پرتاب قریب الوقوع ماموریت حیات در قمرهای مشتری

تیم عملیاتی در روز ۱۲ آوریل، یک روز قبل از پرتاب برنامه ریزی شده، آماده می شود تا برای بلند شدن موشک را آغاز کند و مراحل را برای شناسایی و حل مشکلات احتمالی که ممکن است پیش بیاید، انجام دهد، آماده می شود.

اگر این مأموریت به دلیل شرایط آب و هوا یا قابلیت فنی به تعویق بیفتد، تیم عملیات می‌تواند هر روز تا پایان ماه آوریل سعی کند JUICE را پرتاب کند. در حالی که آژانس فضایی اروپا هنوز زمان مشخصی را اعلام نکرده است، پنجره‌های پرتاب در زمان‌های مختلف از هر روز است.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، اروپا به زودی اولین ماموریت خود را به سوی منظومه مشتری خواهد فرستاد. اگر همه چیز خوب پیش برو، این فضاپیما در سال ۲۰۳۱ به این غول گازی رسید.

پس از پرتاب JUICE چه انتظاری می‌توانیم داشته باشیم؟

عملیات JUICE در یک جلسه توجیهی در روز پنجشنبه ششم آوریل اعلام کرد که به نظارت بر آب و هوا، به ویژه در روزهای منتهی به پرتاب ادامه خواهد داد.

بعد از ماه سپتامبر ۲۰۲۶ برای سومین پرواز نزدیک از کنار زمین عبور خواهد کرد.

بعد از ساعت 9:55 کاوشگر JUICE بال‌های خورشیدی خود را کاملاً باز می‌کند. این یک نقطه عطف مهم دیگر پس از پرتاب خواهد بود.

آژانس فضایی اروپا(ESA) که هدایت این ماموریت را بر عهده دارد، پخش زنده این پرتاب را از ساعت 15:15 به وقت ایران آغاز خواهد کرد. شما می‌توانید این پرتاب را به صورت زنده از پایگاه Space.com یا صفحه وب آژانس فضایی اروپا تماشا کنید.

کاوشگر قمرهای یخی مشتری قرار است روز پنجشنبه ۱۳ آوریل از پایگاه فضایی اروپا در کورو واقع در گویان فرانسه پرتاب شود.

در نهایت نیز در ژانویه ۲۰۲۶ برای آخرین بار از کنار زمین پرواز می‌کند و به سوی سیاره مشتری و قمرهای آن رهسپار می‌شود.

این ماموریت برای پرتاب از سکوی pad ELA-3 در ساعت 9:15 صبح به وقت محلی(15:45 به وقت ایران) برنامه ریزی شده است، اگر شرایط آب و هوایی مساعد باشد.

بخوان  تاسیس اولین ایستگاه رادیویی جهان با هدایت هوش مصنوعی

آیا شرایط آب و هوای جای نگرانی دارد؟

یک موشک «آریان ۵» در روز ۱۳ آوریل اولین ماموریت کاوش قمرهای سیاره مشتری از جانب اروپا موسوم به JUICE را به فضایی خواهد برد.

پیش بینی آب و هوا برای پرتاب روز ۱۳ آوریل، آسمانی ابری همراه با رعد و برق را نشان می دهد. همچنین ۷۶ درصد احتمال باران پیش‌بینی می‌شود.

این فضاپیما در حال حاضر درون موشک حامل خود قرار گرفته است. گفتنی است که این موشک «آریان ۵» همان موشکی است که تلسکوپ فضایی «جیمز وب» ناسا را ​​به فضا برد.

سپس در ساعت ۸:۵۱ انتظار می‌رود JUICE اولین نقطه را به زمین ارسال کند. یعنی حدود ۹ دقیقه پس از جدایی فضایی که انتظار می‌رود JUICE برای اولین بار با خانه تماس بگیرید. آن زمان خواهد بود که به گفته اولیویه ویتاسه دانشمند این پروژه، مرکز کنترل مطمئن خواهد شد که ارتباط خوبی با JUICE دارد.

بر اساس برنامه پرتاب فعلی، چند نقطه عطف کلیدی وجود دارد که باید از بلند شدن موشک انتظار داشت:

کاوشگر JUICE چگونه به سیاره مشتری خواهد رسید؟

پنج پنل در هر طرف این پیما وجود دارد که در حین پرتاب درون مرحله فوقانی موشک «آریان ۵» به این صورت است که قرار گرفته‌اند و زمانی که در فضا می‌گیرند، مانند یک صلیب باز می‌شوند. در انتظار می‌رود دو دوربین دیگر از تصاویر این پنل‌ها را به خانه ارسال می‌کنند.

در نهایت، پس از یک سفر هفت و نیم ساله انتظار می رود این کاوشگر در ماه دسامبر سال ۲۰۳۱ به این غول گازی برسد.

سارا کنپتون از اعضای این ماموریت می‌گوید برای انجام این کار، آن را اجرا می‌کند که آسمانی باید در یک راستا قرار گیرند که تنها دو بار در سال، اولی در ماه آوریل و بار دیگر در پایان تابستان اتفاق می‌افتد.

