پردازنده های کوانتومی جدید IBM معرفی شدند


شرکت IBM در نهایت سازنده کوانتومی 1000+ کیوبیتی خود را در کنار یک پردازنده کوانتومی دیگر در معرفی کرد، پردازنده‌هایی که خطا را در آن بهبود بخشیده است و راه را برای استفاده از این پردازنده‌ها در زندگی واقعی هموار می‌کار می‌کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از آی‌ای، شرکت آی‌بی‌ام(IBM) از پردازنده کوانتومی ۱۰۰۰+ کیوبیتی مورد انتظار خود موسوم به کوندور(Condor) در کنار یک پردازنده در فضای کاربردی به نام IBM Quantum Heron در نشست Quantum Summit در نیویورک رونمایی کرد.

این شرکت در بیانیه‌ای مطبوعاتی اعلام کرد که پردازنده Heron اولین مجموعه از پردازنده‌های کوانتومی در کاربرد کاربردی است که ساخت آن برای IBM چهار سال طول کشیده است.

رایانه‌های کوانتومی که مرزهای جدید محاسبات در نظر گرفته می‌شوند، شرکت‌های بزرگ و کوچک را در مسابقه‌ای برای ساختن سکویی که همه می‌خواهند برای حل مسائل پیچیده پزشکی، فیزیک، ریاضیات و بسیاری از موارد دیگر استفاده کنند، وارد کنند.

حتی سریع‌ترین ابرایانه‌های امروزی سالها از پتانسیل رایانه‌های کوانتومی عقب‌تر هستند. قابلیت‌های رایانه‌های کوانتومی نیز با افزودن بیت‌های کوانتومی یا کیوبیت‌ها در پردازنده‌های آنها بهبود می‌یابد. بنابراین یک پردازنده ۱۰۰۰+ کیوبیتی یک اتفاق بزرگ است.

حتی اگر یک استارتاپ دارد باشد IBM را در این نقطه عطف شکست دهد، معرفی پردازنده دوم IBM هنوز چیزهای زیادی برای گفتن دارد و قابل توجه است.

پردازنده های کوانتومی جدید IBM معرفی شدند

رایانه کوانتومی جدید آیبیام

شرکت IBM همچنین از راه‌اندازی یک رایانه کوانتومی ماژولار موسوم به Quantum System Two خبر داد. این سیستمی که در نیویورک واقع شده، قبلاً عملیات خود را آغاز کرده و برای شروع با سه پردازنده Heron کار می‌کند.

بخوان  زمان پرتاب آرتمیس ۱ مشخص شد

پرازنده Heron تنها ۱۳۳ کیوبیت دارد که یک پیشرفت جزئی را نسبت به پردازنده کوانتومی ۱۲۷ کیوبیتی Eagle نشان می‌دهد، پردازنده‌ای که اوایل سال جاری رونمایی شد. با این IBM بررسی شده است که پردازنده‌های Heron را از طریق فضای ابری در دسترسی کاربران قرار می‌دهد.

مهم‌تر از آن، IBM در Heron در مقایسه با Eagle Eagle خطا را به میزان پنج برابر بهبود بخشیده است که آن را برای برنامه‌های کاربردی مناسب‌تر می‌کند. این بایت IBM برای داشتن کی‌های تصحیح خطا تا پایان دهه جاری جاری است.

نزدیک شدن به مطمئن کوانتومی

به گفته IBM، ما در حال حاضر در دوره دوم محاسبات کوانتومی هستیم، جایی که تلاش برای کاهش خطاها و توسعه برنامه‌های کاربردی اثبات مفهوم نیاز است. این شرکت قصد دارد هشت مرکز محاسباتی کوانتومی کند تا پژوهشگران از طریق آنها به Quantum System Two دسترسی پیدا کنند.

به گفته IBM در دوره سوم رایانش کوانتومی، رایانه‌های کوانتومی تصحیح خطا را می‌سازد و می‌تواند قدرت را افزایش دهد. این شرکت نیز نقشه راه خود را با نام‌ها و ویژگی‌های پردازنده‌های متوالی به اشتراک گذاشته است که ما را به سوی این واقعیت کوانتومی می‌برد.

شرکت IBM همچنین قصد دارد محاسبات کوانتومی را برای تعداد زیادی از کاربران در دسترس قرار دهد و در حال توسعه Qiskit است که یک پشتیبان نرم افزاری است که به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا برای برنامه های مختلف کد ایجاد کنند.

در بیانیه مطبوعاتی IBM آمده است که الگوهای Qiskit به کاربران اجازه می‌دهد تا گردش‌های کاری را در محیط‌های محاسباتی کلاسیک و کوانتومی توسعه، مستقر و اجرا کنند.

بخوان  برنامه های پارک پردیس در هفته پژوهش و فناوری

برای کسانی که نگران هستند از استفاده از محاسبات کوتومی به راحتی در دسترس هستند، خبرهای خوبی وجود دارد. جی بتاگام دانشمند ارشد تیم رایانه کوانتومی IBM تأیید کرده است که این گام‌های بزرگ در این زمینه همچنان به سناریویی می‌شود که در آن ما قادر باشیم الگوریتم‌های ساده‌تری را روی سیستم‌های کوانتومی اجرا کنیم.

در حال حاضر، رمزگذاری‌ها که مورد استفاده قرار می‌گیرند، دور از دسترس هستند، حتی اگر پیچیدگی‌های مشکلاتی که آنها قادر به حل آنها هستند، بسیار بیشتر از آن چیزی است که رایانه‌های امروزی می‌توانند به آن دست پیدا کنند.

در نقشه راه IBM پردازنده‌هایی با نام‌های فلامینگو(Flamingo)، کراسبیل(Crossbill) و کوکابورا(Kookaburra) وجود دارد که پس از بهبود، می‌توان آن‌ها را برای ساخت ۱۰۰۰+ کیوبیتی پردازنده Condor با هم متحد کرد.

با این کار، IBM به زودی برخی از نقاط عطف را برای توسعه سیستم‌های محاسباتی کوانتومی خود به دست می‌آورد و با توجه به سوابق آن به نظر می‌رسد این شرکت رایانش کوانتومی را در دهه‌های آینده به واقعیت تبدیل خواهد کرد.

انتهای پیاممنبع