک افسانه است.

بخوان  هزینه سفر به فضا با امکانات ویژه چقدر است؟

البته او می‌پذیرد که در طاسی «مهم‌ترین عامل» در تعیین سرنوشت و تاس شدن افراد شناخته می‌شود.

اما علم در مورد این موضوع بسیار واضح نیست. یک تحلیل در سال ۲۰۱۷ به این نتیجه رسید که این بیانیه دقیق است. مطالعات دانشگاه ادینبرو 52 هزار مرد در 40 تا 69 سال را که در پایگاه زیستی به عنوان مدرک، بررسی کردند.

انتهای پیاممنبع

طاسی با الگوی مردانه، «آلوپسی آندروژنتیک» نام دارد و شایع‌ترین نوع ریزش مو در مردان است. داده ها نشان می دهد که این بیماری 6.5 میلیون مرد در بریتانیا و بیش از 50 میلیون مرد در ایالات متحده تحت تأثیر قرار می گیرند و معمولاً با نازک مو در شقیقه ها و بالای سر یا عقب رفتن از خط مو شروع می شوند.

گرچه برخی از افراد در سال‌های گذشته اظهار داشتند که ژن‌های به دست آمده از مادران مقصر طاسی افراد هستند، اما به تازگی یک پزشک اظهار کرده است.

طاسی مردانه ترکیبی از ریزش مو با سرعت بیشتر، با رشد و سرعت جایگزینی کندتر است.

دکتر «سمیر سنگوی»(Sameer Sanghvi) مدعی است که هر دو والد(هم از پدر هم از مادر) در نازک شدن مو با افزایش سن افراد مقصر هستند. او می‌گوید نتایج یک مطالعه در دانشگاه ادینبرو در سال ۲۰۱۷ نشان داد که ژن‌های مادری در این امر مقصر هستند، اما احتمال ریزش مو توسط ژن‌های هر دو طرف می‌شود.

آن‌ها دریافت می‌کنند که ۸۰ درصد از طاسی مردان در ژن‌های ما منتقل می‌شوند. این مطالعه نشان داد که مردان می‌توانند مادران خود را سرزنش کنند و نه پدران خود را، زیرا بیشتر از ژن‌های کروموزوم X که از خط زن به ارث رسیده است، می‌آیند.

بخوان  دانشمندی که با بوی فضا، عطر می‌سازد

به گفته سازمان خدمات سلامت ملی انگلیس(NHS)، «آلوپسی آندروژنتیک» ریزش موی قابل توجهی را به دنبال دارد و پوست سر را در معرض دید قرار می دهد. برخی از افراد مبتلا به «آلوپسی آندروژنتیک» در نوجوانی شروع به ریزش کار خود می‌کنند، در حالی که برای برخی دیگر از این روند دیرتر می‌شود. آمار می‌گویند اکثر مردان تا ۶۰ سالگی مقداری مو از دست خواهند داد.