بخوان  قد انسانها در ایتالیا از دوران روم باستان تغییر نکرده است

در نهایت اگر فضاپیما در ماه آوریل پرتاب نشود، گزینه بعدی چهار ماه بعد، در ماه اوت خواهد بود.

ابتدا در ماه اوت ۲۰۲۴ کاری را انجام داد که به آن پرواز ماه-زمین می‌گویند. مکانی که فضاپیما ابتدا از جاذبه ماه و سپس ۱.۵ روز بعد از زمین برای شتاب‌گیری کمک می‌گیرد.

اگر JUICE به موقع پرتاب شود چه می شود؟

«کاوشگر اقمار یخی مشتری»(JUICE) متعلق به «آژانس فضایی اروپا»(ESA) به زودی در یک تور اکتشافی جاه‌طلبانه، از قمرهای مشتری بازدید خواهد کرد.

بر اساس نقشه می‌کند، اگر JUICE بعد از ۱۸ آوریل انجام شود، این فضاپیما اولین پرواز ماه-زمین خود را کوتاه می‌کند و فقط از کنار زمین عبور می‌کند.

سپس در طی ۱۷ روز آینده JUICE از توسعه برای کارکرد ابزارهای خود استفاده خواهد کرد که شامل آنتن بشقاب خود می شود و همچنین مغناطیس ارزیابی می شود که داده های میدان مغناطیسی مشتری و سه قمر گالیله آن موسوم به کالیستو، اروپا و گانیمد را جمع آوری خواهد کرد. .

انتهای پیاممنبع

به گفته آژانس فضایی اروپا، پخش اینترنتی این پرتاب به مدت ۳ ساعت و ۲۰ دقیقه ادامه خواهد داشت و از ساعت ۸:۴۵ صبح به وقت محلی در روز ۱۳ آوریل آغاز می‌شود و در ساعت ۱۱:۰۵ صبح پایان می‌یابد.

گفتنی است که کاوشگر اقمار یخی دارای یک محافظ است.

وی افزود که انتظار دارد این بررسی‌ها تا پایان ماه ژوئن کامل شود. سپس اگر همه چیز خوب پیش برود، مأموریت موفقیت آمیز اعلام می‌شود و مرحله بعدی سفر به سمت مشتری آغاز می‌شود.

انتظار می‌رود که آژانس فضایی اروپا یک نشست خبری ۴۵ دقیقه‌ای پس از پرتاب در روز پنجشنبه پخش کند. انتظار می‌رود این جلسه توجیهی در ساعت ۱۱:۳۰ صبح به وقت محلی آغاز شود.

JUICE یک پنجره پرتاب یک ثانیه دارد

بخوان  رونمایی از قدرتمندترین پهپاد چینی+فیلم

اندکی پس از پرتاب موفقیت آمیز، تیم عملیاتی خواهد شد که مطمئن باشید همه چیز طبق برنامه پیش می رود.

طبق برنامه مأموریت، کاوشگر JUICE در مجموع چهار پرواز انجام خواهد داد تا مسیر خود را تنظیم کند و سرعت خود را بدون استفاده از تعداد زیادی از چهار تن پیشرانه‌ای که می‌کند، افزایش دهد.

ماموریت JUICE نسبت به سایر فضاپیماها برنامه پرتاب سخت‌تری دارد، زیرا تنها یک فرصت فرصت دارد تا از زمین بلند شود.

بنابراین در آن پنجره یک ثانیه‌ای، باید فضاپیما را در نقطه‌ای از مکان قرار دهند که در مسیری برای ادامه و انجام پروازهای خود قرار می‌گیرد.

این کاوشگر پروازهای نزدیکی از کنار سیاره زهره، زمین و کره ماه به منظور افزایش سرعت و تنظیم مسیر انجام خواهد داد.

به مشتری آسان نیست و هرچه به این غول گازی نزدیک تر می شوم و می خواهم در مجاورت آن بمانید، شرایط سخت تر می شود. مشتری پنج برابر دورتر از فاصله خورشید تا زمین در منظومه شمسی قرار دارد و تنها حدود چهار درصد از نوری را که سیاره ما از خورشید می‌کند، به دست می‌آورد. این بدان معناست که هر فضاپیمایی که قصد دارد به انرژی خورشیدی تکیه کند، باید پنل‌های خورشیدی بزرگ داشته باشد.

ویتاسه می‌گوید: تقریباً تا دو ماه آینده، محققان بررسی خواهند کرد که آیا JUICE و ۱۰ ابزار آن به خوبی کار می‌کنند یا خیر.

بال‌های خورشیدی JUICE از ۱۰ پنل خورشیدی ساخته‌شده‌اند که برای حرکت با انرژی خورشیدی در محیط‌های سخت و دور از خورشید نیاز است.

ابتدا در ساعت 8:42 صبح به وقت منطقه زمانی شرقی کاوشگر JUICE از موشک «آریان 5» جدا می‌شود. بنابراین انتظار می‌رود JUICE کمتر از نیم ساعت پس از بلند شدن از موشک ۶۲۰۰ نفری حامل خود جدا شود.

سپس در ماه اوت ۲۰۲۵ از کنار سیاره زهره عبور می‌کند و دومین پرواز نزدیک خود را برای شتاب‌گیری تجربه می‌کند.